Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri VCT 2024 Yenilenen Kadro Kurma Kuralları

VCT 2024 Yenilenen Kadro Kurma Kuralları

Champions 2023’ün bitmesiyle beraber gözler VCT 2024’e çevrilmişken önümüzdeki yılın yapısını belirleyen kural seti de resmi olarak yayımlandı. VCT 2024 kural kitapçığı birçok yenilik içerirken takip etmesinin de kolay olması adına önemli kısımlarını özetlediğimiz bir içerik hazırlamak istedik. Bu yazıda VCT 2024 kurallarının -özellikle kadro kurma kuralları bazında- kritik noktalarını bulacaksınız.

Öncelikle resmi olarak transfer sezonunu açan madde ile başlıyoruz. Kural kitapçığının transfer sezonu aralıkları ile ilgili olan 1.2 sayılı maddesine göre VCT 2024 öncesi transfer sezonu 11 Eylül tarihinde başlıyor. 15 Temmuz 2024’te ise önümüzdeki sezonun transfer penceresi tam olarak kapanmış olacak.

Böylece transfer sezonu açılmışken aynı zamanda da sözleşmesi 2023’te bitecek bütün oyuncuların da sözleşmeleri bitmiş oldu. Bu oyuncular takımlarıyla görüşüp sözleşmelerini uzatabilecekleri gibi farklı takımlara da bonservis bedeli olmadan gidebilirler.

"Aspas sözleşmesinin bittiğini ve takım aradığını duyurdu."
Geçtiğimiz sene transfer yapılabilecek aralıklar net bir şekilde belliydi. Bazı turnuva aralarında transfer yapabilirken transfer penceresi kapandıktan sonra tekrar açılana kadar kadronuzda değişiklik yapamıyordunuz. Bunların sonucu olarak VCT 2023 boyunca koç ekibinden birinin ana kadroda oynaması gibi durumlar gördük. Zira kadro içinde çıkan sorunu değişiklik ile çözme şansınız yoktu. Bu yıl ise tamamen farklı bir şekilde transfer penceresi hep açık.

Toplam kadro genişliği ise geçen yıla benzerken burada fark olarak söyleyebileceğimiz nokta artık 6. Oyuncu zorunluluğunun olmaması oluyor. Geçen yıl 6 kişi aktif kadro ve 4 kişi rezerv
kadro şeklinde toplam 10 oyuncudan oluşan bir kadro oluşturabiliyor iken bu sene 5 aktif ve 5 rezerv oyuncu şeklinde olacak.

Fakat bu oyuncuların dağılımında da bazı kurallar var. Aktif kadroda oynayan bir oyuncu geçtiğimiz sene olduğu gibi 18 yaşına basmış olmak zorunda. Reşit olmayan bir kişinin VCT’de maça çıkması mümkün değil ancak 17 yaşındaki oyuncular rezerv kadroda değerlendirilebiliyor. Bu noktada rezervdeki oyuncuların nasıl değerlendirebileceği kısmında yeni bir sözleşme şekli ve kural hayatımıza giriyor. “Two-way Player”ı tanımlayan 4.6.1 sayılı maddeye göre iki taraflı oyuncu sözleşmesine sahip oyuncular hem partner ligde mücadele edebilecekken hem de yerel ligde oynamaya uygun olacaklar.

Resim
Örneğin iki taraflı oyuncu olarak tanımlanmış 17 yaşında bir oyuncu 18 olana kadar VCT dışındaki bir takımda oynarken 18 olduğunda ana kadroya geri çekilebilir. Burada iki taraflı oyuncu konseptine de bir sınırlandırma getirilmiş. Sadece 2 oyuncu için bu şekil bir anlaşma yapılabilir. İki takımda birden yer alabilen bu oyuncular VCT’nin yarısından fazlasında mücadele edecek kadar maça çıkarsa bu sefer de yerel lig takımında mücadele edemez. Bu gelişmeler ve kısıtlamak ışığında iki taraflı oyuncu konsepti bu yıl önemli bir yer tutacak gibi duruyor.

Tabi iki taraflı oyuncuların varlığı aynı zamanda doğal olarak kiralama mantığını da katmış oluyor ki kiralama da resmi olarak kurallarda yerini buldu. Aynı anda yine sadece iki oyuncu kiralanabilirken kiralama sadece VCT takımı ile yerel lig takımı statüsünde bulunanlar arasında olabilir. Bir oyuncu da bir sezon içerisinde iki seferden fazla kiralanamaz. Burada kritik nokta partner takımın oyuncuyu ana kadro çağırması gibi bir hakkı olması. Bu noktada da sözleşme sürecinde bu çağırma kısmı için belli bir ihtar süresinin belirlenmesi ve ona göre ilerlenmesi öngörülmüş.

Son olarak ise partner takımlara yerel ligden bir takım ile ortaklık kurma şansı verilmiş. Bu ortaklık yerel ligi takımı VCT’ye çıkmayı başarırsa otomatik iptal oluyor. Ayrıca her takım kendi bölgesinden bir yerel lig takımı ile ortaklık kurabilir, bölge dışına çıkamaz. Burada da zorunluluk olmadığı için inisiyatif tamamen takımlara bırakılmış halde. VCT 2024 kural kitapçığının özellikle “Kadro Kurma Kuralları” ile ilgili kısmında bilinmesi gerekenler bu kadardı. Temel olarak birçok farklılık gelirken sonuçlarını ise deneyimleyerek öğreneceğiz.

Yorum ekleyin