Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri 2025’TE VCT CHALLENGERS, VCT GAME CHANGERS, PREMİER EMEA VE VRC’LER HAKKINDA TÜM DETAYLAR!

2025’TE VCT CHALLENGERS, VCT GAME CHANGERS, PREMİER EMEA VE VRC’LER HAKKINDA TÜM DETAYLAR!

VALORANT espor ekosistemi 2024 yılında oldukça ses getiren, bir hayli heyecanlı maçlar ve turnuvalar ile devam ediyor. Bu heyecan sürerken 2025 yılı için ise birtakım değişiklikler ve yenilikler planlanıyor. Bu yazımızda sizlerle birlikte 2025 yılı için planlanan “Path to Pro” sistemini ve EMEA bölgesinde rekabeti ve heyecanı artırmak için yapılacak yenilikleri inceleyeceğiz.

 Challengers EMEA: Yenilikçi Bir Yapı

Önümüzdeki yıl EMEA bölgesindeki VALORANT Challangers sistemini yenilikçi bir yapı bekliyor. 2025 yılında EMEA Challengers yapısı, üç aşamalı yeni bir formatla karşımıza çıkacak. Bu formatta her aşama ayrıca iki kısma ayrılacak. Her takım öncelikle liglere özel formatların daha sonra açıklanacağı kendi liglerinde mücadele edecek. Lig aşamasının sonunda bölgelerin en iyi 2 takımı, diğer bölgelerden takımlarla karşı karşıya geleceği bir turnuvada mücadele edecekler. Challangers liglerinin tüm artılarını barındıran bu yeni sistem oyunculara yeteneklerini daha iyi gösterme, taraftarlara ise daha heyecanlı karşılaşmalar izlemele fırsatı sunacak.

 Bununla birlikte MENA bölgesi, ping farklarından dolayı sadece üçüncü aşamada EMEA Challengers turnuvasına katılacak. Stage 1 ve Stage 2 esnasında ise MENA takımları ayrı bir Playoff turnuvasında mücadele ediyor olacak.

Şampiyonluk Puanları ve VALORANT Ascension

VALORANT Challangers, en iyi takımlara VALORANT Ascension’da mücadele etme ve VCT EMEA bileti alma şansını sunmaya devam edecek. Ancak 2025 ile birlikte puan bazlı bir sisteme geçilecek. VALORANT Challengers takımları, Ascension’a katılma şansı için performanslarına göre puan toplayacaklar. Bu puan sistemi, sezon boyunca en iyi takımların belirlenmesini sağlayacak ve Ascension’da yarışma hakkı kazanacak takımlar bu puanlara göre belirlenecek.

Bu puan sistemi ile ilgili detaylar ise yılın ilerleyen dönemlerinde paylaşılacak.

İtalya ve Portekiz, İspanya Challengers Ligi’ne Katılıyor

Challangers değişikliklerinin önemli bir diğer parçası ise Challangers İspanya: Rising’in 2025 yılında İtalya ve Portekiz takımlarını da kapsayacak şekilde genişlemesi. Bu değişiklik ile birlikte her üç ülkenin en iyi takımları daha rekabetçi bir ortamda birbirleri ile mücade içerisinde olacak. Bu sistemin oyunculara en iyi deneyimi sunması için ise İtalya ve Portekizli oyuncular Challangers İspanya’da yabancı statüsünde olmayacak. Challangers İspanya, 2025 yılında 8 takıma ev sahipliği yapacak. İtalya ve Portekiz’in de katılması ile birlikte VALORANT yetkilileri her bölgeden en iyi takımların ligde mücadele etme şansı bulmasını istiyor. Ligde yer alacak takımlar ise şu şekilde belirlenecek.

● Challengers İspanya: Rising’in en iyi 4 takımı (2024’teki toplam lig puanları gözetilecek)

  • Challengers Italya: Rinascimento’nun en iyi takımı (Ascension birincisi)
  • Challengers Portugal: Tempest’in en iyi takımı (Ascension birincisi)
  • Bir joker takım
  • Eleme Turnuvası kazananı 

    Joker takım seçilirken ise çeşitli kriterler göz önünde bulundurulacak. Bunlar temel olarak takımın istikrarı, ekosistem üzerindeki etkisi ve bu gibi çeşitli kriterler olacak.

VRC’lerin Devamlılığı

Premier’in 2024’te tanıtılmasının ardından, VRC’ler (Valorant Regional Circuits) oyuncular arasındaki rekabeti artırmakta önemli bir rol oynadı. Bu yol aynı zamanda oyuncular için Profesyonelliğe Uzanan Yol (Path to Pro) olmaya da devam ediyor. 2025 yılında da VRC’ler, takımların Premier ve VRC turnuvalarında yarışarak daha fazla fırsat elde etmelerini sağlayacak.

Game Changers: Hız Şeridi Mekaniği

Game Changers, VALORANT Esporuna büyük bir katkı sağladı ve özellikle EMEA bölgesinde önemli bir etki yarattı. 2025 yılında tanıtılacak olan ‘Hız Şeridi Mechanic’ sayesinde, Game Changers takımları, Challengers Açık Elemeleri’nde mücadele ederken Game Changers etkinliklerini kaçırmadan yarışabilecekler ve bu sayede daha önce yaşadıkları endişeleri yaşmayacaklar. Bu mekanik, kadın oyunculara daha fazla fırsat sunmayı ve Game Changers sahnesinin büyümesini desteklemeyi amaçlıyor.

2024 Yılı 3. Aşama Turnuva Takvimi

Ascension sonuçlandıktan sonra 2024’ün 3. Aşaması’nda ekosisteme yeni turnuvalar eklenecek. Aşağıda şimdiye kadar planlı olan turnuvalar yer alıyor. Yerel turnuva organizatörlerinin ise daha fazla bilgiyi çok yakında paylaşıyor olacak.

  • İspanya Challengers: Rising: 25 Eylül’de başlayacak olan eleme turnuvası, İtalya, Portekiz, İspanya ve Premier takımlarını kapsayacak.
  • DACH: Evolution: 27 Eylül’de başlayacak olan “The Pokal” turnuvası, 16 takımın katılımıyla gerçekleşecek.
  • Doğu Avrupa: Surge: 4 Ekim’de başlayacak olan lig, iki açık eleme takımı ve iki Premier takımı ile birlikte toplamda sekiz takımla düzenlenecek.
  • Kuzey Avrupa: Polaris: Kasım ayında başlayacak olan sekiz takımın yer aldığı çift eleme turnuvası.

Fransa: Revolution, Türkiye: Birlik ve MENA: Resilience turnuvalarının detayları ise ilerleyen tarihlerde açıklanacak.

Bilal Berk Ünalan

Yorum ekleyin