Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Worlds 2022 grupları ve ilk gün karşılaşmaları incelemesi

Worlds 2022 grupları ve ilk gün karşılaşmaları incelemesi

Worlds 2022’de ön eleme aşaması sona erdi! 1 hafta boyunca süren aşamanın sonunda grup aşamasına kalan 4 takım belli oldu ve çoğu kişi için Worlds 2022 heyecanının asıl başladığı yere geldik: gruplar!

Ön eleme aşamasında neler oldu?

Temsilcilerimizden başlayacak olursak ön eleme aşamasında Türkiye’yi temsil eden DenizBank İstanbul Wildcats, ŞL tarihinin ön eleme aşamasını 0 galibiyetle bitiren ilk takımı olarak turnuvadan elendi. Armut ve Nisqy’li MAD Lions ise ön eleme aşaması eleme turunda Saigon Buffalo’yu 3-1 mağlup ederek 2022 yılındaki ilk ve tek Bo5 seri galibiyetini aldılar, keza Avrupa temsilcisi bir üst turda gruplara yükselmek için Kaori’li Evil Geniuses’la karşılaştı ve seriden 3-0 mağlup ayrılarak Worlds maceralarının sonuna büyük bir hayal kırıklığıyla geldiler.

Temsilcilerimizden uzaklaşacak olursak Fnatic ve DRX kolay bir ön eleme geçirerek gruplarını 1. bitirdi ve grup aşamasına direkt olarak yükseldiler. Burada Fnatic özelinde Humanoid’e, DRX’te ise Zeka’ya dikkat çekmek lazım çünkü 2 orta koridor grup aşamasına girerken çok formda gözüküyorlar.

Ön eleme aşaması Brezilya ve Japonya açısından da hiç fena geçmedi. 2 takım da grup aşamasına yükselmekte başarısız olsa da LOUD’un Fnatic’e karşı aldığı galibiyet ve özgüvenli oyunları, DetonatioN FocusMe’nin yükselme turunda RNG ile olan serilerinde ilk maçı kazanmaları ve rakiplerine karşı iyi hazırlıkları övgüye değerdi.

Hangi grupta hangi takımlar favori?

A grubu:

Son Worlds şampiyonu EDward Gaming ve son MSI finalisti T1, bu grubun büyük ölçüde favorisi fakat diğer 2 takım kesinlikle işleri karıştırabilir. LCS şampiyonu Cloud9 kendi bölgelerinin finalinde çok hazır ve çok formda gözüktüler, rakipleri 100 Thieves’i 3-0 mağlup ederek de oldukça kolay bir final oynadılar. Bunun yanı sıra grubun ön eleme aşamasından yükselen takımı olan Fnatic, Humanoid ve Upset’in bu formuyla herkesi üzebilir. Avrupa temsilcisinin yıldız nişancısı Upset ön eleme aşamasının KDA lideri olurken, orta koridorları Humanoid de DPM istatistiğinde tüm oyuncuların önündeydi.

Bu grupta gözler nişancıların üstünde: Viper, Gumayusi, Berserker ve Upset. Sanırım bu nişancıların ne kadar yetenekli olduklarından bahsetmeme ve bize ne kadar keyifli maçlar izleteceklerini söylememe gerek yok.

B grubu:

A grubu ile birlikte turnuvanın ölüm grubu olmaya en yakın grubu B grubu sanırım. Bu grupta JD Gaming ve DWG KIA’nın çıkma ihtimali en yüksek takımlar olduğunu düşünüyorum ama DWG KIA’nın bu yıl sallantılı gözükmeleri ve hala tam bir takım olamamaları Bo1 maçlarda pahalıya patlayabilir. Ormancıların öne çıktığı bu grupta G2 Esports ve Evil Geniuses’ın sürpriz yapabilecek seviyede olduğunu düşünüyorum. Tabii akıllarda bir başka soru işareti daha var: bu yılın hayal kırıklığına uğratan LPL temsilcisi JD Gaming mi olacak? Takım son Worlds yaptığında da büyük bir favori olarak görülüyorlardı ama işler hiç beklenildiği gibi gitmedi ve takım çeyrek finalde Suning’e elendi.

C grubu:

Bu yılki gruplar gerçekten çok dengeli ve sürprizlere tamamen açık, C grubu da bunun en büyük örneği olacak gibi. Oyun stilleri bakımından bize keyifli maçlar izleteceğini düşündüğüm bu gruptaki en büyük favori Top Esports. Bu gruptan çıkacak 2. takım için ise sanırım diğer her takım da büyük bir aday. DRX, ön eleme aşamasında Zeka’nın korkutucu formuyla çok güçlü gözüktü ve maç kaybetmeden grup aşamasına yükseldi. Rogue ise LEC şampiyonu unvanıyla buraya geliyor ve eğer Comp play-off performansını Worlds’te de devam ettirirse 2. sıra için bir başka büyük bir aday. Öte yandan katıldıkları turnuvada büyük takımlara zorluk çıkarmalarıyla bilinen Vietnam’ın bu seneki temsilcisi GAM Esports da güzel bir underdog hikayesi yazabilecek seviyede.

D grubu:

Diğer gruplardaki takımları ve rekabeti düşününce sanırım tüm gruplar arasında kimlerin çıkacağı en belli olan grup D grubu. Bu grupta ben Gen.G’nin kimseye maç vermeden çeyrek final yapacağını düşünüyorum, onlara eşlik edecek olan takım ise büyük ihtimalle RNG olacak. Ön eleme aşamasında biraz ciddiyetsiz gözükseler de RNG hala çok iyi bir takım ve Gen.G dışında diğer 2 takımın onları zorlayabileceğini sanmıyorum. 100 Thieves kendi bölgesinde 2 yıldır çok iyi işler başarsalar da hala yapacakları çok sınırlı ve belli olan, kendini çok geliştirememiş bir takım ve işler sıkıştığında Closer’ın yaratıcılığına ve kendini göstermesine bakıyorlar, bu grupta da işler oldukça sıkışacak gibi duruyor. Öte yandan 100 Thieves’in LCS finalindeki formu, özellikle Abbedagge’nin Jensen’a karşı hiç varlık gösterememesi de endişe vericiydi. CTBC Flying Oyster’ın ise kendi bölgelerinde iyi gözükseler de 100 Thieves dışında diğer 2 takıma karşı galip gelebileceğini sanmıyorum.

İlk gün karşılaşmaları

Temsilcilerimizin maçları:

  • Broken Blade: 01.00 | G2 Esports vs DWG KIA
  • Closer: 02.00 | 100 Thieves vs CTB Flying Oyster
  • Kaori: 03.00 | Evil Geniuses vs JD Gaming 

Öne çıkan maçlar:

  • Cloud9 vs Fnatic
  • T1 vs EDward Gaming
  • Gen.G vs RNG

Yorum ekleyin