Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Galakticos: TCL’in en genç ekibi

Galakticos: TCL’in en genç ekibi

TL;DR: Galakticos, Türkiye’nin League of Legends ligi Şampiyonluk Ligi’nde (TCL) 2023 yılına da iddialı bir kadroyla adım atıyor. Genç kadrosunu Nomanz’in liderliğinde Vadi’ye sürecek olan ekip, şampiyonluk için sürpriz adaylardan biri olabilir.

2016 yılında kurulan Galakticos, League of Legends arenasına hemen sonraki sezon olan 2017 Kış Mevsimi’nde adım attı. Şimdi Galakticos’u birçok espor arenasında izlesek de Galakticos’un tarihi League of Legends ile başladı.

Astronot temasıyla ve sosyal medya tasarımlarıyla ilgi çeken ekip, çok da hızlı bir giriş yapmadı: ilk senesinde aldığı sonuçlar Galakticos’u zaman zaman korkulan ancak sezon sonunda pek de iyi bir sonuç alamayan bir rakip haline getirdi. Rakipleri, Galakticos’a karşı oynadıkları her maçta ekstra önlem almak zorunda kaldı ama k0u’nun inanılmaz performansları bile Galakticos’u çeyrek finalden öteye götürmedi.

Galakticos aradan geçen yıllarda Luger’li ve EMENES’li kadrolarıyla yarı final oynamayı başardı, ancak akıllardaki Galakticos algısını değiştirmeyi başaramadı.

Şampiyonluk Ligi’nin yeni sistemini incelediğimiz yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Unutulmaz isimler

k0u, sadece Galakticos için değil, espor taraftarları için unutulmaz bir isim. Yetenekleri ve oyun yapmayı seven karakteriyle aklımıza kazınan k0u, Galakticos formasıyla gönülleri fethetmişti. Norveçli ormancı 2019 yılında iki kez intihar girişiminde bulunmasının ardından hayata gözlerini yumdu. Bizlere ise k0u’nun bıraktığı anılar kaldı.

EMENES ligimizde kısa bir süreliğine oynasa da League of Legends taraftarları tarafından ligimizdeki en iyi sezonluk performanslardan birini vermesiyle hatırlanıyor. Koreli orta koridor 2023 yılı için LCS takımlarından Cloud9 ile anlaşmasının ardından kariyerine Kuzey Amerika’da devam edecek.

Luger Şampiyonluk Ligi izleyicilerinin aklına çeşitli meme’lerle kazındı ama “akademi oyuncusu” algısını yıktığı takım Galakticos oldu. Luger’in GAL formasıyla gösterdiği dominant performans bugün Kuzey Amerika ligi LCS’te kariyerini baştan dizayn etmesinin belki de en büyük sebebi.

Galakticos’un 2022 performansı

Yıllarca yatırım yapmaktan çekinmeyen ancak yasaklamalardan takım kimyasının tutmamasına varan çeşitli sebeplerle başarılı olamayan Galakticos, 2022 yılında “tanklama” yoluna gitti. Genç oyuncularla kurduğu kadro başarılı olmayınca, GAL 2022 Kış Mevsimi’nde son sırayı aldı.

Yaz Mevsimi’nde daha iddialı bir kadro kuran Galakticos, bu kez de güçlü rakiplerine takıldı. Zzk, BroCColi, yzn, Neramin ve Shawi Katami’den oluşan kadrosuyla sadece 7 galibiyet alabilen Astronotlar 8. sırada kalarak play-offları kaçırdı.

Galakticos 2023 kadrosu

GAL, yeni TCL sistemi hazırlıkları kapsamında bir yandan logosunu değiştirip markasına yatırım yaparken bir yandan da ligin en genç kadrolarından birini kurdu. Genç Koreli üst koridor Soboro, yine genç Türk ormancı Rames, geçtiğimiz sezon FB formasıyla izlediğimiz ancak yerini sezon ortasında BAO’ya bırakan nişancı Ruep ve bir yıldır Şampiyonluk Ligi’nde izlediğimiz Koreli destek Sloth, Nomanz gibi bir tecrübe abidesinin liderliğinde şampiyonluğu hedefleyecek.

Eğer işler Astronotlar’ın planlarına göre giderse bu takım EU Masters’ta başarılı olduğunu gördüğümüz genç takımlara oldukça benziyor. Koçları Nova, daha önce genç oyuncularla sık sık çalışmış bir isim.

Nomanz

Galakticos’un hedeflediği 3 EMEA Masters slotu için SUP, NASR, IW ve FUT doğal rakipler olarak göze çarpıyor. Farkı yaratması gereken ve genç arkadaşlarına alan açmasına ihtiyaç duyulan isim de Nomanz olarak öne çıkıyor.

Nomanz yıllarca kendini beğendiren bir orta koridor olsa da performansının tepesine 2020 yılında çıkmış ve Unicorns of Love’ı Worlds gruplarına götürmeyi başarmıştı. UOL ile başarısız bir Worlds 2021 ardından MOUZ forması giyen Nomanz, Almanya-Avusturya-İsviçre (DACH) ligi Prime League’de başarısız sonuçlar aldı.

Worlds 2020’de Bolulu’ya karşı gösterdiği performansı akıllara kazınan Rus orta koridor, Galakticos ile bir ortak noktaya sahip: kötü gidişatı durdurmak istiyor. Bu genç kadro, iki taraf için de dönüm noktası olabilir.

Dağhan "da1moN" Eryılmaz

Yorum ekleyin