Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Beşiktaş: EMEA Masters için yerlilere güven

Beşiktaş: EMEA Masters için yerlilere güven

TL;DR: Beşiktaş bu mevsim Şampiyonluk Ligi (TCL) için tarihinin en iddialı kadrosunu kurmadı. Fakat yerlilerinin etrafında oynayıp Koreli oyuncularla seviyeyi yukarıya çekerse EMEA Masters slotlarından biri için tehlike yaratacakları kesin. Andariel’in çaylak sezonunun üstüne koyarak olgun bir performans göstermesi Beşiktaş için kilidi açabilir.

2015 Kış Mevsimi’nde League of Legends’a ve espora adım atan Beşiktaş, bunu yapan ilk spor kulübü olarak tarihe de geçmişti. Beşiktaş takip eden yıllarda 2015 yılındaki başarıyı yeniden yakalayamasa da sadık taraftarı kulübünü desteklemeyi hiç bırakmadı.

IWCQ ve MSI 2015 anıları tüm Beşiktaş taraftarlarının zihninde canlıdır. Atın gelişi, Dumbledoge’un Faker’ı öldürmesi ve yepyeni bir hayal, Beşiktaş dominasyonu. TBF 2015’te kazanan Dark Passage o hayalleri suya düşürse de sonraki yıllardaki başarısızlık bir çok sebebe yorulabilir. Kimi zaman kadrodaki oyuncular, kimi zaman koçlar ama çoğunlukla yönetim, taraftarlar tarafından Beşiktaş’ın başarısızlığının yüklendiği isimler oldular.

Eh, bu kadar yüksek perdeden bir girişin ardından 6 yıldır final yüzü görülmemesi tepki göstermek için haklı bir sebep sayılabilir. Peki Beşiktaş bu yıl stabil ama tatsız gidişatın yönünü yukarıya çevirebilir mi?

FUT Esports için hazırladığımız yazıya buradan göz atabilirsiniz.

Beşiktaş’ın unutulmaz isimleri

Beşiktaş’ın 2015 kadrosu

Thaldrin Beşiktaş’ın ilk League of Legends kadrosunun bir parçası olarak akıllarda kaptan kimliği ve yüksek performansıyla yer etti. Beşiktaş tarihinin en iyi sezonunun mimarlarından olan kaptan, o günden sonra da kaptan kimliğini gittiği diğer takımlara da taşıdı.

Adına şarkılar yazılan Nardeus belki en yüksek performansını yalnızca bir mevsim gösterebildi ancak o mevsimde taraftarların sevgilisi olmayı başardı. Nişancı, kariyerinin kalanında Beşiktaş’taki seviyesine tekrar çıkmayı da başaramadı.

HolyPhoenix de belki uzun süreler Beşiktaş forması giymedi ama bugün en tutkulu Beşiktaş taraftarları bile gece yatmadan önce onun dominant performansını düşünerek uyuyor. Bu kulüple yeniden bir araya geleceği günü de iple çekiyorlar.

Beşiktaş 2023 kadrosu

Beşiktaş, 2023 yılında yerli çekirdeğinden MGX‘i bir mevsim daha muhafaza etme kararı aldı. Kireas‘ı geri getirip alt koridora da genç nişancı Andariel‘i monte eden takım, 2022 yılının yükselen isimlerini bir takımda toplamış oldu. Beşiktaş, bu yerli çekirdeğinin üstüne son olarak Vietnam’da oynayan üst koridor Poss‘u ve NS Challengers’tan transfer edilen 20 yaşındaki destek Goliath‘ı ekleyerek hiç fena bir iş çıkarmadı. Uzun süredir akademi takımının başında izlediğimiz Zetsu da 2023 yılında as kadroya terfi edilerek bu ekibin yeni koçu oldu.

2022 yılında kurulsa başaltı diyebileceğimiz bu kadro, 2023 yılında ligin favori gözüken takımlarının gerisinde kaldı. Rakiplerinin aksine Beşiktaş’ta rekabetin seviyesini yerli oyuncular belirleyecek. Koreli oyuncular Poss ve Goliath yabancı transferini en çok yapmak isteyeceğiniz orta koridor ve ormancı gibi pozisyonlarda değiller. Kireas ve MGX’in geçen sene gösterdikleri iyi oyunun üstüne koymaları ve Andariel’in yıldızlaşması Beşiktaş’ın başarısı için şart gibi gözüküyor.

Andariel

Andariel ligin en tecrübeli oyuncusu değil ama artık bir çaylak da değil. 2022 yılında 5 Ronin, SuperMassive ve Galatasaray’da rüştünü ispat eden oyuncu, bu sene yanına Koreli destek alan nişancılar arasına katılarak hak ettiği değeri gördü. Ancak artık Andariel’in kariyerinin potansiyeli için değil oynadığı oyun için transfer edildiği dönemine girmesi gerekiyor.

Genç bir nişancı olarak üzerinde bolca beklenti olan Andariel, bu kadroda çıkaracağı işlerin seviyesine göre kariyerinin gidişatını belirleyebilir. Eğer patlamasını yaparsa Kireas ve MGX’in üzerindeki baskının azalacağı ve Beşiktaş’ın gerçek potansiyelini gösterebileceği bir gerçek. EMEA Masters hedefleyen canavar dörtlü SUP, NASR, IW ve FUT ile baş edilmesinin tek yolu da bu.

Dağhan "da1moN" Eryılmaz

Yorum ekleyin