Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri SPLIT VALORANT’TAN TAMAMEN Mİ KALDIRILDI?

SPLIT VALORANT’TAN TAMAMEN Mİ KALDIRILDI?

VALORANT’a bu hafta ile beraber Sezon 5 güncellemesi geliyor. Bu güncelleme içinde birçok değişikliği ve yeniliği barındırsa da yeni gelecek olan harita Pearl’ün gelişi ile beraber Split’in harita havuzundan çıkacağı haberi toplulukta büyük bir yankı uyandırdı.

VALORANT kapalı betanın erişilebilir olması ile beraber bizlere 3 harita tanıtmıştı. Bu haritalar Bind, Haven ve Split iken oyunun resmi çıkışıyla beraber Ascent de harita havuzunda yerini almıştı. Daha sonra belirli aralıklarla gelen Iceboz, Breeze ve Fracture ile harita havuzu 7 haritaya çıkarılmıştı.

7 sayısı FPS harita havuzları için önemli bir sayı. Zira espor arenasında oynanan BO1, BO3 ve BO5 serilerde düzgün bir harita yasaklama aşamasına elverişli olmasının yanı sıra oyuncu kitlesi için de ne takip edemeyecek kadar fazla harita ne de çeşitliğe zarar verecek kadar az harita sınırında kalıyor.

Bu sebepten dolayı 8. harita olarak gelen Pearl, ilk haritalardan olan Split’i havuzun dışına itmiş oldu. RIOT bu süreçte Split’in seçimi için çeşitli takımlarla fikir alışverişinde bulunduğu açıkladı. Sezon 5 güncellemesi ile beraber Split, rekabetçi ve derecesiz havuzundan kalkarken diğer oyun modlarında hala oynanabilir olacak. Espor sahnesi için de Ağustos’taki LCQ sonrası tamamen çıkacağı açıklandığından önümüzdeki süreçte hala Split izleyeceğimizi söyleyebiliriz.

Bu konuda bir diğer soru da geri gelip gelmeyeceği. RIOT Games Split’in geçici olarak aktif havuzdan çıktığını özellikle belirtmiş. Ancak bu geçicilik kısa bir süreyi değil, uzun bir sürenin ardından yenilenmiş ve değiştirilmiş hali ile Split’in döneceğini işaret ediyor.

Bütün bu sebeplerden dolayı şimdilik Split’e elveda diyebiliriz. Önümüzdeki süreçte yeni haritaların oyuna eklenmesiyle Split’in dönüşünü görmenin yanı sıra diğer haritalardan da gidenler olabilir.

Dağhan "da1moN" Eryılmaz

Yorum ekleyin