Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri VCT EMEA PLAYOFFLARI | HAFTA 1 ÖZETİ

VCT EMEA PLAYOFFLARI | HAFTA 1 ÖZETİ

VCT EMEA grup aşaması 12 Haziran itibari ile tamamlanmış ve gruplarında ilk üçe giren takımlar playofflara çıkmayı başarmıştı. Geçtiğimiz hafta başlayan playofflar sonucunda favoriler Fnatic ve Guild önümüzdeki ay düzenlenecek Masters 2 Kopenhag’a çıkmayı başarırken CIS’in yıldız kadroları FPX ve M3C ise son spot için mücadelelerini sürdürüyor.

1. GÜN (17 Haziran)

Grup liderleri elde ettikleri avantaj ile bir üst turdan başlayacak olmalarından dolayı ilk gün maçları, gruplarının 2. ve 3. sırasındaki takımların eşleşmeleri ile başladı. 

A grubunun 2.’si olan temsilcimiz cNed’in takımı Acend, B grubunun 3.’sü M3C karşına çıktı. Yakın geçen seride harita avantajına sahip olan Acend, seçmiş olduğu ve kalesi olarak adlandırılan Bind haritasında kaybetmesinin ardından her ne kadar rakibi M3C’in seçimi Breeze’de büyük bir direnç gösterse de uzatmalarda mağlup olmaktan kaçamadı ve Lower Bracket’a düştü. Diğer tarafta da son anda grubunda 3. olarak playofflara çıkmayı başaran M3C kadrosu playofflara iyi bir başlangıçla girmiş oldu ve bir üst turda Guild Esports’un rakibi olmayı başardı.

Günün diğer eşleşmesinde ise Team Liquid bir diğer CIS temsilcisi FPX karşısında mücadele etti. İki takım da kendi seçtikleri haritayı zora sokmadan kazansa da karar haritası Haven’da seri uzatmalara taşındı. Uzatmalar sonucu seriden 2-1 galip ayrılan FPX, bir sonraki turda Fnatic’in rakibi olurken Team Liquid ise Lower Bracket’a düşen 2. takım olmuş oldu.

Böylece ilk gün sonucunda CIS temsilcileri FPX ve M3C Masters’a çıkma yolunda ilk karar maçına ulaşmayı başarırken Acend ve Team Liquid ise mağlubiyetler sonucunda elenme çizgisine bir adım yaklaştılar.

2. GÜN (18 Haziran)

EMEA’de 2. gün maçları, kazanan takımların Kopenhag’ta düzenlenecek Masters 2’ye bilet alacak olmasından dolayı kritik mücadeleleri barındırdı.

Günün ilk karşılaşmasında B grubunun lideri Guild Esports, CIS temsilcisi M3C karşısında mücadele etti. Tek taraflı diyebileceğimiz seride Guild Esports, rakibinin haritası Breeze’de 13-6’lık rahat bir galibiyet alırken kendi haritasında da hata yapmadı ve seriyi 2-0 kazanarak Masters 2 Kopenhag’a çıkmayı başaran ilk takım oldu.

Bu galibiyet ile beraber Guild Esports, 2 yıldır çok yakından kaçırdığı uluslararası LAN etkinliklerinden ilkine yenilenmiş kadrosu ile çıkmayı başardı.

Günün diğer karşılaşmasında ise temsilcimiz Alfajer’in takımı Fnatic, Masters bileti için FPX karşısına çıktı. İki takım da kendi seçmiş oldukları haritaları kazanırken karar haritası Fracture’dan galip olarak ayrılmayı başaran Fnatic,  Masters 2 Kopenhag’a çıkan 2. EMEA takımı olmayı başardı.

Böylece EMEA’de ilk sezonun geçiren temsilcimiz Alfajer de ilk sezonundan uluslararası LAN sahnesine çıkmayı başarmış oldu. 

3. GÜN (19 Haziran)

EMEA playofflarının ilk haftasının son günü, ilk eleme maçlarını barındırdı. İlk gün Lower’a düşmüş olan Acend ve Team Liquid, liderleri geçememiş FPX ve M3C’in karşısına çıktılar.

FPX, seriye temsilcimiz cNed’in takımı Acend karşısında kendi seçmiş oldukları Haven’ı çok ağır bir şekilde kaybederek başladı. Icebox’ta da geriye düşen FPX, avantajsız durumuna rağmen bir geri dönüş ile seriyi 1-1’e getirmeyi başardı ve son harita Breeze’i masaya getirdi. Breeze yine Ange1’ın Yoru seçimine sahne olurken bu sefer de FPX’in domine ederek kazandığı bir harita gördük ve Acend elenen ilk takım olmuş oldu.

Bu sonuçla beraber Champions 2021 şampiyonu Acend, 2022 yılında düzenlenen ilk iki uluslararası turnuvayı kaçırmış oldu. FPX ise Masters 2 şansını bir sonraki adıma taşımayı başardı.

Haftanın son maçı ise M3C vs Team Liquid maçıydı. İlk haritayı kayberedek başlayan M3C, diğer 2 haritayı pek zorlanmadan geçti ve Team Liquid’i turnuva dışına itmeyi başardı.

Bu günün sonunda CIS temsilcileri bir kez daha tutunmayı başarırken son bilet için karar maçı FPX vs M3C olarak belirlenmiş oldu.

EMEA playofflarının son haftasında Masters’a gidecek son takımın yanı sıra Aşama 2 EMEA şampiyonu da belli olacak.

Dağhan "da1moN" Eryılmaz

Yorum ekleyin