Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri VCT LOCK//IN Grup Aşaması Sona Erdi. Playoff’ta İşler Kızışacak!

VCT LOCK//IN Grup Aşaması Sona Erdi. Playoff’ta İşler Kızışacak!

Brezilya’nın São Paulo şehrinde LAN olarak düzenlenen VCT LOCK//IN turnuvasında sona yaklaşıyoruz. 27 Şubat itibarıyla grup aşaması sona erdi. Turnuvada geriye kalan takımlar ise playoff’ta kozlarını paylaşacak. Alpha grubundan LOUD ve DRX, Omega grubundan ise NAVI ve FNATIC playoff’a yükseldi. Sona kalan takımlar 2 Mart’ta başlayacak olan playoff aşamasında şampiyonluk için kıyasıya mücadele edecek.

Ayrıca şampiyon olan takım hangi bölgeden ise o bölge Masters için ek slot kazanacak. Bu sebepten dolayı ise turnuvadan veda eden takımların kendi bölgesindeki temsilcileri desteklediğini görüyoruz.


Alpha

Turnuvanın başlangıcı ile birlikte oynanan Alpha grubu, EMEA ve NA takımları için hezimet ile sonuçlandı. Yıllardır uluslarası arenada kalitesini koruyan ve zirvelerde adından sıkça söz ettirmiş olan LOUD ve DRX, grubu domine etti.

Grupta yer alan tek temsilcimiz BBL Esports ise ilk turdan Kore devi DRX’e kaybederek turnuvaya erken veda etti. DRX’e karşı harita almayı başaran BBL, Türk taraftarından oldukça büyük bir destek alarak evine geri döndü.


Omega

Alpha grubunun tamamlanmasından sonra oynanan Omega grubu, EMEA’nın umutlarını yeşerttiği bir aşama oldu. Temsilcilerimiz FUT Esports ve Salah’ın takımı Team Vitality, playoff’a giden yolda turnuvaya veda etti.

Özellikle FUT Esports‘un ilk rakibi RRQ’yu yenmesi ve NA’in gözde takımlarından 100T’e yaşattığı zorlu anlar oldukça yankı uyandırdı. 100T’i köşeye sıkıştıran temsilcimiz FUT, maalesef seri sonucunda zafere ulaşamadı. Çok yakın geçen haritaların ardından 100T, 2-1’lik seri sonucu ile FUT’u eledi. Fakat yine oldukça başarılı bir profil çizen FUT Esports, Türk VALORANT izleyicileri tarafından alkışlar ile evine döndü.

Ayrıca başarılı bir profil çizen Team Vitality, turnuvaya ilk rakibi Global Esports’u mağlup ederek başladı. Sonrasında ise Leviatán’a 2-0 mağlup olan Fransa temsilcisi, turnuvaya veda etti.

Bu yenilgilere rağmen grubu domine eden NAVI ve FNATIC, tüm rakiplerini devirerek playoff’a yükselmeyi başardı. Böylelikle temsilcimiz Alfajer ve cNed’i playoff aşamasında izliyor olacağız. Omega grubundan playoff’a yükselmeyi başaran bu iki takım, finallerde birbiri ile eşleşti.


VCT LOCK//IN = Kuzey Amerika’nın Kabusu

Sezonun başlangıç turnuvası olan VCT LOCK IN‘de NA takımları için işler pek yolunda gitmedi. Kuzey Amerika temsilcilerinden yer yer başarılı performanslar görsek de playoff’a hiçbir takım yükselemedi. Böylelikle VCT LOCK//IN, Kuzey Amerika takımlarının gelecekte kesinlikle hatırlamak istemeyeceği bir turnuva oldu.

Özellikle iddialı kadrolar ile yeni sezona hazırlık yapan Sentinels, ilk turda FNATIC’e karşı mağlup oldu. 2021 Masters Reykjavik şampiyonu Sentinels, uzun süredir hasret kaldığı uluslarası arenaya geri dönüş yaptı. Yaklaşık 450 günlük bir aranın ardından Sentinels, VCT LOCK IN ile birlikte uluslarası arenaya geri döndü. Fakat ilk karşılaşmadan EMEA temsilcisi FNATIC’e karşı kötü bir performans sergileyen ekibin macerası pek uzun sürmedi.

  • 100T
  • Cloud9
  • Evil Geniuses
  • NRG
  • Sentinels

Temsilcilerimizin Sonuçları:

  • 🇹🇷 FUT Esports: 9th – 16th – $10,000
  • 🇹🇷 BBL Esports: 17th – 32nd – $5000
  • 🇹🇷 Salah (Team Vitality): 9th – 16th – $10,000
  • 🇹🇷 Alfajer (FNATIC): Playoffs
  • 🇹🇷 cNed (NAVI): Playoffs

Playoffs – Finalin dörtlüsü: DRX – LOUD – NAVI – FNATIC

VCT LOCK//IN turnuvasında finale yani playoff’a kalan son 4 takım belli oldu.  Daha öncesinde hem kulüp olarak hem de oyuncu olarak tanıdığımız isimler, tekrardan uluslarası arenada bir kez daha şampiyonluk yaşamak için mücadele edecek.

FNATIC ve DRX, uzun süredir zirvede yer alsa da henüz herhangi bir uluslarası turnuvada şampiyonluğa ulaşamadı. Bu yüzden iki takımdan da diğer takımlardan daha farklı ve daha hırslı bir oynayış görebiliriz.

Daha önce uluslarası arenada şampiyonluğa ulaşmış olan LOUD ve NAVI oyuncuları ise tekrardan bu ünvanı elde edebilmek için varını yoğunu ortaya koyacak.

Özellikle Türk VALORANT severlerin destekleri, temsilcilerimiz Alfajer ve cNed ile olacak.


VCT LOCK//IN  başarısızlığı, Cloud9’ı derinden sarstı

2023 sezonuna bomba gibi bir kadro ile giriş yapan Cloud9,  5 aylık bir sürecin ardından kadro değişikliğine doğru ilerliyor. Redbull Home Ground #3’te büyük finali NA temsilcisi 100T’e karşı kaybeden ekip, VCT LOCK IN turnuvasından da eli boş döndü.

Brezilya’da istenen başarının sağlanamamasından sonra Cloud9, söylentilere göre yıldız oyuncusu yay ile yollarını ayıracak. Yapılan haberlere göre Cloud9, yay ile yollarını ayırıp farklı bir oyuncu transferi yapacak. Henüz diğer oyuncuların kadroda kalıp kalmayacağı ise belirsiz. Çıkan haberler aynı zamanda eski OpTic yıldızı Marved’ın da Cloud9’ın merceğinde olduğu yönünde. NA temsilcisinin bu hafta antrenmanlarda oyuncu denemesi yapması bekleniyor.

Tabii ki hala dünyanın en iyi VALORANT oyuncularından birisi olarak görülen yay’in gideceği takım da merak konusu.


FUT Esports’un VALORANT koçu GAIS ile yaptığımız röportaja göz atmak için:

https://www.flankesports.com/fut-esports-valorant-kocu-gais-ile-bir-roportaj-gerceklestirdik/

Yorum ekleyin