Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Sporun İki Ucu: Geleneksel Sporlar ve Espor

Sporun İki Ucu: Geleneksel Sporlar ve Espor

Geleneksel sporlar ve espor, her ne kadar farklı alanlarda faaliyet gösteriyor gibi görünse de, aslında birçok benzerlik barındırıyor. Bu benzerlikler kadar farklılıklara da rastladığımız bu iki alan hakkında sıklıklar tartışmalar gündeme geliyor. Bu yazımıza bu iki “Spor Dalı” arasındaki farklara göz atacağız.

Fiziksel ve Zihinsel Yetenekler

Geleneksel Sporlar

Geleneksel sporlar, fiziksel yeteneklerin ön planda olduğu aktivitelerdir. Her ne kadar her branşta zihinsel yeteneklerin de öne çıktığı anlar olsa da geleneksel sporların geneli fiziksel yeterlilik, yetenek, kondisyon ve sağlığa dayalıdır. Bu alandaki antrenmanlar genel olarak bu becerileri geliştirmek üzerine yapılır.

Espor

Espor ise daha çok zihinsel yetenekler ve el-göz koordinasyonuna dayanır. Esporcular alanlarında başarılı olmak için güçlü bir bedene, iyi bir fiziksel kondisyona sahip olma zorunda değildir. Ancak buna karşın stratejik düşünme, hızlı karar alma, refleksler ve belki de bunlar içinde en önemlilerinden olan takım içi iletişim, esporcular için vazgeçilmez becerilerdir. Espor antrenmanları genel olarak takım içi iletişimi geliştirmek, kritik anlarda karar almayı kolaylaştırmak, yeni taktikler geliştirmek üzerine yapılır.

Takım Dinamikleri ve Strateji

Geleneksel sporların hemen tüm branşları farklı takım dinamiklerine ve stratejilerine sahip olduğu gibi espor için de bu geçerlidir. Bir futbol takımı ile basketbol takımının takım dinamikleri, bu takımın geliştirdiği stratejilerin farklılığı aynı şekilde bir VALORANT takımı ve League of Legends takımı arasında da gözlenebilir.

İki dünyanın farklarına göz atmamız gerekirse de yine bir önceki başlıkta incelediğimiz konuya dönmemiz gerekir. Geleneksel sporlarda stratejiler -genellikle- rakipten daha güçlü, daha aktif, daha hızlı olma üzerine kurgulanır. Esporda ise stratejiler rakibin oyununu okumaya, onun bir hamle sonrasını tahmin etmeye, rakibin stratejisine karşı bir hamle yapmak üzerinedir.

Bu başlık altında her ne kadar benzerlikler gözlemlesek de baskın olan taraflarda birbirlerinden ayrılıyorlar.

Popülarite ve İzleyici Kitlesi

Geleneksel Sporlar

Geleneksel sporların popülerliği ve izleyici kitlesi herkes için su götürmez bir gerçek. Uzun yıllardır süregelen bir gelenek ve popülerite sayesinde özellikle futbol, basketbol, voleybol gibi ana akım sporların milyarları bulan kitleleri mevcut. Örneğin 2018 FIFA Dünya Kupası esnasında 3.5 milyar izleyici kaydedildi. Bununla birlikte 50.000, 100.000 kişilik arenaların da tıklım tıklım dolduğunu görüyoruz.

Espor

Espor tarihi yazımızda da işlediğimiz üzere espor, son yıllarda büyük bir hızla büyüyen bir alan olmuştur. İzlenmeler temelde Twitch, YouTube gibi online kanallar üzerinden olsa da fiziksel (on-site) izlenmeler de esporda her geçen gün artmaya devam ediyor. Devasa arenalarda gerçekleşen Worlds, Champions gibi etkinliklerde on binlerce espor taraftarını bir arada görmek mümkün.

Ekonomi ve Sponsorluk

Geleneksel Sporlar

Yine hemen herkesin tahmin edeceği üzere geleneksel sporların ekonomik etkisi çok büyük bir gerçek. Yayın hakları, bilet satışları, sponsorluklar, transferler gibi yüksek gelirler ile geleneksel spor kulüpleri yine oldukça yüksek olan giderlerini finanse ediyor.

Espor

Daha önce pek çok kez dile getirdiğimiz gibi espor her geçen gün daha da büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Bu büyüme esporun ekonomik etkisinde de görülüyor. Her geçen gün daha büyük markalar espor takımları ile sponsorluk anlaşmaları imzalıyor. Ödül havuzları milyonlarca doları buluyor. Yine oyuncu transferleri için ödenen rakamlar yükselmeye devam ediyor. Bununla birlikte dünyanın dört bir yanında gerçekleşen etkinlikleri izlemeye giden espor taraftarları bu alandaki ekonomik rakamları yükseltiyor.

Bilal Berk Ünalan

Yorum ekleyin