Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri LCQ EMEA’YA GENEL BAKIŞ!

LCQ EMEA’YA GENEL BAKIŞ!

LCQ’nun başlamasına artık sayılı günler kaldı! VCT sezonundaki son bölgesel turnuva olan “Son Şans Elemeleri” ile beraber Champions 2023’e katılma hakkı kazanan son takımlar da belli olacak. 

 

LCQ turnuvaları 3 büyük partner lig için ayrı ayrı oynanacak ve her bölge son temsilcilerini VALORANT’ın en tepesindeki turnuva olan Champions’a gönderecek. Bizim bugün konumuz EMEA olacak ancak bu yazıyı okuduğunuz sırada halihazırda başlamış olan LCQ Americas gerçekten sürprizler ve güzel maçlarla başladı. İzlemenizi -uyku düzeniniz el veriyorsa- kesinlikle tavsiye ederim. 

 

Gelelim LCQ EMEA’ya… Önce genel bilgiler üzerinde durup devamında takım takım işleyeceğim. Doğrusunu söylemek gerekirse bu yıl EMEA ligi benim beklentilerimin oldukça altında bir seviyede oynandı. Devamında ise uluslararası turnuvalardaki sonuçlar ile “tek takımlı bölge” olarak isimlendirilmeye başladı. Zira FNATIC bu yıl açık bir şekilde VALORANT esporunu domine ederken diğer EMEA takımları benzer şekilde başarıyı kovalayamadı.

 

Ancak turnuva sistemi yine de yüzümüze gülüyor. Çünkü LOCK//IN şampiyonu takımın bölgesine Masters için fazladan slot verildiği gibi Masters şampiyonu takımın bölgesine de LCQ için fazladan slot verildi. *Şanlı* FNATIC’ın iki turnuvayı da şampiyonluk ile tamamlamasının ardından EMEA ligi fazladan takım gönderme hakkını yine elde etmiş oldu. Bu yüzden LCQ’yu kazanan takımımız değil, LCQ’da ilk 2’ye giren -yani büyük final oynayan- takımlar Champions 2023’e gidecekler.

 

Bu da demek oluyor ki 10 takımlı bir ligin yarısı Champions’a gidecek. Hatta ve hatta Vitality’nin çekilmesi ile beraber bu durum 9 takımdan 5’i Champions’a gidiyor gibi absürt bir duruma da geldi.

 

LCQ EMEA’da bu yüzden 6 takım mücadele edecek. İlk tur eşleşmelerini kaybeden takımlar doğrudan turnuvadan elenecek ve kaybedenler ağacından ilerleme şansı bulamayacaklar. Bu noktada ilk maçlar 19 Temmuz günü KOI vs. HERETICS ve BBL vs. KC ile başlıyor.

 

KOI kağıt üzerinde iddialı bir kadro kurmasının ve lige NAVI galibiyeti ile başlamasının ardından kabus gibi bir sezon geçirmişti. Kadro beklentilerin üstünü zorlamayı bırakın çok çok altında kaldı. Ancak LCQ yaklaşırken arkaplanda dedikodular yükselmeye başladı. Birçok oyuncu ve takım KOI’nin beklenen seviyesini bu sefer göreceğimizi ve sürpriz olacaklarını düşünüyor. En son bu lafları EDG için duymuştum. Kalanını Tokyo’da izledik.

 

Rakibi HERETICS ise lig sürecinde iddialı olmadığı gibi sonucu da beklentilere uydu. Fakat onlar için de LCQ’ya gelirken bir farklılık var. Zeek’i yedeğe çekmiş olan HERETICS, zeek’in yaşadığı bel sakatlığını göstererek transfer yapma imkanını buldu. Böylece Benjyfishy takımın yeni üyesi oldu. Benjfishy Fortnite’ın en iyi zamanlarının en iyi isimlerinden biriydi, iyi seviyede mücadele etti ve günden güne ünlendi. Öyleki twitch ve twitter’ında üçer milyona yakın takipçisi var. Diğer bir yandan kendisi sadece medya gücünden ibaret de değil. Oyun seviyesi olarak da üstleri zorlayan ve hala genç olan bir oyuncu. EMEA’da izleyeceğimiz için mutluyum fakat nereye kadar gidebilecekler benim için soru işareti.

 

Gelelim asıl merak noktamıza: BBL. Merak noktamız olmakla beraber elimizde hiç veri olmadığı için üzerine konuşması da zor bir takım. Temsilcimiz lige istediği gibi başlayamasa da sonradan güzel bir ivme ile play-off’un kapısını zorlamıştı. Şimdi ise kadro değişikliği ya da koç değişikliği olmadan güzel bir aranın ardından LCQ’ya geliyoruz. Ligde takım oturdukça geliştiğimizi gözlemlediğimizden burada da çalışıp güçlü geldiğimizi düşünmek çok garip kaçmaz. Umarım sonu iyi olacak bir turnuva olur.

 

Bizim rakibimiz KC ise herhalde kağıt üzerinde en iddiasız takım konumunda. Transfer yapma şansları olmadığı için hala koç ZE1SH ile oynuyorlar. Arada geçen süre hem onun oyuna alışmasına hem de takım uyumuna yaramış olabilir ancak yine de diledikleri seviyede bir kadro da değiller. Fakat öyle ya da böyle KC her zaman tehlikeli olabilecek bir takım. Hele tek maç kaderinizi belirliyorsa…

 

Son ikilimiz ise bir tur üstten başlayan NAVI ile GIANTS! İlk olarak NAVI’den başlamak gerekirse benim için hayal kırıklığı olan takım oldu. Takımdan tam verim sezon başında beklemiyordum ama LOCK//IN ardından yoklara oynamaya başlandı. Taban seviyesi düşündüğümün de altında çıkmış oldu. Yine de üst turdan başlayan ikilimiz favori gibi gözükseler de NAVI konusunda güven duymakta zorlanıyorum ve kötü oynanan bir seri ile turnuva dışına çıkacaklarını düşünüyorum.

 

GIANTS ise güzel bir sezon geçirdi. Yukarıdaki üçlünün hemen arkasına oturmuş gibi dursalar da play-off’lar istedikleri gibi gitmedi ve Masters’ı kaçırdılar. Benzer seviyede oynamaları bile LCQ’dan Champions’a çıkmalarına yetebilir. Sürpriz çıkışlar görmezsek benim LCQ için ilk favorim konumundalar.

 

Genel olarak LCQ’ya baktığımızda kafamda böyle bir tablo oluşuyor. Sizce hangi takım Champions Los Angeles’a gidecek? 

Dağhan "da1moN" Eryılmaz

Yorum ekleyin