Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri VALORANT Karakter Rehberi: Jett

VALORANT Karakter Rehberi: Jett

VALORANT Karakter Rehberi’nin beşinci konuğuna hepimiz hoş geldin diyelim! Bugün, rüzgarın kızı Jett bizlerle. Düello statüsünde bulunan bu kızımız, yerinde duramıyor. Uçuyor, süzülüyor,  sağ sola kaçıyor ve rakiplerini gafil avlıyor!

Jett, oyunun en mobil ajanı konumunda. 2 yer değiştirme yeteneğine sahip olan bu ajan, çok hızlı hareket ederek kendini avantajlı konuma geçiriyor ve fırsatlar yaratıyor. Utility konusunda takımına çok fazla bir şey vaat etmese de yaptığı bireysel oyunlar ve yarattığı dikkat dağınıklığı ile arkadaşlarına yardımcı olabiliyor.

 • Duman Bulutu (C)

Jett, elinden kısa süreli bir duman bulutu gönderir. Bu duman bulutu bulunduğu yerdeki görüşü kısıtlar. Duman Bulutu’nu yolladıktan sonra farenizi hareket ettirerek yeteneğin gidişatını değiştirebilirsiniz.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Bu yetenek basit bir sis yeteneği gibi gözükse de Jett için hayati önem taşıyor. Yer değiştirme yetenekleri ile diğer ajanlardan kendini ayıran Jett, Duman Bulutu’nu kullanarak yer değiştirmelerini gizleyebiliyor.
 2. Duman Bulutu yeteneğini sıradan bir sis bombasıymış gibi de kullanabilirsiniz. Böylece rakiplerinizin hızını yavaşlatabilir, kendinize zaman oluşturabilirsiniz. Fakat unutmayın, bu yeteneğin yerde kalma süresi çok kısa.
 3. Ajanımızın bu yeteneği raunt başına 3 kez satın alınabiliyor. Yani kendinize bir bulut koridoru oluşturarak içinden geçebilir ve rakibinizin sizi beklemediği bir yerden çıkabilirsiniz.

 

 • Hafifle (Q)

Raunt başına en fazla 2 defa kullanılabilen Hafifle, ajanımızı havaya sıçratıyor. Oyunda Jett hariç hiçbir karakterin kendisini havaya kaldıran bir yeteneği yok. Bu yüzden Jett’in yeri ayrı. Özellikle de OPERATÖR silahını kullananlar için.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Bu yeteneğin en yaygın kullanımı, kendinizi yüksek bir yere çıkartarak kendinizi avantajlı konuma getirmek. Böylece görüş açınızı iyileştirebilir ve arttırabilir, aynı zamanda da düşmanlarınızı beklenmedik şekilde avlayabilirsiniz.
 2. Yukarıda da belirttiğim gibi, bu yetenek her raunt başına en fazla 2 defa kullanılabiliyor. Yeteneği üst üste bastığınızda çok daha yüksek seviyelere zıplayabiliyorsunuz. Böylece çok uzaklardan rakibinizin yerleşimi ve yeri hakkında bilgi edinebiliyorsunuz.
 3. Havaya zıpladıktan sonra Rüzgar Gibi yeteneğinizi de kullanarak, size bakan rakiplerinizin odağını kaybetmesine neden olabilirsiniz. Tam bu sırada takım arkadaşlarınız saklandıkları yerden çıkış düşmanı kolayca alt edebilirler.
 4. Hafifle yeteneği, Jett’in ultisi ile birleştiği zaman çok uzak ve yüksek yerlerden rakipleri alt edebilme şansı sunuyor. Bunu da her zaman aklınızda tutmanızda yarar var.

 

 • Rüzgar Gibi (E)

Jett, hareket ettiği yöne doğru fırlar. Eğer yerinde duruyorsa ileriye doğru atılır. Oyunlardan tanıdık olduğumuz “dash” yeteneği.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Bu ileri atılma yeteneği, Jett’in mobilitesini arttıran nedenlerden biri. Raunt başlar başlamaz agresif bir şekilde kullanıp rakiplerin daha hazırlanmamışken onları öldürebilirsiniz.
 2. Dezavantajlı bir silah düellosuna girmiş olabilirsiniz. Rüzgar Gibi yeteneğinizi kullanıp oradan kaçabilirsiniz.
 3. Rakibinizin odağını üstünüze çekip, bir anda ortadan yok olarak takım arkadaşlarınıza fırsat yaratabilirsiniz.
 4. Üstünden geçilmesi zor olan yanıcı ve zehir gibi şeylerin üstünden bir anda geçebilirsiniz.
 5. Duman Bulutu yeteneğiniz ile birleştirerek beklenmedik pozisyonlardan rakiplerinizi yakalayabilirsiniz.

 

 • Keskin Fırtına (Ulti)

Bu hızlı ve agresif kızımız bıçak kullanmazsa tabii ki eksik kalırdı. Jett 5 adet Fırtına Bıçağı kuşanır ve rakiplerini bu bıçaklarla alt eder. Eğer düşmanınızın kafasına nişan alırsanız bıçaklar tek vuruşta öldürür. Alternatif atışa da sahip olan bu ulti yeteneğini, eğer farenizin sağ tuşu ile kullanırsanız bıçakların hepsini bir anda fırlatabilirsiniz. Her kill aldığınızda bıçaklar yenilenir.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Jett ile kısa mesafeye girerek ve ultinizin alternatif atışını kullanarak bir “shotgun” etkisi yaratabilirsiniz.
 2. Hafifle yeteneği ile yükseklere sıçrayıp, bıçaklarınızı kullanarak çok uzak mesafeden kill alabilirsiniz.
 3. Takım ekonominizin yerlerde olduğu rauntları, zırh ve bıçaklarınızla takımınıza kazandırabilirsiniz. KENDİNİZE GÜVENİN!
 4. Raunt başında ultinizi kullanıp rakiplerinize haber gönderebilirsiniz. Böylece size karşı biraz daha temkinli olmak zorunda kalacaklardır.

 

Jett rehberimizin sonuna geldik! VALORANT Karakter Rehberi serimizin yeni bölümünde görüşmek üzere! Düşüncelerinizi ve isteklerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!