Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Çin’in Worlds 2022 temsilcileri – RNG

Çin’in Worlds 2022 temsilcileri – RNG

Worlds 2022’de karşılaşacağımız takımları incelediğimiz yazı serimizin son yazısında, son MSI şampiyonu olarak turnuvaya gelen Çin ligi LPL temsilcisi RNG’yi inceleyeceğiz.

Royal Never Give Up’ın Çin sahnesindeki yeri

Çin’in en köklü ve başarılı LoL organizasyonlarından olan Royal Club’ın LPL’den düşmesinin ardından 2015 Yaz Mevsimi’nde lige yeni yükselen ekiplerden Vici Potential Gaming’in spotunun Royal Club organizasyonu tarafından satın alınmasıyla aynı organizasyon altında yeni bir takım olarak kurulan RNG (Royal Never Give Up isminin nereden geldiğini anlayabilirsiniz), o günden beri LPL’in en başarılı ve uluslararası sahnede en çok bilinen isimlerinden birisi olmayı başardı. Hem kendi bölgesinde hem uluslararası arenada her zaman iddialı ekiplerden birisi olmayı başarmış RNG’nin 5 LPL şampiyonluğu ve 3 MSI şampiyonluğu bulunuyor.

Royal Never Give Up’ın kadrosu

Üst – Breathe

Orman – Wei

Orta – Xiaohu

Nişancı – GALA

Destek – Ming

Geçtiğimiz sene Yaz Mevsimi’nde inanılmaz işler başaran Team WE kadrosunun üst koridorunda yer alan Breathe, OMG döneminden beri gelecek vaat eden bir oyuncu olsa da özellikle WE’de çok iyi bir çıkış yakalamış ve ligin en iyi taşıyıcı odaklı üst koridorlarından birisi olarak 2022 yılında Bilibili Gaming “süper takım”ına transfer olmuştu. Burada zaten takip edenlerin bileceği gibi takımdan beklenene oranla kötü sonuçlar alsa da RNG’nin daha yeni MSI şampiyonu olduktan sonra kadrosuna Breathe’i katması onun potansiyeline ne kadar inanıldığını gösteriyor. Çinli oyuncu bu mevsim RNG formasıyla çok iyi bir performans sergilese de RNG, Breathe’in potansiyelini ortaya çıkaracak bir oyun planı kurmadı. Formasını giydiği son 3 takımdan Breathe’e en az kaynak ayıran takım RNG’ydi. RNG’nin Breathe’i nasıl kullanması gerektiği bir tartışma konusu olsa da şöyle bir gerçek var ki Breathe doğru kullanıldığında çok kuvvetli bir oyuncu. 1v1’de çok iyi bir düellocu olan genç yetenek, koridor aşamasındaki gücünün yanı sıra aldığı üstünlüğü takım savaşlarına da yansıtabiliyor ve takımı için gerçek bir taşıyıcı olabiliyor ki öne geçmemiş Fiora’sı ile bile takıma Worlds 2022 biletini nasıl kazandırdığını hepimiz gördük. Eğer Worlds’te meta üst koridor odaklı olacak şekilde değişirse Breathe, bunun en çok yarayacağı oyuncuların başında gelir.

Ormanda genç oyuncu Wei var. İlk patladığında agresif oyun stili ile öne çıkan Wei, sürekli tempo ile oynamasının yanı sıra inanılmaz mekanikleriyle de adını uluslararası arenada kısa sürede duyurmuştu. Wei, bu mevsim orman metasının değişmesinin ve ormancıların baskı yerine destek noktası olarak kullanılmasından pek iyi etkilenmese de hâlâ tempoyu eline aldığında maçı domine etme konusunda dünyanın en iyi ormancılarından birisi.

Takımın orta koridorunda tabii ki de RNG’nin ikonik oyuncusu Xiaohu var. Geçen seneki muazzam üst koridor performansından sonra asıl rolüne geri dönen Xiaohu aslında bayağı formda. Dünyanın en iyi Taliyah oyuncularından birisi olan Xiaohu, meta şampiyonlarından Lissandra ve Ahri’de de iyi iş çıkarıyor. Xiaohu’yu daha önce hiç izlemediyseniz bu saydığım şampiyonlardan da anlamışsınızdır ki Çinli yıldızın oyun stili “koridoru ittir ve gez” modeline dayanıyor ve RNG de Xiaohu üzerine kurulu bir takım. Oyun stili biraz tekdüze olsa ve takımı da bundan etkilense de bu oyun stilinde inanılmaz ustalaşan Xiaohu’nun başarısı, LPL’de mevsimin en çok “Maçın Adamı” seçilen oyuncusu olması ve mevsimin en iyi orta koridoru seçilmesiyle de anlaşılıyor.

Takımın alt koridoru ise bu mevsimin sonunu biraz sessiz geçirdi. GALA mevsimin başında çok iyi bir performans gösterse de özellikle sonlara doğru eski formunu tutturamadı. Metada yer alan şampiyonlardan Kalista ve Draven’ı tercih etmeyen Çinli nişancının asıl parladığı Kai’Sa, Jinx, Aphelios gibi şampiyonların metada olmaması bireysel performansının oldukça düşmesine sebep oldu. Keza Ming’in de özünde bir engager destek olması ve enchanter’larda takımın elinin kısıtlanması da meta değişiminin RNG’ye uymadığının bir göstergesiydi. En iyi formunda olmasa bile unutmamak gerek ki koridoru domine etmek hiçbir zaman GALA’nın güçlü yanı olmadı, o hep koridoru bir şekilde atlatıp konu takım savaşlarına geldiğinde dünyadaki en iyi takım savaşı oyuncularından birisi olmasıyla öne çıktı. Ayrıca metada onun oynadığı şampiyonlar çok yer almasa da buna rağmen etkileyici bir mevsim geçiren Ming, hâlâ dünyanın en iyi desteklerinden birisi.

RNG’nin oyun planı ve zayıf noktaları

Dünya standartlarına göre bile acayip kaliteli bir kadroya sahip olan RNG aslında garip bir takım çünkü ellerinde Dünya Şampiyonu olacak bir malzeme de var, çeyrek finalde elenecek de. Oynadığı oyun stilinde belki de dünyanın 1 numarası olan Xiaohu’lu RNG, onunla oynayabildiğinde ve GALA’yı takım savaşlarında etkinleştirebildiğinde absürt güçlü bir takım. Breathe’in kariyerinin ilk uluslararası turnuvasında kendi standartlarında ya da daha üstünde oynaması durumunda takım ona bu sefer kaynak ayırırsa ve bir taşıyıcı olarak kullanırsa, zaten diğer rollerde çok güçlü parçalara sahip olan RNG şüphesiz şampiyonluk yaşayabilecek kalibrede bir takım olur.

İzlenmesi gereken oyuncu: Breathe

Takımın zayıf halkası: Wei

Yorum ekleyin