Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri VCT EMEA Play-off Değerlendirmesi!

VCT EMEA Play-off Değerlendirmesi!

VALORANT’ta yeni geçilen sistemin ilk bölgesel turnuvalarının normal sezon aşamaları tamamlandı! 3 büyük lig olan EMEA, Pacific, Americas’ta normal sezon sonra ererken play-off haftaları da başlıyor!

9 haftalık maratonun ardından EMEA play-off’larına kalan 6 takım belli oldu: Fnatic, NAVI, Giants Gaming, Team Liquid, FUT Esports ve Vitality yoluna devam ederken Heretics, Karmine Corp, KOI ve BBL için ise sezon LCQ’ya kadar sona erdi.

Takımları incelemeden önce başta sisteme bir göz atmak lazım. Yıl başında yapılan ve dünyadaki bütün partner takımların katıldığı VCT LOCK//IN turnuvasını kazanan Fnatic’in etkisi ile EMEA bölgesi 4 slota sahip. Bu yüzden play-off’lara çıkan 6 takımdan ilk 4’e girenler Tokyo’da düzenlenecek olan VCT Masters turnuvasına EMEA temsilcisi olarak katılmaya hak kazanacak. Masters’ta ise en ileri gitmeyi başaran 3 takım Champions’ta EMEA’yı temsil etme hakkını kazanmış olacak.

Biz gelelim play-off takımlarımıza… En başta bütün ligler arasında ve 2023 boyunca daha hiç maç kaybetmemiş olan, VCT LOCK/IN şampiyonu Fnatic’i ele alalım. Ele alalım da doğrusu çoğu şeyiyle ortada bir takım. Lig boyunca oynadıkları bütün maçlardan galip ayrılırken bunu tek bir harita kaybederek yapmayı başardılar. Hatta kaybettikleri tek haritayı da temsilcimiz BBL’e karşı kaybettiler. Yükselişleri önü alınamaz şekilde ilerlerken onları durdurabilecek bir takım olacak mı göreceğiz…

Bir diğer başı çeken takım ise NAVI. İlk haftaki KOI mağlubiyetinin ardından son haftaya kadar namağlup 7 maç kazandılar. Son hafta onlar da oyun sonu canavarı Fnatic’i geçemeseler de önemli kazanımlar elde ettiler diyebiliriz. Zira en önemli detayımız NAVI’nin sezon boyunca denediği 16 farklı ajan kompozisyonu oldu. Bunu yaparken yine de ligde 2. olmayı başardılar. NAVI asıl sınavını ve bu denemelerin kazanımlarını play-off’larda test edecek.

Diğer iki takımı aslında beraber konuşabiliriz: Liquid ve Giants. Liquid VCT LOCK/IN’de büyük bir hayal kırıklığı yaşayarak ilk maçtan elenmişti. Lige de Vitality karşısında alınan mağlubiyetle başlayan süper takım adayımız düştüğü yerden biraz da olsa doğrulmayı bildi ve kendini playofflara attı. Giants ise biraz eşleşme talihsizliği yaşayan bir takım oldu. İlk haftasında hem Fnatic hem NAVI ile oynayan takım ikisinden de mağlup olarak ayrıldı. Fakat üzerinde büyük beklentiler olan Giants kötü başlangıcına rağmen pek hata yapmadan kendini playoff çizgisine çekti. 

Temsilcimiz FUT’a girmeden kısaca Vitality’i de ele alalım. Vitality lige çok iyi bir başlangıç yaptı ve ilk 3 maçının hepsinden galibiyet ile ayrıldı. Ancak asıl kabus bundan sonra başladı. 5 maç arka arkaya kaybeden Vitality devasa bir düşüş yaşarken son hafta kazandığı seri bile playoff yolunda şanslarını garantilemedi.

Burada onların kahramanları ise temsilcimiz FUT oldu. Zira FUT’un son hafta bir diğer temsilcimiz BBL’i yenmesi Vitality’i playoff’a çıkarırken BBL’in ise playoff yolunu kapadı. FUT sezona iyi başlangıç yaptı ancak ondan da ötesi asıl yapması gereken işi doğru yaptı. Önemli maçlarda hata yapmadı. Zira ligde yenmesi gereken takımlar belliydi ve bunlarda herhangi bir fire vermez iken en iyi 4 takım yenilecek takımlara karşı galibiyet alamaması da Tokyo yolunda bir soru işareti. Temsilcimiz Masters’a çıkmak istiyorsa lig zamanının üstüne koymak ve yukarıdan birini aşağı çekmek zorunda.

VCT EMEA playoffları bu hafta oynanıp tamamlanacak. Masters Tokyo’ya gidecek takımlar belli olacağı gibi hafta bittiğinde elimizde 2023 yılının Avrupa şampiyonu olacak. Temsilcimizin Tokyo’ya ulaştığı bir süreç olması dileğiyle, güzel maçlarda ve Tokyo incelemelerinde görüşmek üzere!

Dağhan "da1moN" Eryılmaz

Yorum ekleyin