Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri T1, JDG’ye karşı – Worlds 2023 yarı final eşleşmeleri

T1, JDG’ye karşı – Worlds 2023 yarı final eşleşmeleri

Sadece League of Legends değil, genel olarak esporun en prestijli turnuvalarından biri olan Worlds 2023’te yarı final aşamasına geldik. Worlds 2023 yarı finallerinde son dörde kalan takımlar, Çin temsilcileri JD Gaming, Bilibili Gaming, Weibo Gaming ve Güney Kore’den T1 oldu. Erken final niteliğindeki T1 – JDG ve diğer finalisti belirleyecek olan WBG – BLG maçları, Güney Kore’nin Busan şehrinde oynanacak.

Güney Kore’de Worlds heyecanı devam ediyor! League of Legends esporunun tepe noktası Worlds 2023’te sadece 4 takım kaldı ve bu hafta sonu büyük finalde mücadele edecek 2 takımı belirlemek için birbirinden keyifli 2 beş maçlık seriye tanık olacağız. Çin takımlarının önce Swiss Aşaması’nda, daha sonra da çeyrek finallerde gösterdiği üstün başarı onların yarı finallerde tam 3 takımla temsil edilmesini sağladı. LNG Esports’u mağlup eden T1, ev sahibi olarak yarı finallere kalmayı başarsa da onların karşısında çok zorlu bir rakip var: turnuva favorisi, Ruler’lı JD Gaming.

Bilibili Gaming vs Weibo Gaming

İlk olarak, Cumartesi günü izleyeceğimiz seriyle başlayalım. Bin ve Yagao ikilisinin liderlik ettiği Bilibili Gaming, bu yıl MSI 2023’te gösterdiği başarının ardından Worlds 2023’te de en iyi gözüken Çin takımlarından biri oldu ve Güney Kore şampiyonu Gen.G’yi beklentilerin dışına çıkarak 3-2 mağlup ederek turnuvanın dışına itti. Ormancı Xun’un inanılmaz bir performans gösterdiği seride BLG, Güney Kore’nin kendi evinde şampiyon olma umutlarına büyük bir darbe vurdu. Rakipleri Weibo Gaming ise Swiss Aşaması’ndan herkesi şaşırtarak çeyrek finallere yükselmeyi başaran Kuzey Amerika şampiyonu NRG’yi tek taraflı bir seride 3-0 mağlup etti.

TheShy ve Xiaohu’lu Weibo Gaming, Uzi’nin EDward Gaming’ini mağlup ederek Worlds’e kalmıştı. Öte yandan Bilibili Gaming, yaz mevsimi play-offlarında taraftarlarını çok mutlu edemese de bütün sene boyunca Weibo’ya kıyasla çok daha komple ve uluslararası anlamda daha başarılı olabilecek bir takım görüntüsü vermişti. BLG kesinlikle bu serinin favorisi, hele ki Gen.G’yi elediklerini de göz önünde bulundurursak. Fakat kadrosu TheShy, Weiwei, Xiaohu, Light ve Crisp gibi isimlerden oluşan clutch anların takımı Weibo Gaming’i de hafife almamak gerek.

T1 vs JD Gaming

Pazar günü oynanacak eşleşme ise çok daha fazla ilgi çekiyor. Üst üste 3. uluslararası turnuvada da karşı karşıya gelen T1 ve JD Gaming’in şu ana kadarki skorları 1-1. Worlds 2022 yarı finalinde JDG’yi zorlanmadan geçen T1, MSI 2023’te Ruler eklemesi yapan rakiplerini bu kez mağlup edememişti. LPL’de iki mevsimi ve MSI 2023’ü kazanan JD Gaming, altın yolu tamamlamak için Worlds 2023’e geldi ve tüm otoriteler tarafından da turnuvanın bir numaralı favorisi konumunda görülüyor. Onları durdurması beklenen takım da T1 değil Gen.G olmalıydı. Eh, Gen.G kalesi çeyrek finalde düşünce sorumluluk T1’a kaldı.

JDG, bu serinin de net favorisi. Onların da arkalarında bir hikaye var. Geçen sene LPL’i temsil etmeye geldikleri Worlds 2022’de T1 karşısında çaresiz kalmışlardı. Ruler’ı getirerek bu sene için inanılmaz güçlenen takım, 369, Kanavi ve knight gibi uzun süredir bu anın hayalini kuran oyuncuların da ilk Worlds şampiyonluğu için yarışıyor. Çin, yeniden League of Legends dünyasını domine etmek ve Güney Kore’de şov yapmak istiyor. Çinli bir orta koridorun tarihte ilk kez Worlds kazanmasını istiyor.

T1’ın hikayesi ise bugünlerde çok daha ilgi çekiyor. Faker etrafında genç yeteneklerle kurulan süper takım, katıldığı üç uluslararası turnuvanın ikisini finalde kaybetti, birinde ise üçüncü sırayı aldı. Üstelik takımın zayıf halkası gibi gözüken Faker yaz mevsiminin ortasında bir sakatlık geçirdi. Onun yokluğunda takımın Worlds’ü kaçıracağını bile düşünenler oldu, Faker erkenden geri dönerek takımına “tamamen iyileşemeden” liderlik etmek zorunda kaldı. Dolaşan dedikodular, Worlds 2023’ten de elenirlerse, uluslararası kupa kazanamamış en güçlü kadrolardan biri olarak tarihe geçerek büyük oranda dağılacakları yönünde. Üstelik LPL’in inanılmaz performansıyla Güney Kore’yi yani LCK’yi ev sahibi oldukları Worlds’de temsil eden son takım olarak T1 kaldı. Bu sorumluluğun altında baskı hissetmiyor gibi gözüken ekip, ilk kez underdog olmanın rahatlığıyla sürpriz yapabilir mi?

Sorunun cevabı muhtemelen hayır. Bakabileceğiniz her istatistik, oynadıkları her oyun, kontrol edilebilecek her ibre, JD Gaming’in T1’ı mağlup etmesine ve finale çıkmasına işaret ediyor. Ancak LoL izleyicileri arasında en çok taraftara sahip olan, dünyanın en köklü espor kulüplerinden biri olan T1 camiası için Worlds 2016’dan beri hayal kırıklığı yaşadıkları her uluslararası turnuva için olduğu gibi yine tek bir ihtimal var. Onlar yine Güney Kore’nin gururu olacaklarına ve dünya şampiyonluğunu bu en beklenmeyen anda elde edebileceklerine inanıyorlar. T1, 2013’ten beri tarihinde ilk kez bir uluslararası turnuvaya favori olarak gelmiyor. Belki de hikayenizin mutlu sonla bitmesi için önce alçakgönüllülüğü öğrenmek gerekiyordur.

Dağhan "da1moN" Eryılmaz

Yorum ekleyin