Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Latin Amerika’nın Worlds 2022 temsilcisi – Isurus

Latin Amerika’nın Worlds 2022 temsilcisi – Isurus

2022’nin 9. ayına girmemizle birlikte League of Legends esporunun en coşkulu zamanı da ufaktan kendini hissettirmeye başladı. Takımlar yıl başlarında kadrolarını buna göre hazırladı, stratejik hamlelerini buna göre aldı; bazıları başarılı oldu, bazıları için de işler hiç bekledikleri gibi gelmedi. Ama 9 ayın sonunda en istikrarlı ve çalışkan kadrolar bu çalışmalarının meyvelerini alarak yılın en önemli LoL espor turnuvası için bileti kaptı: Worlds 2022.

Eylül 2022’nin 2. haftası itibariyle şu an Worlds’e gidecek temsilcisi belli olmayan tek lig, bölgemizin baş tacı Şampiyonluk Ligi. Geçtiğimiz sene 4 Eylül’de belli olan şampiyon, bu yıl İzmir’de 10 Eylül tarihinde belli olacak. Şampiyonluk Ligi’nde daha Türk bayrağını uluslararası arenada dalgalandıracak, bizi gururlandıracak ve muhtemelen tecrübelenecek takım belli olmasa da bu diğer bölgeler için geçerli değil. Durum böyle olunca da biz de Flank Esports olarak size hem ön eleme aşamasında karşımıza gelebilecek takımları hem de ana gruplarda izleyeceğimiz şampiyonluk adayı takımları tanıtmak istedik. Bu serimizin ilk konuğu ise Meksika’nın kavurucu sıcaklarından turnuvaya katılacak olan Latin Amerika ligi LLA temsilcisi Isurus.

Tarihsel olarak ŞL takımlarına karşı Isurus

“Bu Isurus ismi nereden tanıdık geliyor ya?” diyorsanız şunu söyleyeyim ki Isurus Gaming’le aslında çok da yeni olmayan bir tarihimiz var. Sonucunda MSI 2016 biletini kaptığımız IWCI 2016 turnuvasında temsilcimiz SuperMassive Esports ilk kez Isurus Gaming’le karşı karşıya gelmiş ve maça iyi başlamasa da sonunda galip gelen taraf olmuştu. Bu turnuvadan sonra ise Isurus Gaming’i son olarak MSI 2019’da efsane Ruin-Kirei’li 1907 Fenerbahçe Espor kadrosunun rakibi olarak izlemiştik. “El Tiburón”, FB karşısında çıktığı 2 maçın sonuncusunda bizi pek de hoş olmayan bir biçimde yenmişti.

Isurus’un LLA tarihi

2013’ten beri LoL operasyonlarına devam eden Isurus, bölgenin en köklü espor organizasyonlarından birisi. LLA’deki son yılları hedefledikleri şampiyonluklar ile dolu geçmese de her zaman iddialı kadrolar kuran organizasyon tarihinde toplamda 4 kere LLA finallerinde yer aldı ve bunların 3’ünü kazandı. Isurus ayrıca bu 3 şampiyonlukla birlikte ligin en çok şampiyonluk yaşamış takımı konumunda (2019’da LAN ve LAS liglerinin birleşimiyle kurulan LLA, bu kısa sürede bile 5 farklı şampiyon organizasyon gördü.).

Isurus’un kadrosu

Geçtiğimiz mevsim play-offlara son sıradan girip istediğini bulamayan Isurus, bu mevsime geçen mevsim final görmüş ormancı Grell transferiyle girmişti. Sadece bu değişiklikle lig aşamasının çoğunu 2. sırada geçiren Isurus, oldukça yaşlı ve oldukça tecrübeli bir kadroya sahip. Kadroda profesyonel oyunculuğa en yakın tarihte başlayan isim olan nişancıları Gavotto, ilk maçını 2018’de oynamış.

  • Üst ADD (Yedek – Pan)
  • Orman – Grell
  • Orta – seiya
  • Alt – Gavotto
  • Destek – Jelly

Oyuncuları tanıtmak adına biraz bahsetmek gerekirse sanırım 23 yaşındaki üst koridor ADD bu kadroda uluslararası izleyicilerin en çok tanıyacağı oyunculardan biri. LCK ve LPL döneminden bilinen ve bu seviyelerde uzun süre forma şansı bulmuş bir oyuncu olan ADD, 1 yılı aşkın süredir Latin Amerika liginde forma giyiyor.  ADD, çoğunlukla kısa menzilli dövüşçü/tank şampiyonlardan oluşan oldukça geniş bir şampiyon havuzuna sahip. Kariyeri boyunca en çok oynadığı şampiyonlar arasında ise Gangplank, Ornn, Poppy, Gnar ve Sion gibi klasik zayıf taraf oyuncularından çokça gördüğümüz şampiyonları görüyoruz.

Ormancıları Grell ise bölgenin en tanınan oyuncularından biri. Kariyeri boyunca hep ilk 3’e oynayan kadrolarda yer alan 2001’li ormancı, tam olarak 6 defa final oynadıktan sonra 6.sında o çok istediği kupayı kaldırmayı başarabildi. Bir ormancı olduğu için metada ne varsa onu oynayan Grell’in kariyeri boyunca en çok seçtiği şampiyonlar ise Olaf, Hecarim ve Lee Sin. Oyun stili olarak dominant bir oyun stili benimsediğini söyleyebiliriz.

Gelelim orta koridorları seiya’ya. Latin Amerika’nın Naru’su diyebileceğimiz seiya, bölgenin yerli efsanesi ve en popüler oyuncusu. 2013’ten beri profesyonel sahnede yer alan seiya’yı Şampiyonluk Ligi olarak da oldukça iyi biliyoruz. Latin Amerika’yı domine eden Lyon Gaming takımında da yer alan seiya, tam olarak 15 şampiyonlukla LoL espor tarihinin bölgesel olarak en çok şampiyonluk yaşamış oyuncusu. En çok oynadığı şampiyonlar ise açık ara Azir ve Orianna fakat 10 yıla yaklaşan profesyonel arena deneyimiyle seiya’nın çok fazla şampiyona hakim olduğunu ve cebinde de bir sürü sürpriz seçim olduğunu da unutmamak gerek.

Isurus’un alt koridoru ise nispeten daha az bilinen oyunculardan oluşuyor. Kadroda kariyerine en yakın tarihte başlayan isim olan Gavotto özellikle mekanikleriyle öne çıkan taşıyıcı özelliği ön plana çıkan bir nişancı. Onla aynı koridoru paylaşan destek Jelly ise Kore’de pek tutunamadıktan sonra Latin Amerika’ya gelmiş ve engager tank şampiyonlar ile daha rahat eden bir oyuncu.

Isurus’un oyun stili ve kazanma şartları

Üst koridorlarını yıl boyunca zayıf tarafta oynatmaya alışan Isurus, play-off boyunca hasarının %52’sini orta koridor ve nişancılarından sağlamış. Hem oyuncuların üstlendikleri rollerden hem de hasar katkılarına bakarsak takımın taşıyıcılarının kesinlikle seiya ve Gavotto olduğunu söyleyebiliriz. Isurus’un güçlü ve sürükleyici tarafı da kesinlikle alt koridor, keza takımın maçlarını izlediğinizde göreceksiniz ki oyunların çoğu alt koridordan kopuyor.

Güçlü yönleri

Alt koridora oynamayı iyi bilen Isurus, özellikle erken oyunda koridor üstünlüğü isteyen Kalista ve Lucian seçimlerinden oldukça iyi verim alıyor. Asıl iyi yönleri takım savaşlarında ortaya çıkan Isurus, bölgesinin en iyi takım savaşı takımı. Oynadıkları maçların erken aşamalarında haritanın üst tarafını genellikle geride kabul eden takım, objektifler etrafında çıkan takım savaşlarında parlamayı ve bu şekilde üstünlüğü ele geçirmeyi iyi biliyor.

Zayıf yönleri

Isurus’un zayıf yönleri ise oldukça açık. Üst koridorunu çoğu zaman kazanan eşleşmeye göndermeyen Isurus’un üst koridor-ormancı ikilisi takımın açık ara en çok ölen oyuncuları. Karar alma mekanizmasının da çok güçlü gözüktüğünü söyleyemeyeceğim bir takım olan Isurus, oyun planının çoğunu Gavotto’nun üstüne kuran bir takım ve aslında Gavotto da her zaman güvenebileceğiniz bir nişancı değil. Bunun sebebi ise play-off maçlarını izlediğinizde fark edeceğiniz üzere Gavotto’nun sık sık takım savaşlarında kötü pozisyon alması ya da ileri atılma/pozisyon değiştirme yetenekleri ile kendini bile bile kötü pozisyona sokması.

Oyuncu olarak her rolde daha üstün oyunculara sahip olduğumuzu düşündüğüm Isurus, karşısında takım savaşı yerine koridor aşamasında güçlü olan bir kompozisyonla oynadığımızda kolayca alt edebileceğimiz bir takım.

Takımın izlenmesi gereken oyuncusu: Gavotto

Takımın zayıf halkası: ADD/Grell

Yorum ekleyin