Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Türkiye Espor Federasyonu, International Esports Federations’a katıldı!

Türkiye Espor Federasyonu, International Esports Federations’a katıldı!

Avrupa Espor Federasyonu kurucu üyelerinden Türkiye Espor Federasyonu, IESF olarak bilinin International Esports Federations'a katıldı.

Dünya'da birçok ülkenin espor federasyonu bulunuyor. Türkiye'de yer alan federasyon 2018 yılında kurulmuştu. Bu yıl ise Avrupa Espor Federasyonu'nun kurucu üyeleri arasında yer aldı ve başkan Alper Afşin Özdemir, 22 oyun 19'unu alarak yönetim kuruluna seçildi. Bugün ise TESFED, Kazakistan, Kolombiya ve Ukrayna ile birlikte International Esports Federations'a katıldı.

Bu 4 bölgenin katılımının ardından Güney Kore merkezli IESF'e kayıtlı espor federasyonu sayısı 56'ya yükseldi. Ayrıca bu 4 bölge, bu yıl düzenlenecek Espor Olimpiyatları'na katılma hakkı da kazandı. 2000 yılında kurulaun IESF, Asya Olimpiyat Komitesi tarafından tanınıyor ancak Yaz veya Kış Oyunları spor kategorilerinde espor yer almıyor.

Avrupa'da büyük ilerleme kat eden espor gün geçtikçe yükselmeye devam ediyor. Son dönemde insanlığın başına gelen Corona pandemisi olmasaydı şu anda izleyici ve sponsorların artışını görebilirdik. TESFED, ülkemizde çeşitli turnuvalar düzenleyerek birçok esporcuya kendini kanıtlama fırsatı vermeye devam ediyor. Avrupa Espor Federasyonu kurucu ülkeleri arasında yer alan Türkiye'nin bu alanda önü bir hayli açık gibi. Bölge olarak büyük bir potansiyele sahibiz ve ekonomik dezavantajların ufak da olsa ortadan kalkmasıyla önümüz bir hayli parlak gözüküyor.