Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Yeni bir spor alanı doğabilir: Airspeeder elektrikli uçan otomobiller!

Yeni bir spor alanı doğabilir: Airspeeder elektrikli uçan otomobiller!

Elektrikli uçan otomobiller üreten bir şirket, söz konusu alanda sporun geleceği olmasını istiyor ve bu yıl ilk yarış yapılabilir. Hava araçlarını takip eden kişilerin karşısına ilk olarak geçen yaz ayında çıkan konsept araçlardan birisi olan oldukça iyi görünüyordu.

Geçen yıldan bu yana oldukça fazla ilerleme kaydeden hava araçları için önemli gelişmeler yaşanıyor. Airspeeder elektrikli uçan otomobil yarışları için ilk fonlama turunu Nisan ayında tamamladı. Şirketin hedefinde ise artık uzman pilotlarla yarışan elektrikli uçan araçların yeni bir motor sporunu yaratmak var. Bu demek oluyor ki yarışacak uçan otomobiller yeni bir spor alanının doğmasına neden olabilir. Airspeeder elektrikli uçan otomobilini geliştiren şirkete göre, 21. yüzyılın ilk elektrikli uçan araba yarışları bu yıl kadar erken gerçekleşebilir.

İlk Airspeeder prototipi 2019 yazında ortaya çıktı ve şu an için test aşamasında görülüyor olsa da yine de beklenen hedefler oldukça büyük. ABD Hava Kuvvetleri test pilotları, uçan otomobilin önceki sürümlerini test etmek için toplandı ve şimdi yarışlarda kullanılacak en yeni MK4 modelini test etmeye başlamaya hazırlar.

Aslında hazırlardı, zira Corona virüsü sebebiyle testler şu an askıya alınmış durumda. Alauda, MK4 yarışlarının bilim kurgu ve oyunun kesiştiği bir sonraki popüler motor sporu olmasını, diğer yarış sporlarının ve esporların hayranlarını çekmesini planlıyor. Yarışlar devam ederse, spor küresel olarak yayınlanabilecek. Bu spor alanının en büyük handikapı ise çok niş bir kitleye seslenecek olması.

Pahalı olacağı düşünülen bu alanın lüks statüde değerlendirileceği söyleniyor. Deneyimli pilotlar tarafından uçacak olan bu otomobiller aynı zamanda sürücüsüz de uçabilecek. Otonom araç statüsünde olanlar ise Lidar teknolojisini kullanacak. Airspeeds dört dev motora sahip ve 241,401 km/s hıza ulaşacak.

Bunun yanında uçan otomobil yaklaşık 100 kg ağırlığı taşıyabilecek. F1 otomobillerinden daha büyük bir güçten beslenen uçan otomobiller yaklaşık 227 kg ağırlığında olduğu aktarılıyor. Yarışların test uçuşlarının Avustralya’nın Adelaide çölünde gerçekleştirilmesine karar verildi.

Araçların bilim kurgudan ilham aldığını söylemek mümkün. Kokpitler pilotların gezinmesine yardımcı olacak gerçeklik teknolojisini artıracak bu ise oldukça iyi görünüyor. İlk uçuşlar ise Corona virüsünün etkileri tamamen ortadan kalktığında yapılacak.

Siz bu spor alanı hakkında ne düşünüyorsunuz? Hem teknoloji hem de bir spor alanını bir araya getiren bu yeni alan sizce ilgi çekici mi?