Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Vietnam’ın Worlds 2022 temsilcileri – Saigon Buffalo

Vietnam’ın Worlds 2022 temsilcileri – Saigon Buffalo

LoL esporunun en önemli dönemi olan Worlds 2022’ye çok az zaman kalmışken geçtiğimiz cumartesi günü bölgemizin en iyisini sonunda belirledik. IW’nin galibiyetiyle sonuçlanan TBF 2022’nin ardından pazar günü Closer’ın mücadele ettiği LCS finalinin bitimine müteakip Worlds için ön eleme aşaması ve ardından ana grup aşaması kuraları çekildi. Böylece Dünya Şampiyonası’nda bu yıl karşısında oynayacağımız takımlar da belli olmuş oldu.

Çekilen kuraya göre temsilcimiz DenizBank İstanbul Wildcats; Çin’den RNG, Kore’den DRX, Avrupa’dan MAD Lions, Latin Amerika’dan Isurus ve Vietnam’dan Saigon Buffalo’nun bulunduğu B grubunda mücadele edecek. Latin Amerika temsilcisi Team Isurus’u geçtiğimiz günlerde inceledikten sonra bu yazımızda Wildcats’in rakibi olarak izleyeceğimiz takımlardan bir başkası olan Vietnam ligi VCS 2.si Saigon Buffalo hakkında konuşacağız.

Saigon Buffalo’nun Vietnam sahnesindeki yeri

2018 ve 2019’da Gigabyte Marines’in (güncel adıyla GAM Esports) tarihlerinin en kötü mevsimlerini geçirdiği dönemde Phong Vu Buffalo adıyla tahtı 2 mevsimliğine sahiplenen Buffalo, birkaç ad değişikliğinin eşliğinde bu dönemin ardından da Vietnam sahnesinde hep kendinden söz ettiren ve bölgede GAM Esports’un kurduğu hegemonyaya en çok tehdit oluşturan takımlardan biri oldu. 2020’in sonlarına doğru şu anki gördüğümüz haline doğru yavaşça evrilmeye başlayan Saigon Buffalo kadrosu, 2021’in sonunda son halini aldı ve Vietnam sahnesinde hemen ses getirmeye başladı.

Takım, geçtiğimiz mevsimi 2. bitirmesine rağmen GAM Esports’un MSI’da mücadele etmeme kararından dolayı MSI 2022’de boy göstermiş ve turnuvanın en genç kadroya sahip katılımcısı olmuşlardı. Covid-19’un engellediği 2 yılın ardından Vietnam’ın uluslararası arenaya gönderdiği ilk takım olan Saigon Buffalo, MSI 2022’de ilk 6’ya kalarak başarılı bir turnuva geçirmişlerdi. O turnuvadan sonra Worlds 2022’ye de aynı kadroyla katılma hakkı elde eden takım, genç zoomer mekanikli oyuncularıyla öne çıkan kadrosuyla ve geçen mevsime göre daha gelişmiş halleriyle bu sene de bir Vietnam temsilcisi olarak grubumuzda başımızın belası olmaya devam edecek.

Saigon Buffalo’nun kadrosu

  • Üst – Hasmed
  • Orman – BeanJ
  • Orta – Froggy
  • Alt – Shogun
  • Destek – Taki

Koridor koridor oyuncuları tekrar bir hatırlayacak olursak üst koridor Hasmed genelde agresif ve kör seçimleriyle koridoru kazanmaya oynayan ama özellikle de takım savaşlarında parlayan, mekaniklerine oldukça güvenen bir oyuncu. Yaz Mevsimi’nde resmen Gwen OTP olan oyuncu lig aşamasında tam 15 oyun Gwen oynamış, play-offlarda ise sık sık kör olarak Aatrox, Ornn ve Renekton’u tercih etmiş. Ornn ile gösterdiği performansın diğer şampiyonlara kıyasla pek de iyi olmaması aslında Hasmed’in ne türde bir oyuncu olduğunu bize söylüyor. Dövüşçü şampiyonlarla oynamayı çok seven oyuncu, koridorunda rakibine karşı hep bir tehdit olarak kalırken takım savaşlarında da girdiği doğru pozisyonlardan savaşı kazandırmayı iyi biliyor.

Ormana geçtiğimizde ise BeanJ, takımın en önemli parçalarından. Vietnam’da Levi gibi sahnenin belki de en büyük isminin tahtını sallayan birisi olarak görülüyor BeanJ. Özellikle kariyerinin ilk başlarında şu aralar Worlds 2022 metasına girebileceği konuşulan Hecarim’de gösterdiği performansla öne çıkan oyuncu sonraki mevsimlerde performans olarak düşse de şu an oldukça tehlikeli bir formda. Erken oyunu sessiz geçiren ormancılardan olmayan BeanJ, oyunun erken aşamalarında bulduğu baskınlarla ve haritadaki etkin hareketleriyle takım arkadaşlarını öne geçirmeyi sık sık deniyor. Seçtiği şampiyonlarla da takım savaşlarında takımın initiator rolünü sık sık üstlenen isim BeanJ oluyor. Wukong ve Pantheon, BeanJ karşısında genelde yasaklanan şampiyonlarından.

Orta koridor oyuncusu Froggy sanırım takımın gözle görülebilir şekilde en zayıf oyuncusu. Açık ara en çok oynadığı ve en etkili olabildiği şampiyon olan Galio ve ondan sonra Sylas dışında oldukça kısıtlı ve değişik bir şampiyon havuzuna sahip olan Froggy, bu garip şampiyon havuzuna dair bir örnek vermek gerekirse bu yıl sadece 2 kere Azir oynadı ve 2’si de play-offlardaydı. 2021 Bahar Mevsimi’nde Saigon Buffalo’nun büyücü oynayacakları zaman yedek orta koridorları Rby’i oynatmış olmaları da Froggy’nin durumunu anlatıyor. Minyon skoru konusunda da pek iyi iş çıkaramadığı için çokça eleştirilen Froggy, çok da geniş olmayan konfor alanının dışarısına çıkarılabildiği takdirde temsilcimiz Wildcats’in üstüne oynayabileceği ve avantaj elde edebileceği en kolay nokta olarak gözüküyor.

Alt koridorda ise benim bu takımdaki gözdem olan Shogun ve desteği Taki karşılıyor bizi. 2003’lü zoomer mekanikleriyle öne çıkan Shogun, aşırı agresif bir oyuncu. Koridorunda rakiplerinin hatasını asla affetmeyen ve koridoru domine etmeye oynayan Vietnamlı nişancı, takım savaşlarında da bir o kadar ölümcül. Vietnam’daki muhtemelen en iyi takım savaşı nişancısı olan Shogun, “yumruk yumruğa dövüşmeyi” çok seviyor ve oldukça iyi pozisyon alma becerisiyle takım savaşlarında takımının en büyük kozu oluyor. Özellikle MSI tecrübesinden sonra takımının en kilit ve stabil performans gösteren oyuncularından birisi oldu Shogun. Ha, MSI demişken Shogun-Taki ikilisinin ne kadar agresif olduğunu hatırlamak için T1’ın gözde alt koridor ikilisi Gumayusi-Keria’yı birkaç kez 2v2’de alt ettikleri bu maçı izlemekte de fayda var.

Saigon Buffalo’yu yenebilir miyiz?

Genel olarak orta koridor dışında her koridorda bölgesinin üst düzey oyuncularından oluşan oldukça iyi ve tehlikeli bir kadroya sahip olan Saigon Buffalo, BeanJ’in de takımı destekleme ve öncü olma rolünde başarısıyla hafife alınmaması gereken bir rakip. Temsilcimiz DenizBank İstanbul Wildcats için ise oldukça yenilebilir bir takım olduğunu düşünüyorum ben SGB’nin. İyi bir hazırlık ve rakibi rahat ettiği şampiyonlardan uzaklaştırmamız durumunda ön eleme aşamasında alt edebilme ihtimalimiz oldukça yüksek. Makro olarak etkileyici şeyler göstermeyen ve oldukça açık zayıf noktaları bulunan Saigon Buffalo, hafife alındığı takdirde canımızı yakabilecek oyunculara ve takım savaşı temellerine sahip.

Takımın izlenmesi gereken oyuncusu: Shogun

Takımın zayıf halkası: Froggy

Yorum ekleyin