Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Şampiyonluk Ligi’nin “onaylı” EYL olması ne anlama geliyor? Nasıl bir format beklemeliyiz?

Şampiyonluk Ligi’nin “onaylı” EYL olması ne anlama geliyor? Nasıl bir format beklemeliyiz?

18 Kasım’da duyurulan büyük EMEA değişiklikleri ile birlikte Şampiyonluk Ligi takipçilerinin aklında birçok soru belirdi. Bu yazıda “onaylı” EYL (EMEA Yerel Ligi) olmamızın ne anlama geldiğini ve 2023 sezonunda nasıl bir Şampiyonluk Ligi formatı görebileceğimizi konuşacağız.

Akredite/Onaylı EYL ne demek? Diğer liglerden farkımız ne?

Ekim 2021’de hayata geçen akreditasyon sistemi, belirli kriterleri karşılayan liglerin daha büyük ve daha fazla imkana sahip olmasını sağlıyor. Dün duyurulan yeni değişikliklerle birlikte daha önceden onaylı bir EYL olan NLC, onaysız lig statüsüne geçti. Onun yerine ise ligimiz Şampiyonluk Ligi, güncel 5 onaylı ligin yeni üyesi oldu. EMEA ekosisteminin en yeni üyesi Arabian League ise onaysız lig olarak yerini aldı.

Onaylı liglerin en büyük avantajı lig aşamasında 10 takıma yer verebilmesi, keza diğer liglerde slot sayısı 8 takımla sınırlı. Daha fazla takıma sahip olmasının yanı sıra onaylı liglerin EMEA Masters’a gönderdiği direkt takım sayısı da daha fazla. Ayrıca onaylı liglerin daha sık offline etkinlik düzenlediğini görüyoruz.

Gönderilen takım sayısı ileride değişebilse de geçmiş yıllardan hareketle Şampiyonluk Ligi’nin EMEA Masters Ana Etkinlik’inde 2 tane temsilcisi olmasını bekleyebiliriz. Ön eleme aşamasına gönderilen takım sayısı da ligin son yıllardaki başarısına göre belirlense de ligimizden yine en az 1 takımın bu aşamada yer alması oldukça muhtemel.

Onaylı Lig (Yaz 2022)

Ana Etkinlik

Ön Eleme

LFL

2 takım

2 takım

SL

2 takım

1 takım

PL

2 takım

1 takım

NLC

2 takım

1 takım

Ultraliga

2 takım

1 takım

 

Ligimiz bir Worlds bölgesiyken EYL statüsüne çekilmesinden dolayı diğer ligler için geçerli olan kurallar bizim için en azından ilk dönemlerde esnetilebilir/değiştirilebilir. Bunu ilerideki dönemde hep beraber göreceğiz.

EYL takımları EMEA Masters’tan LEC’ye yükselebiliyor mu?

Bu sorunun cevabı yeni değişiklikler duyurulmadığı sürece hayır. EMEA bölgesinde LEC dışında kalan ve “altyapı” konumunda olan EYL’leri karşı karşıya getiren EMEA Masters turnuvasının en önemli işlevi prestij, tanınırlık ve maddi güç sağlaması. Turnuvanın LEC’ye takım gönderebilmesi gibi bir özelliği söz konusu değil.

EMEA Masters turnuvası hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Ligimizin yeni formatı hakkında duyurulan resmi bilgiler

  1. Şampiyonluk Ligi, 1. Lig ve 2. Lig olarak 2 kademeli bir lig yapısına sahip olacak.
  2. Şampiyonluk Ligi’nin 2. Lig’inin detayları 2023 Bahar Mevsimi’nden sonra duyurulup düzenlenmeye başlanılacak.
  3. Şampiyonluk Ligi’nin 1. Lig’i en az 8 takıma sahip olacak, 1 sezonda 2 tane mevsim düzenlenecek. Lig aşaması çift sıralı eşleşme sistemine sahip olacak.
  4. Onaylı lig olan Şampiyonluk Ligi, 6 takımlı ve ikili elemeli bir play-off sistemine sahip olacak.

Şampiyonluk Ligi’nin yeni formatı nasıl olabilir?

ŞL’nin EMEA bölgesine katılması ve bir EYL olmasıyla birlikte ligin artık bir “Akademi Ligi”nin olmayacağı, 2 farklı kademedeki ligleri düzenleyeceği duyuruldu. 1. ve 2. Lig olarak düşünebileceğimiz bu ligler ileride daha fazla olabiliyor. Onaylı liglerden Prime League’in 3, LFL’in 2, SuperLiga’nın 2 ve Ultraliga’nın 2 farklı kademede ligi bulunuyor. Sadece 1. Lig takımları EMEA Masters’a katılma hakkı kazanabiliyor.

Lig sayısının yanında onaylı liglerin hepsi tamamen aynı lig formatına sahip. Liglerin genelde ayrıldığı noktalar Yükselme Turnuvaları’nın ve alt liglerin işleyişi, bu liglerin birbirlerini nasıl destekleyeceği oluyor. Şampiyonluk Ligi bir istisna olmadığı sürece 2023’te Türk izleyiciler olarak nasıl bir format izleyeceğimiz aşağı yukarı belli.

Mevsim Formatı

Mevsim 10 takımlı lig aşaması ile başlar. Maçlar çifte sıralı eşleşme ve Bo1 olarak oynanır. İlk 6 takım play-offlara kalır.

Takımlar play-offta sıralamasına bağlı olarak farklı turlarda başlar. Maçlar Bo5 oynanır.

Şampiyona Puanları sistemi

Takımlar sezon boyunca Bahar ve Yaz Mevsimi sıralamalarına göre Şampiyona Puanları toplar. Lig sonuncuları Puan kazanamaz.

Yükselme Turnuvası (1. Lig)

Sezonun en başarısız 2 ekibi (Şampiyona Puanları’na göre), 2. Lig’in en başarılı 2 takımı (Şampiyona Puanları’na göre) ile Yükselme Turnuvası’nda oynar. Kazanan 2 takım sonraki sezon 1. Lig’de oynama hakkı kazanır, diğer 2 takım ise 2. Lig’de oynar.

2022 Yılında Onaylı Liglerin 1. Liglerinin Sezon Takvimi

Onaylı Lig (2022)

Bahar

Yaz

Yükselme

Prime League

11 Ocak

31 Mays

13 Eylül

LFL

12 Ocak

1 Haziran

12 Eylül

SL

10 Ocak

30 Mayıs

12 Eylül

Ultraliga

11 Ocak

31 Mayıs

12 Eylül

NLC

10 Ocak

30 Mayıs

12 Eylül

2. Ligler ve altyapı işleyişi

Diğer onaylı liglerin altyapı ve yükselme sistemini inceleyecek olursak bizi şöyle bir sistem bekliyor olabilir:

  • Yıl boyunca düzenlenen açık elemeli turnuvalar serisinde sıralamalarına göre en fazla puan toplayan takımlar (genelde 2 tane) sezon sonunda bir Yükselme Turnuvası’na girer.
  • Bu turnuvada 2./3. Lig’in en kötü takımlarıyla karşılaşan takımlar rakiplerini alt ederlerse sonraki sezon 2./3. Lig’den kendilerine bir slot kapar.
  • 2./3. Lig’in en başarılı takımları sezon sonunda düzenlenen Yükselme Turnuvası’nda bir üst ligin en kötü takımlarını yenebilirlerse lig yükselme hakkı kazanır.

Bu sistem ligler arasında ufak farklılıklara uğrayabiliyor olsa da aşağı yukarı bu şekilde işliyor.

Yorum ekleyin