Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri VALORANT 5.0 YAMASI | YENİ HARİTA PEARL, ASCENDANT & DAHA FAZLASI!

VALORANT 5.0 YAMASI | YENİ HARİTA PEARL, ASCENDANT & DAHA FAZLASI!

VALORANT’a 22 – 23  Haziran tarihinde gelecek olan 5.0 yaması ile birlikte oyuna bir sürü yeni içerik eklenecek.

Harita Değişiklikleri:

İlk olarak harita değişikliklerine göz atalım. Oyuna yeni eklenecek olan harita Pearl tanıtıldı. Pearl 5.0 güncellemesi ile birlikte 22 Haziran Çarşamba günü oyuna eklenecek. İlk olarak sadece derecesiz olarak oynayacağımız harita, 12 Temmuz’da rekabetçi oyun moduna da eklenecek. Oyunun çıkışından beri aşina olduğumuz Split haritası ise yeni yama ile birlikte geçici olarak derecesiz ve rekabetçi oyun modlarından kaldırılacak. Haritanın geri dönüşü için belli bir tarih belirtilmedi. Split haritası derecesiz ve rekabetçi dışında Spike’a Hücum, özel oyunlar ve diğer oyun modlarında aktif olacak.

Aynı zamanda Pearl haritasına özel bir eşleştirme sırası da aktif olacak. Bu eşleştirme sırası, oyunculara rekabetçi oyuna gelmeden önce antrenman yapma imkânı tanımak amacıyla
Pearl’e özel eşleştirme sırası iki hafta boyunca oyunda kalacak ve sonrasında Pearl haritası dereceli eşleştirme sırasında devreye girecek.

Split haritası neden kaldırıldı?

Riot Games, Espor Ekibi’yle birlikte çalıştıktan, oyuncu anketlerinden ve profesyonel organizasyonlarla görüşmelerinden sonra havuzda 7 harita tutmaya ve Split’i şimdilik harita
havuzunun dışına almaya karar verdiklerini açıkladı. Bu sebepten dolayı Pearl’ün gelişi ile birlikte bu sayı aşıldığından dolayı bir haritanın kaldırılması gerekti.

• Spesifik olarak Split’in neden kaldırıldığını da şu şekilde açıklıyorlar:

”Bazılarınızın başka bir haritayı seçmiş olmamızı dilediğini biliyoruz fakat gerçekten Split’e özel bir garezimiz yok.

Bu kararı alırken birçok farklı etkeni göz önünde bulundurduk. Oyuncuların fikirleri, çıkıştan itibaren geçen süre, geçmişteki ve gelmesi planlanan güncellemeler, haritanın
stratejik değişkenlik açısından ne getirdiği ve bütün bunlara Pearl’ün nasıl uyum sağladığı (bu etkenlerden bazıları) gibi faktörler önemliydi.

Bu değerlerin hepsini sihirli algoritma makinesine girdiğimizde de karşımıza Split çıktı. Ama yine de ileride geri döneceğinden şüphemiz yok. Hatta belki birazcık değiştiririz… ”

– Joe Lansford (Seviye Tasarımcısı)

 

 Yeni Kademe Ascendant (Yücelik) :

VALORANT’a yeni gelecek olan kademe Ascendant (Yücelik) duyuruldu. Ascendant, Diamond ve Immortal kademeleri arasında yer alacak.

Riot Games, Ascendant’ın gelişi ile beraber kademelerdeki oyuncu yoğunluğunun daha homojen bir biçimde dağılmasını bekliyor. Yeni Yücelik kademesinin eklenmesiyle ne zaman kademe
düşeceğinizi belirleyen MMR hedefleri de değişti. Ölümsüzlük 1/2/3 ve Radyant kademelerinin MMR hedeflerini yükseltildi. Bu sezon Ölümsüzlük ve daha üst kademedeki oyuncular,
bir önceki bölümdeki kademelerine tırmanma konusunda biraz daha zorlanacak. Bu da Immortal ve Radiant kademelerindeki oyuncu sayısını oldukça düşürecek.

•  Artık en yüksek yerleştirme kademesi Yücelik 1’e yükseldi. (Eskiden Elmas 1’di)
•  Beşli gruplardaki %25 oranında KP kısıtlaması artık Ölümsüzlük 1’den itibaren geçerli (önceden Elmas 3’tü).
•  Tekli/çiftli/5’li grup kısıtlamaları artık Ölümsüzlük 1’den itibaren geçerli (önceden Elmas 3’tü).
•  Elmas 3 ve üzeri kademedeki oyuncular daha önceden yalnızca tekli, çiftli ve 5’li olarak oynayabiliyordu. Bu kısıtlama artık Ölümsüzlük 1’den itibaren geçerli.
•  Yeni kademenin ismiyle aynı olduğu için Sage’in ajan kontratındaki 8. aşama ödülünün ismini değiştirdik. Sage’in yeni unvanı “Gözü Pek” oldu.

 

 5.0 yaması ile birlikte gelecek olan kozmetik ürünler sızdırıldı.

• Oyuna yeni eklenecek olan skin seti: Prelude to Chaos.  Bu set Vandal, Yakın dövüş, Operator, Stinger, Shorty skinlerini içeriyor.

• Aynı zamanda yeni sezon ile beraber yeni Battlepass skinleri de geliyor.

 

Özet:

• Yeni harita Pearl oyuna eklenecek.

• Yeni Skin seti Prelude to Chaos ve Battlepass skinleri sızdırıldı.

• Split haritası yeni yama ile beraber derecesiz ve rekabetçi arenadan kaldırılacak.

• Yeni rank Ascendant oyuna eklenecek.

•  Harita sayısının 7’de sabit olarak kalacağı duyuruldu.

Yorum ekleyin