Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Avrupa’nın Worlds 2022 temsilcileri – MAD Lions

Avrupa’nın Worlds 2022 temsilcileri – MAD Lions

Worlds 2022’de rakibimiz olacak takımları incelediğimiz yazı serimizde geçtiğimiz günlerde Team Isurus ve Saigon Buffalo’yı konuk ettikten sonra sıra grubumuzda en yakından tanıdığımız takım olan MAD Lions’da. Üst koridor rolünde topluluğumuzun en sevdiği oyunculardan birisi olan Armut’un, orta koridorunda özellikle NA’den Avrupa’ya geldikten sonra Türk izleyiciler arasındaki popülerliği artan Nisqy’nin bulunduğu Avrupa temsilcisi MAD Lions; gerek Worlds 2020’de SuperMassive Esports’a “bir büyük bölge takımını 5 maçlık seride alt edebilen ilk küçük bölge takımı” unvanını kazandırmasıyla gerek de kadrosunda bulunan Türk oyuncularıyla bölgemizdeki espor izleyicilerinin yakından tanıdığı bir organizasyon.

MAD Lions’ın LEC’deki yeri

MAD Lions, Avrupa sahnesinde daha önceden Splyce ismiyle biliniyordu. 2016’dan 2019’a kadar Avrupa’nın en üst seviye LoL liginde mücadele eden ve düzenli bir biçimde play-off yapan organizasyon el değiştirdikten sonra 2019’da imaj değişikliğine gitmiş, yeni bir logo ve MAD Lions ismiyle yoluna devam etmeye karar vermişti. Organizasyon olarak koç ekiplerinin genişliği ve yetkinliği ile bilinen, çaylak oyuncuları da LEC’ye adapte edip geliştirme konusunda çok iyi işler başardığını gördüğümüz MAD Lions, bu sene LEC’nin 4. sıra takımı olarak üst üste 3. Worlds katılımını gerçekleştirecek.

MAD Lions’ın kadrosu

  • Üst – Armut
  • Orman – Elyoya
  • Orta – Nisqy
  • Alt – UNF0RGIVEN
  • Destek – Kaiser

Takımın üst koridor rolünde “takımın kaptanı” temsilcimiz Armut bulunuyor. Türkiye’de Şampiyonluk Ligi’ndeki günlerinden iyi bildiğimiz Armut, Avrupa’ya gittiğinden beri başarılı bir kariyer grafiği çizdi ve bu sene de üst üste 4. kere Worlds’te boy göstermeye hak kazandı ki bu da onu Worlds’e en çok katılan Türk oyuncu yaptı. Bu mevsim LEC’nin Mevsimin En İyi Beşlisi’nde o hariç tüm MAD Lions oyuncularının yer almasından dolayı ligi izlemeyenler tarafından kötü bir performans gösterdiği düşünülse de durum böyle değil. En çok eleştirildiği nokta olan etkili olabildiği şampiyon havuzunu ve koridor aşamasını bu sene gerçekten geliştiren Armut, 2021’de klasikleşmiş bir söylem olan “Gnar-Wukong OTP” olmaktan çıktı ve takımına işlevsellik bakımından ciddi değer katabilen bir oyuncuya dönüştü.

Ormancı Elyoya ise geçen sene takıma Armut ile beraber katılıp izleyicileri ve tüm ligi şaşırtmıştı. Çaylak olmasına rağmen olgunluğuyla LEC’deki ilk mevsiminde ligin en üst seviye ormancılarına kolayca kafa tutabildiğini gördüğümüz Elyoya bu mevsimi biraz daha durgun geçiriyor. Metadaki şampiyonları rahatça etkili bir biçimde oynayabilen Elyoya, play-offlarda kötü bir performans gösterse de hala takımının en önemli oyuncularından ve Avrupa’daki en iyi ormancılardan birisi.

Nisqy sanırım MAD Lions’ın en kilit ve kritik oyuncusu. Bu mevsim LEC’de MVP seçilen Nisqy, geçen mevsim kendisi hariç aynı kadroyla oynayıp 7. bitirmiş bir takımın bu mevsim onun da katılmasıyla Worlds yapmasını sağladı. Taliyah, Lissandra gibi haritada kolayca hareket edebilen seçimlerle erken oyunda etkili olmayı hep çok iyi beceren Nisqy ve erken oyunda Nisqy’nin de hareket etmesiyle bulduğu erken dive’larla tempo üstünlüğünü kolayca ele geçiren MAD Lions, karşısında hem draft yapması hem de erken oyunda oynaması en zor takım olmuştu Avrupa’da. Worlds’te meta değişir mi bilinmez ama MAD Lions, UNF0RGIVEN’ın çoğu nişancıdan farklı olarak çok iyi Draven oynamasından ve Zeri’de de çok etkili olmasından oldukça yararlanmış, bunun üstüne Nisqy’nin de Taliyah, Lissandra başta olmak üzere metadaki çoğu şampiyonu çok iyi seviyede oynamasından dolayı da seçim-yasaklama ekranında rakiplerini çoğu zaman zor durumda bırakmıştı.

Takımın nişancısı UNF0RGIVEN ise bazı seçimlerde çok etkili olsa ve daha LEC’deki 2. mevsimi olsa da Worlds’te dünyanın en iyilerine karşı oynayacak. İsveçli nişancının play-offlarda kendinden daha iyi bir nişancı performansı gösteren Upset’e karşı kaybolması da MAD Lions için endişe verici bir durum. Yine de çaylak LEC oyuncusu UNF0RGIVEN, uygun koşullarda takımın taşıyıcı rolünü rahatlıkla üstlenebiliyor.

Destekte ise MAD Lions’ın geçtiğimiz seneki başarısının en büyük sebeplerinden birisi olan Alman oyuncu Kaiser var. 2021 sezonunda engager desteklerle çok çok iyi performans gösteren Kaiser’in ayrıca Elyoya ile olan üst düzey uyumu da bu takımın 2 kupa kazanmasındaki en büyük faktörlerdendi. Bu sene ise ne Kaiser Elyoya ile geçen seneki kadar uyumlu ne de şu an metada engager şampiyonlar var. Oyuncu karakteristiği olarak enchanter desteklerle istediği kadar işlevsel olamayan Kaiser’in yine de her zaman fark yaratabilecek bir potansiyele sahip olduğunu unutmamak gerek

MAD Lions neyi iyi, neyi kötü yapıyor?

MAD Lions’ın iyi yaptığı şeylerin başında tempoyu iyi kullanma var. Bunun en baştan sağlanması için de Nisqy çok kritik bir konumda. Eğer Belçikalı oyuncu yan koridorlara gidip etkili olabileceği bir şampiyonla oynuyorsa gerçekten bunun hakkını veriyor ve MAD Lions korkutucu bir takım oluyor. Bunun dışında koridor üstünlüğünü almaya dayalı kompozisyonlarla da kazanmayı bilen MAD Lions, takım savaşı yapmada zaten her zaman iyi temellere sahipti ve 2021’de bölgenin en iyi takım savaşı yapan takımı olarak görülüyordu. Kalista-Draven gibi takımın ona oynamasını gerektiren şampiyonlar etrafında da iyi oynayan ve UNF0RGIVEN’ın da bu rolü kolaylıkla oynayabildiğini gördüğümüz takım nitekim kusursuz değil, hatta bundan oldukça uzak.

MAD Lions ilk olarak kesinlikle temiz bir takım değil. Önde götürdükleri maçlarda oyunun özellikle orta-geç döneminde oyuncuların tek tek yakalandıklarını çokça gördüğümüz MAD Lions, çok iyi bir erken oyun takımı olsa da üstün oldukları oyunları kolayca kapatabilen bir takım da değil. Bir başka nokta ise orta koridor-ormancı ikilisi bu takım için erken oyunda üstünlüğü ele geçirmeleri (yani iyi oldukları şeyi yapmaları) bakımından çok büyük bir önem teşkil ediyor. Bu yüzden de Elyoya’nın zayıf ormancı eşleşmelerine gittiği maçlarda MAD Lions’ın çok zorlandığını ve dağıldığını gördük. Biraz da bu sorunla bağlantılı olarak MAD Lions geriden oynamayı pek bilen bir takım da değil. MAD Lions’ın her türlü altın farkından oyun çevirdiğini çokça gördüğümüz 2021’de durum böyle olmasa da büyük çoğunlukla şu anki meta yüzünden takım bu özelliğini kaybetti.

Ön elemedeki rakiplerimizden birisi olan MAD Lions’ı Bo1 maçlarda Elyoya ve UNF0RGIVEN’a karşı güçlü eşleşmelere gittiğimiz ve Nisqy’nin de haritada kolayca hareket etmesine izin vermediğimiz takdirde yenme şansımızın bulunduğunu düşünüyorum.

Takımın izlenmesi gereken oyuncusu: Nisqy

Takımın zayıf halkası: UNF0RGIVEN

Yorum ekleyin