Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Türk temsilcilerinin EMEA Masters macerası nasıl geçti?

Türk temsilcilerinin EMEA Masters macerası nasıl geçti?

EMEA Masters 2024 Bahar Mevsimi’nde Şampiyonluk Ligi ikincisi Beşiktaş final oynama başarısı gösterse de şampiyon Alman ekibi ve Prime League şampiyonu Eintracht Spandau oldu. Peki temsilcilerimiz için turnuva nasıl geçti?

Şampiyonluk Ligi 2024 Kış Mevsimi’nde tepe ikili beklentileri karşılasa da lig içerisinde Dark Passage ve BoostGate Esports gibi tatlı sürprizler ve NASR Esports ve FUT Esports gibi hayal kırıklıkları yaşandı. Geçtiğimiz sezonun finalisti NASR birebir aynı kadroyla 7. sırayı alarak play-off dışı kaldı. Play-offlarda ise Bolulu ve TakeSet’li FUT Esports henüz ilk turda alt sıralara aday gösterilen Dark Passage’a takıldı.

 

Ligin en yüksek yatırımını yapan takımlarından Papara SuperMassive ve Beşiktaş Kış Mevsimi Finali’nde karşı karşıya geldi ve SUP kupayı alan takım oldu. 3. EMEA Masters slotu ise mütevazı kadrosuyla BoostGate Esports’a gitti. 2024 yılının ilk EMEA Masters serüveni işte böyle başladı.

 

Ön elemeyi atlattık

Şampiyonluk Ligi, 2023 yılının başında Avrupa yerel liglerine dahil oldu ve temsilcilerini tüm ERL’ler gibi EMEA Masters’a gönderiyor. Ancak 3 temsilci hakkımızın tamamını hiçbir zaman kullanamadık: ön elemeye giden takımlarımız ana turnuvaya kalmayı başaramadı. Çaylakların takımı BoostGate Esports, koç Basei önderliğinde Worlds ve MSI dönemlerini de eklersek 2017 yılına dayanan bu laneti kırdı.

 

BGT gruplara mükemmel bir performansla başlamasa da önce grubunu lider bitirmeyi, daha sonra da play-in’deki rakibini 2-1 mağlup etmeyi başardı ve ana turnuvaya kaldı. Böylece ŞL, EMEA Masters gruplarında ilk kez 3 takımla temsil edildi.

 

EMEA Masters’ta Türk yoğunluğu

Ana turnuva, grup aşamasıyla başladı. 16 takımlı bir turnuvaya Türkiye’den ve LFL’den 3, İspanya’dan ve Almanya’dan 2 temsilci gelince hiçbir grubun kolay olmayacağını zaten anlamıştık. Ön elemelere 21, grup aşamasına 17 Türk oyuncu gelmesi ise gurur kaynağımız oldu, EMEA Masters’ta en çok bizim bayrağımız temsil edildi.

 

 

Gruplar ise tam olarak istediğimiz gibi geçmedi. İlk günü BoostGate Esports umut veren bir galibiyetle 1-2 tamamlarken şampiyon Papara SuperMassive’in de aynı skorla ve hayal kırıklığı yaratan bir oyunla günü tamamlaması soru işaretlerini doğurdu. İlk günü 2-1 tamamlayan ve sadece Elramir’in Geekay Esports’una kaybeden Beşiktaş’ın durumu bile çok iç açıcı değildi.

 

Nitekim öyle oldu, SUP ve BGT ikinci günde tek bir galibiyet bile almayı başaramadı ve gruplarını son sırada tamamladılar. Beşiktaş ise tüm Şampiyonluk Ligi takipçilerinin desteğini de arkasına alarak grubunu önce eşitlik bozma mücadelelerine götürdü, sonra Geekay’e kaybetse de gruptan çıkmayı başardı.

 

 

EMEA Masters finali

Artık tek temsilciyle devam ettiğimiz play-offlarda Beşiktaş’ın çeyrek finaldeki rakibi güçlü Alman ekibi SK Gaming Prime oldu. Beşiktaş’ın hiçbir maçı gibi bu maç da kolay değildi, bu maç da git-gellere sahne oldu. Üstelik dördüncü maçı kaybettiğimizde morallerin düştüğünü de söylemek yanlış olmaz. Ancak temsilcimiz son maçta üstün bir performans ortaya koyarak SKP’yi yıktı, yarı finalde Fransa’nın yıkıcı gücü Team BDS Academy ile eşleşti.

 

Tanıdık bir yüz olan ve daha önce BJK forması da giyen Parus’un takımı Team BDS Academy, LFL’i şampiyon tamamlayamasa da birçok otorite tarafından ligin en güçlü takımı olarak görülüyordu. Beşiktaş, turnuva favorilerinden biriyle karşı karşıya gelecekti. İlk 2 maçta Team BDS Academy galibiyetleri sıralayıp 2-0 öne geçince herkesin düşüncesi “ŞL’nin nefesi buraya kadar yetti” olmuştu.

 

Kartal kimsenin onlara inanmadığı o dakikada geri dönüşün fitilini yaktı. Kaori ve Mireu el ele verdi, takım arkadaşlarının desteğiyle taşıma sorumluluğunu üstlerine aldılar. İki güzel performansın ardından ortada geçen 5. maçı da koparmayı başaran Beşiktaş, 1 yıl aradan sonra Şampiyonluk Ligi’ni EMEA Masters finaline götürdü.

 

 

Finalde Almanya Prime League şampiyonu Eintracht Spandau ile karşı karşıya gelecekti. Almanlar 2019’dan beri kıyısına gelip kazanamadıkları bu şampiyonluk için güzel bir watch party alanı bile oluşturmuştu. Bu hazırlık ve azim, performanslarına da yansıdı, Eintracht Spandau seride hızlıca 2-0’lık üstünlüğü yakaladı.

 

 

Beşiktaş 3. maçta cevap verip 3-0’a engel olsa da 4. maçta Spandau’nun şampiyon olmasına dur diyemedi. Temsilcimiz turnuvayı ikinci sırada tamamlayarak kendisi için müthiş bir sonuca imza attı. Fakat Almanya ve Türkiye temsilcilerinin karşılaştığı final, LFL izlenme istatistiklerine yaklaşamadı bile:

 

https://x.com/FlankEsports/status/1784986191374307471

 

LoL espor severler olarak finalin bitmesiyle birlikte Beşiktaş’a bize bu heyecanı yaşattığı için teşekkür edip yeni sezonu beklemeye oturduk. Dedikodu kazanı da kaynamaya başladı, turnuva biter bitmez transfer haberleri Flank Esports’ta yerini aldı. Yaz mevsimi öncesinde en son haberleri kaçırmamak için X ve Instagram üzerinden bizi takip etmeyi unutmayın!

 

Sizce Şampiyonluk Ligi için turnuva nasıl geçti? Beşiktaş’ın başarısı, iyi bir turnuva geçirdik diyebilmemiz için yeterli miydi? Yorumlarınızı bizlerle paylaşın!

 

Yorum ekleyin