Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri VALORANT Karakter Rehberi: Phoenix

VALORANT Karakter Rehberi: Phoenix

VALORANT karakter rehberi serimize biraz ara vermiştik. Oyunun çıkışıyla birlikte kaldığımız yerden devam ediyoruz! Bugünün konuğu ise Alev Çocuk Phoenix. Bu çocuk ne yapar, ne yer ne içer gelin hep beraber bakalım.

Özellikle oyunu tek başınıza oynuyorsanız, Phoenix’in bu duruma çok uygun bir ajan olduğunu düşünüyorum. Gerek kendini iyileştirmesi, gerek kör etme yeteneği, gerekse ultisiyle ikinci şans sunması, “Soloq” oyuncuları için çok önemli.

 • Ateşten Duvar (C)

Phoenix alevden bir duvar çıkarır. Bu duvar, Phoenix’i iyileştirirken dokunan rakibe hasar verir. Mouse’unuzu oynattığınız takdirde duvarınıza kavis verebilir ve istediğiniz yeri rahat bir şekilde kapatabilirsiniz.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Duvarınızı rakibin görüş açısını kapamak amaçlı kullanabilir, girmek istediğiniz alana daha rahat girebilirsiniz. Fakat dikkat etmelisiniz duvarın hasarı çok yüksek değil. Yani biraz yürekli bir rakip duvarın içinden geçip sizi gafil avlayabilir. Ateşten Duvar’ın içinden rakip yetenekleri geçebiliyor. Bu yüzden görmediğiniz yerden flash yeme ihtimaliniz de var.
 2. Hasar yedikten sonra duvarınızı kullanıp, kendinizi iyileştirebilirsiniz.

 

 • Falso (Q)

Phoenix, eliyle bir ateş küresi oluşturur. Fırlatıldığında falsolu giden bu küre, çok kısa bir süre sonra patlayarak rakipleri kör eder. Mouse sol tuşuyla sola, mouse sağ tuşu ile sağa falso verilebilir.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Oyunda her ajanın bir kör etme yeteneği yok. Bu yüzden Phoenix’in Q yeteneğinin değeri biraz daha artıyor. Belli bir bölgeye girerken yeteneğinizi kullanın ve köşeleri kontrol edin. Yeteneğin falsolu gittiğini unutmayın, alışmanız için biraz oynamanız ve kendinizi kör etmeniz gerekecek.
 2. Q yeteneği maruz kalırsa takım arkadaşlarınızı da kör ediyor. O yüzden kullanırken takım arkadaşlarınızın pozisyonuna dikkat etmelisiniz.
 3. 1’e1 kaldığınız pozisyonlarda Falso’yu tersinize atıp rakibin diğer tarafından çıkarak şaşırtabilirsiniz. (200 IQ)

 

 • Yakartop (E)

Ajanımızın imza yeteneği. Bir alev topu yaratır ve fırlatır. Yere düştüğü yeri yakar, üzerinde duran rakipler hasar alır. Phoenix üzerinde durursa, zamanla kendini iyileştirir. Ücretsizdir, raunt içinde saniyesi dolduğu takdirde birden fazla kullanılabilir.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Yakartop, Phoenix oyuncularının genelde kendini iyileştirmek için kullandığı bir yetenek. Eğer canınız azaldıysa, bulunduğunuz yere yeteneğinizi kullanabilir ve sıcaklığı ile kendinizi bir miktar iyileştirebilirsiniz.
 2. Köşelerde pusan ve sizi gafil avlamak isteyen rakiplerinizi saklandığı yerden çıkarmak için Yakartop’u kullanabilirsiniz.
 3. Rakibinizin gelmesini istemediğiniz koridorları yeteneğinizle kapatabilirsiniz. Böylece düşmanı oyalayabilir ve vaktini çalabilirsiniz.

 

 • Yanardöner (Ulti)

Phoenix’in ultisi kullandığı yere bir işaret bırakır. Ulti kullanıldığında belli bir süre içerisinde ikinci şansa sahip olunur. Phoenix ulti boyunca normal bir şekilde oyununa devam eder. Ultinin zamanı biter ya da ulti basılmış bir şekilde ölürse, ilk işaret bırakılan yeri geri döner.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Ultimiz aslında bir nevi ikinci şans. Bir yerlere hızlı girmek, rakip eksiltmek için kullanılıyor. Ultinizi basıp, rakip ile savaşıp avantajlı duruma geçebilirsiniz. Savaşı kaybetseniz bile giden sadece ultiniz olacak.
 2. Ultinizi bastığınız yer çok önemli. Herkesin ortasında kullanırsanız, rakibiniz sizi geri döneceğiniz yerde hazır bekleyip öldürecektir.
 3. Yüksek elolarda sizin ultinizi kullandığınızı duyan rakip genelde sizden kaçacaktır. O yüzden çok erken kullanıp ultinizi boşa harcamamaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Phoenix rehberimizin sonuna geldik. Merak ettiklerinizi ve rehberde görmek istediğiniz ya da istemediğiniz noktaları yorumlarda belirtmeyi unutmayın! Bir sonraki bölümde görüşmek üzere! O vakte kadar diğer rehberlerimi okuyabilirsiniz.

VALORANT Karakter Rehberi: Sage

VALORANT Karakter Rehberi: Raze

VALORANT Karakter Rehberi: Breach

VALORANT Karakter Rehberi: Brimstone

VALORANT Karakter Rehberi: Jett