Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri FUT Esports: TCL’in en yeni üyesi

FUT Esports: TCL’in en yeni üyesi

TL;DR: FUT Esports, Şampiyonluk Ligi’ndeki (TCL) ilk mevsimine iddialı bir kadro ile giriş yaptı. Tecrübeli orta koridor Tempt’in liderliğinde sadece şampiyonluk adaylarından biri olmakla kalmayacaklar: EMEA Masters’ta ülkemizi temsil edebilecek güçlü bir takım olarak göze çarpıyorlar.

Şampiyonluk Ligi’nin 8. takımı kim olacak sorularının sorulduğu bir dönemde en çok istenen takımlardan biri olan FUT Esports, TCL izleyicilerini mutlu etti. League of Legends’a güçlü markalarıyla adım atıp Türkiye sahnesine bir şeyler katmakla kalmadılar, iddialı kadrolarıyla da ses getirmeyi başardılar.

FUT Esports’un ilk League of Legends mevsimi tabii ki de hem kulüp hem de ligimizin izleyicileri için çok özel olacak. Fakat bu kulüp, daha buraya adım atmadan bir başarı kültürü edindi bile. Birçok farklı espor dalında gösterdiği başarıyı kurumsal gelişime ve markalaşmaya da çevirmeyi başaran FUT, bu başarı kültürünü LoL’e de yansıtabilmek adına önemli adımlar attı. League of Legends’ı iyi bilen bir menajerle çalışıldı, EMEA liglerinde başarılı olmuş Nias ve Tempt gibi isimler ekibe eklendi. Bu adımların başarılı olup olmayacağını görebilmek için biraz daha yakından bakalım.

ŞL ekiplerinden Galakticos’u incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

FUT Esports’un yükselişi

2017’de Futbolist ismiyle kurulan takım, aslında kendi deyimleriyle bir günlük sporlar uygulaması olarak 2014’te kurulmuştu. 2016’da ilk espor fikirlerinin tohumları atıldı ve Isopowerr ile FIFA’da önce Türkiye’de daha sonra da dünya çapında başarılar edildi. PUBGM’de Avrupa Şampiyonu ve Batı Dünya Şampiyonu olarak Türk espor tarihinin en büyük başarılarından bazılarına da imza atıldı. 2021’de FUT Esports markasına geçiş yapan ekip, 2022’de büyümeyi sürdürdü.

League of Legends’ın yapımcısı Riot Games tarafından yapıldığından bizlere oldukça tanıdık gelen VALORANT arenasında EMEA Masters’ın karşılığı olan VRL Finals’ı kazanan FUT, başarılarıyla, FUTHOUSE gibi projeleriyle Riot Games’i etkilemiş ve LEC’nin VALORANT karşılığı olan EMEA League’de partnerlerden birisi olmuştu. Bunca başarının ardından BBL Esports ile beraber Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanan FUT, 2023’ün başında önüne çıkan fırsatı değerlendirerek League of Legends’a da adım atma kararı aldı.

FUT 2023 kadrosu

2023 kadrosunu kurmak için çok fazla zamanı olmayan FUT, geç girmesine rağmen oldukça iyi bir kadro kurmayı başardı. Zeitnot ve Zergsting gibi isimlerin de takımla anıldığı transfer sezonunda FUT üst koridora uzun süredir IW’da izlediğimiz StarScreen‘i, ormancı pozisyonuna Almanya’ya giden Ferret’ın ardından en iyi yerli opsiyon olarak öne çıkan Mojito‘yu ve orta koridora da EMEA tecrübesi bulunan Koreli orta koridor Tempt‘i getirdi. Alt koridor ikilisini yerli nişancı Fatihcan ve 2022 yılını T1’ın 6. oyuncusu olarak geçiren Asper‘le oluşturan FUT, oldukça güçlü bir ekip kurmayı başardı.

Her ne kadar kağıt üstünde Papara SuperMassive gibi rakiplerinin biraz gerisinde gözükse de bu kadro sezon içinde gelişim ve uyum sağlayarak EMEA Masters yolcusu olabilir. Burada en büyük iş EMEA liglerinde daha önce Tempt ile birlikte çalışan koç Nias‘a ve T1’da 2022 yılında yardımcı koçluk tecrübesi de edinen Asper’e düşüyor. Asper’in bir diğer görevi kadroda soru işareti olarak gözüken tek isim olan Fatihcan’ın takımın seviyesini yakalamasını sağlamak da olabilir.

Tempt

Koç ekibi elinden geleni yapacaktır, fakat iş Vadi’ye geldiği zaman FUT Esports’ta fark yaratacak isim Tempt olmalı. Koreli orta koridor bu yıl güçlü rakiplere karşı mücadele edecek: Serin, Ophelia ve Nomanz gibi isimlere karşı FUT’un yatırımının hakkını vermeye çalışacak. Bu yıl 25 yaşına girecek olan Tempt, 2020 yılında Hanwha Life’tan ayrılmasının ardından bir süre ara vermiş, daha sonra Latin Amerika ligi LLA’de Team Aze forması giymişti.

2022 yılında X7 Esports ile EMEA liglerinden NLC’ye geçiş yapan Tempt, takımına bir şampiyonluk bir de ikincilik kazandırdı. EU Masters’ta ise iki kez çeyrek final yapmayı başardılar. Bunca başarısı olan ve bu başarılarda büyük pay sahibi olarak görülen bir oyuncunun TCL’de fark yaratması ve FUT’u ileriye taşıyan oyuncu olması kaçınılmaz. “Tempt’ten beklentilerimiz onun üzerinde baskı yaratır mı?” sorusuna da en iyi cevabı kendisi verecektir.

Dağhan "da1moN" Eryılmaz

Yorum ekleyin