Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Online olarak oynayabileceğiniz Kutu Oyunları

Online olarak oynayabileceğiniz Kutu Oyunları

 Arkadaşlarınızla oynayacak çok kişili oyunlar mı arıyorsunuz? O zaman tam olarak doğru adrese geldiniz çünkü bugün sizler için birbirinden eğlenceli, bir o kadar da akıl dolu kutu oyunlarının PC için çıkmış olanlarını derleyip inceleyeceğiz. 

Bildiğiniz gibi kutu oyunları (board games) genellikle minimum iki kişinin oynadığı, bir zemin üzerine çizili haritadan sırayla oynanan oyunlardır. A'dan Z'ye her çeşidi bulunan kutu oyunlarının en eğlenceli ve en popüler olanlarını bu sıkıcı korona virüsü döneminde oynamak isteyenler için aşağıda derleyip, nasıl oynandığı hakkında bilgi sahibi olun diye de inceleyeceğiz. Oyunların maalesef hepsi ücretsiz değil ama ücretsiz olanlarını sizler için en üst sıralara koyacağız.  

1- Catan (Catan Universe) 

İlk oyunumuz minimum üç kişiyle oynanmakta ancak ek paketlerle 6 kişiye kadar çıkabiliyor bu sayı. Her oyuncu 2 kasaba ve 2 yol koyarak oyuna başlıyor. Oyunun püf noktası; bu binaları koyduğunuz yerler sizlere koyduğunuz yere göre kaynak kazandırıyor ve gelen zara göre de zar üstündeki rakamda binaları bulunan her oyuncu eşit miktarda kaynak üretiyor. Yani 3 atıldığında, 3’e bağlantısı olan herkes odun, saman, et, taş veya tuğla gibi kaynaklar kazanıyor. Bunlara ek olarak, oyuncular kendi aralarında takas yapabiliyor ve 7 atan kişi hırsız oluyor. Bu hırsız oyuncumuz da hırsızı istediği bir alana koyarak o alanda kaynak üretilmesini engelliyor. Oyuna Steam üzerinden ücretsiz olarak erişebilirsiniz. 


2- Monopoly 

Monopoly ismini zaten duymayan kalmamıştır ancak yine de oyunun PC üzerinden nasıl oynandığına değinmekte fayda var. Oyun aslında kutu oyunun da nasıl oynanıyorsa PC üzerinde de 3 boyutlu olarak oynanabiliyor. Oyunun pc üzerindeki kilit noktalarından biri oyunun ayarlarını istediğiniz gibi değiştirebilmeniz ve “speed die” modu ile oyunu daha hızlı ve eğlenceli hale getirebilmeniz. Onun dışında zaten bildiğiniz gibi kendisi düpedüz emlakçılık oyunu. Oyunu PC üzerinden 3 ile 6 kişi arasında oynayabilirsiniz ama tavsiyemiz 4 kişiyle oynamanız aksi takdirde oyun çok uzar ve daha ortasında sıkmaya başlar. Monopoly, Steam üzerinden ücretsiz olarak oynanabilir.  


3- Risk 

Kutu oyunlarının efsanesi Risk listede olmazsa olmazlar arasında. Oyunun PC sürümünde birçok farklılık bulunuyor. Mesela, haritayı çöl ya da karlı yapabiliyorsunuz. Oyun haritasını karlı yaptığınızda bazı bağlantı yolları (Örneğin; Afrika’yı Amerika’ya bağlayan yol) kapalı olabiliyor ancak yeni bağlantı yolları ekleniyor. Bunların dışında, oyuna başlarken size verilen ilk askerleri isterseniz oyun seçeneklerin ayarlayıp rastgele attırabiliyorsunuz. Oyun bildiğiniz gibi 6 kişiye kadar oynanabiliyor. Oyunda genel amaç en çok bölgeyi fethedip dünyanın hâkimi olmak. Bazı belirli bölgeler (mesela; Kuzey Amerika) sizi daha avantajlı hale getirebiliyor çünkü diğer oyuncular her turda 5 asker basıyorken Asya’yı fetheden bir oyuncu 8 asker basabiliyor. Bunların dışında bir de kartlarımız var tabii ki. Birbiriyle uyuşan kartları tur başında birleştirerek çıkartma yapacağınızda aynı anda daha fazla asker çıkarabiliyorsunuz. Önemli bir ayrıntıya değinecek olursak her oyuncu tur başında 3 farklı tur ile oynuyor. İlki asker basma, bu turda her tur başında size verilen askerleri nereye koyacağınızı seçiyorsunuz. İkincisi saldırma, bu turda saldırmak istediğiniz bir yer olursa oraya saldırabiliyorsunuz. Üçüncü turda da geri çekmek istediğiniz askerlerinizi çekebildiğiniz bölgelere geri çekiyorsunuz. Risk Steam üzerinden ücretsiz olarak oynanabilir.  


4- Business Tour 

Monopoly ile çok benzerlik taşıması ile tanınan bu oyunun genel amacı rakip yatırımcıları onlardan kira alarak iflas ettirmek. Oyunda seçili bazı bölgeler ve bazı etkinlikler yatırım yaptığınızın yerin kirasını arttırabiliyor, bu da rakiplerinizi elemek için bir fırsat olarak çıkıyor karşınıza. Oyun 4 kişiye kadar oynanabiliyor. Bunun dışında, oyun Monopoly’den çok daha kısa sürüyor bu da kendisini daha akıcı bir oyun olarak çıkarıyor karşımıza. Business Tour Steam üzerinden ücretsiz olarak oynanabiliyor. 


5- Codenames 

Oyunun amacı, tek kelimelik ipuçları ile takım liderinizin sizlere sizin takımınıza ait olan kelimeleri buldurmaya çalışmak. Böyle anlatınca biraz karmaşık gelmiş olabilir. Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse; sizlere bir kelime veriliyor ve bu kelimeyle sizin takımınıza ait olan diğer kelimeleri bulmak gerekiyor. Oyunun adı da buradan geliyor zaten, aslında bulmaya çalıştığınız kelimelerin hepsi bir ajanı temsil ediyor ve takımınızın liderinin verdiği ipucuyla bu ajanların kod adlarını bulmaya çalışıyorsunuz. Önemli bir ayrıntı da oyunun Tabu gibi 2 grupla oynanıyor olması. Oyunu resmî web sitesinden ücretsiz olarak oynayabilirsiniz: codenamesgame 


6- Uno 

Uno, sinek ya da pis yedili. Hepsi neredeyse aynı oynanışa sahip. Oyun PC üzerinden de aynı mekanik ve aynı kurallarla oynanabiliyor. Bilmeyenler için oyundan biraz bahsetmek gerekirse oyunda amacımız elimizdeki kartları bitirmek. Ortaya her oyuncu sırasıyla aynı renkten olan kartları atarak elindeki kartları ilk bitiren olmaya çalışıyor. Oyun aynı zamanda eşli olarak da oynanabiliyor. Bunların dışında, sizden gelen oyuncuya kart ‘kitleme’ veya engelleme gibi özellikleri olan kartlar da mevcut oyunda, bu kartlar düşman takımınızın veya düşmanınızın elindeki kartları daha geç bitirmesi için kullanılıyor. Uno Steam üzerinden 44,99 TL’ye oynanabiliyor.  


7- Carcassonne

 

Bu oyunun en iyi özelliklerden biri, oyunun Fransa’nın eşi benzeri olmayan Cascassonne kalesi şehrinde geçmesi. Oyunda amaç en çok puanı toplayıp birinci olmak. Oyunda birinci olmak için her tur rastgele çektiğiniz karoları en akıllıca şekilde yerleştirip birinci olmak. Çektiğiniz karoları harita üzerinde dilediğiniz yerlere yerleştirerek şehir, yol veya kilise yapabilirsiniz ve isterseniz vatandaşlarınızı haydut, şövalye veya keşiş olarak yetiştirebilirsiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi oyunu kazanmak için çektiğiniz karoları ve takipçilerinizi en akıllıca şekilde kullanıp en çok puanı toplamanız gerekiyor. Oyun 2 ile 5 kişi arasında oynanabilir. Cascassonne: Collection Bundle Steam üzerinden 48,87 TL’ye satın alınabilir. Ek bir bilgi olarak oyun 2001 yılında yılın en iyi kutu oyunu ödülünü almıştır.  


8- Terraforming Mars 

Oyunda asıl amaç adından da anlaşılacağı üzerinde, Mars’ta yaşamı devam ettirebilmek ve kolonileştirmek için şirketinizi büyütmek ve yönetmek. Oyunda amaç rakiplerimizden daha fazla puana sahip olmak. Oyunun en can alıcı özelliklerinden biri oyunda 200’ün üzerinde kart bulunması. Terraforming Mars Steam üzerinden 32,00 TL’ye oynanabilir.  


9- Game of Thrones: The Board Game 

HBO’nun ünlü dizisi GoT’un kutu oyunu 2003 yılında Fantasy Fight Games tarafından piyasaya sürülmüştür. Oyundaki nihai amaç ordularınızı yönetip zafer kazanmak tabii ki bir de politik zaferler elde ederek tahtı ele geçirmeye çalışmak. Oyun 3 ile 6 kişi arasında oynanabiliyor. Game of Thrones: The Board Game Steam üzerinden oynanabilir olacak ancak henüz kendisi çıkmadı. Oyunun 2020’nin üçüncü çeyreğinde çıkması bekleniyor, bakalım nasıl olacak. 


10- Blood Bowl 

Oyun aslen 1986 yılında İngiliz bir yapım şirketi olan Games Workshop tarafından Amerikan futbolunun bir parodisi olarak çıkmıştır. Oyun 2 takım halinde çeşitli oyuncu sayısı ile oynanabilmekte. Oyunda çeşitli kartlar ve özellikler var. Her takım koçu tur başında oyuncularını defansa ya da atağa geçirebilir. Bunların dışında oyunda; insan, ork, cüce, elf gibi ırklar mevcut ve bu ırkların kendilerine has özellikleri de var. Oyundaki amaçta zaten en çok skoru yapıp kazanan takım olmak. Blood Bowl Steam üzerinden 20 TL karşılığında oynanabilir, aynı zamanda oyunun ikincisi de mevcuttur ve 60 TL değerindedir. Bunların dışında ücretsiz oynamak isterseniz oyunu websitesinden ücretsiz olarak da oynayabilirsiniz. 


Bonus: Tabletop 

Tabletop; satranç, tavla, dama ve bu tür diğer her türlü oyunu online olarak oynayabileceğiniz bir simülatör oyunudur. Yani aslında oyunun içerisinde birçok oyun mevcut diyebiliriz. Çeşitlilik arayanlar için en iyi tercih bu oyundur kesinlikle çünkü A’dan Z’ye neredeyse her türlü gerçek oyun mevcut içerisinde. Tabletop Steam üzerinden 31,00 TL karşılığında oynanabilir.  

 

PC için çıkan kutu oyunları listemiz şimdilik bu kadar. Elbette sizlerin aklına gelen unuttuğumuz daha birçok oyun vardır ancak biz bunları seçtik. Dileriz faydalı ve eğlenceli olmuştur.