Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri VALORANT Champions LA Grup İncelemesi

VALORANT Champions LA Grup İncelemesi

VALORANT Champions 2023 bu yıl 6 Ağustos’ta başlayacak ve Los Angeles şehrinde oynanacak. VALORANT’ın en büyük turnuvası olan Champions geçtiğimiz senelerde bizlere akılda kalacak seriler ve ikonik performanslar izlettiğinden VALORANT espor sevenler için heyecanlı günler başlıyor.

 

Bu doğrultuda grup kuraları tamamlanmış ve fikstür de belli olmuşken gruplar hakkında bir inceleme ile karşınızdayız.

 

A GRUBU (PRX – KRÜ – EDG – GIA)

 

A grubu ile başlamak gerekirse ben gruba turnuvanın gizli ölüm grubu diyorum. Son zamanların en formda takımlarından oluşan grupta zaten KRÜ ve GIA 2 hafta önce son şans elemelerinde şampiyon olarak turnuvaya katılma hakkı elde ettiler. Diğer yandan PRX Masters’da yıldız oyuncuları turnuvaya katılamasa da ilk 3 yapmayı başarmış, EDG ise herkesi şaşırtarak etkili bir oyun göstermişti.

 

Bu yüzden bu gruba bakıp hangi 2 takım gruptan çıkar diye düşündüğümde tıkanıyorum. Zira grupta her takımın çıkma şansı var gibi gözüküyor.

 

Diğer bir açıdan takımların düellocu oyuncuları da bu grupta oldukça dikkat çekici. PRX’te something, KRÜ’de keznit, EDG’de ZmjKK ve GIA’da fitinho son zamanlardaki yükselen formları ve izleyici gözündeki yerleri ile grupta ortalığı karıştırmaya geliyorlar.

 

Tahmini zor olması ile beraber ben gruptan çıkma konusunda PRX ve EDG’ye güvendim. Son şans elemelerinden gelen takımlar her ne kadar formda da olsalar uluslararası arenada o rüzgarı devam ettirebilecekler mi benim gözümde şu an için soru işareti.

 

B GRUBU (FUT – EG – FPX- T1)

 

Gelelim temsilcimiz FUT’un mücadele ettiği gruba. Doğrusunu söylemek gerekirse hem FUT açısından hem de Türk taraftar açısından iç rahatlatan bir grup oldu. EG son uluslararası turnuva Masters’da muhteşem bir çıkışla ikinci de olsa hem o performanslarını sürdürmeleri zor gözüküyor hem de grubun tek dişli takımı gibi duruyor.

 

Diğer yandan FPX Çin’den gelen sonuncu takım olurken muhtemelen turnuvanın da en kötü takımı konumunda. Burada temsilcimizin kaderini belirleyecek olan T1’a karşı üstünlük  kurulup kurulamayacağı olacak. Öyle gözüküyor ki T1 ile olası 2 serilik bir mücadele yaşanacak ve daha iyi olan takım EG ile beraber gruptan çıkacak.

 

Fakat biraz cesur bir tahmin de olsa EG’nin gruplarda sürpriz ile karşılaşması da gayet mümkün. Hem unutmayalım, ikincilik laneti onların üzerinde…

 

C GRUBU (FNC – NRG – ZETA – BLG)

 

C grubuna gelmek gerekirse benim gözümde turnuvadaki en heyecansız grup. Çünkü dönüp baktığımızda herhalde sürpriz ihtimali en az olan grup diyebiliriz. 

 

Bu yıl her turnuvayı süpüren FNATIC yanında güçlü bir performans gösteren NRG gruptan çıkma noktasında favori konumundalar. ZETA Pasifik son şans elemelerinden gelen bir takım olarak tekrar uluslararası sahnede. 2022 Masters’da FNC ile aynı grupta mücadele etmiş ve büyük bir sürpriz ile FNATIC’i eleyerek gruptan çıkmış ve turnuvada da 3. olmuşlardı. Fakat bu hikaye bu noktada çok zor duruyor.

 

BLG ise Çin’den gelen ikinci sıra takımı. Çin maçlarını izlediyseniz diğer Çin takımlarının EDG’ye performans olarak yakın bile olamadığını fark etmişsinizdir. Bu yüzden onlardan da bir şey beklemek için erken duruyor. Çin takımlarına biraz da süre vermek lazım, zira EDG 1-2 turnuva içerisinde güçlendi ve kendini gösteriyor. Diğer takımlar bu noktaya ulaşmak için biraz daha tecrübeye muhtaç duruyorlar diyebiliriz.

 

D GRUBU (DRX – LOUD – TL – NAVI)

 

Gelelim son gruba… Ölüm grubu diyoruz ama bir yandan da VALORANT’ın yıkılmamak için son şanslarını deneyen imparatorlukları gibi olduklarını söylesek garip kaçmaz herhalde. Uluslararası arenada uzun süre mücadele edip büyük başarılar elde eden bu dörtlü bu turnuvaya gelirken en iyi hallerinde değiller. Hatta belki de hepsi en kötü hallerine yakın performanslar izletti.

 

Fakat,

 

Bu kadar hayal kırıklığını taze yaşamış büyük takımlar aynı kötü performansı bir turnuva daha da taşırlar mı? Çoğu için zannetmiyorum. NAVI bu yıl içerisinde benim güvenimi en çok kıran takım olduğundan ve bir türlü sorunlarını çözemezken aldıkları kararlar, oynadıkları kompozisyonlar ile kendilerini daha da derinlere batırdıklarından grupta en geride gördüğüm takım. 

 

Liquid EMEA’da şampiyon olmayı başardı ve FNATIC’i bu yıl yenebilen tek takım oldu ancak Masters’a geldiğinde 2 tane NA takımına karşı arka arkaya mağlubiyet alarak veda ettiler. EDG’yi ise zar zor yenmişlerdi.

 

DRX ilk defa gruplarda bu kadar zorlandı, devamında play-off’larda da ayak basmaları ile elenmeleri bir oldu. 6. oyuncu kararındaki dengesizlik, alıştığımız koordinasyondan uzak oyun ile tarihlerindeki en kötü performansı izlettiler. Onlardan ve LOUD’tan bir uyanma bekliyorum fakat yeterli olacak mı, orası bilinmez.

 

LOUD ise Amerika’da şampiyon olup Masters’ta çıktığı 2 maçı da kaybederek elendi. Bu günlerde başta Aspas ayrılığı olmak üzere haklarında çok fazla dedikodu var. Ne kadar gerçek bilmiyoruz ama LOUD son Champions kazananı olarak yine de bir şeyler koyacaktır, en azından buna inanıyorum.

 

Ne olursa olsun bu grup karmaşanın ve heyecanın bir numaralı grubu olacak gibi duruyor. Her farklı kombinasyon ile takımların gruptan çıktığını görmek mümkün, bize kalan da beklemek ve izlemek.

 

Yorum ekleyin