Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri LEC’de 2023 yılının en büyüğü G2 Esports oldu!

LEC’de 2023 yılının en büyüğü G2 Esports oldu!

LEC’nin üç mevsimli ilk sezonu sona erdi, 2 kez mevsim şampiyonu olan G2 Esports LEC Sezon Finalleri’ni kazanan takım oldu. Birlikte arkamızda bıraktığımız 2023 sezonuna bir göz atalım.

LEC’de yeni üç mevsimli sistemde bir Kış bir de Yaz Mevsimi şampiyonluğu kazanan G2 Esports, sezon sonunda Worlds katılımını ve LEC 2023 sezonu şampiyonluğunu belirleyen turnuvanın da açık ara en iyi performans gösteren takımı olmayı başardı. Uzun süredir taraftarlarını hayal kırıklığına uğratan Fnatic’in yükselişi G2’dan bir maç almaktan fazlasına yetmedi. Sezon Finalleri’nin ardından Excel ve SK Gaming Worlds dışında kaldı, G2, Fnatic, MAD Lions ve Team BDS ise Avrupa’yı temsil etme hakkı kazandı.

Diğer üç takım doğrudan Worlds’e gitme şansını yakaladı ancak Team BDS’in yeni eklenen Worlds Eleme Serisi’nde Kuzey Amerika 4.’sü Golden Guardians’ı yenerek Worlds 2023 Ön Eleme Aşaması’na kalması ve oradan kendi yolunu çizmesi gerekecek. Avrupa için bu Worlds çok iç açıcı gözükmese de G2 Esports daha önce yaptığı gibi tek başına Batı’yı sırtlayacak kadar iyi bir takım görüntüsü vermeyi de başardı.

Broken Blade’in G2’sundan dominant performans

G2 Esports, bu yılın başında kurduğu Broken Blade, Yike, Caps, Hans Sama ve Mikyx’ten oluşan kadrosuyla şampiyonluğun en büyük adayı olduğunu belli etmişti ancak kimyanın bu kadar hızlı tutacağını ve takımın Bahar Mevsimi’ni kaybetmesine rağmen hem MSI’da hem de genel olarak LEC’de açık ara en iyi Avrupa takımı olacağını kimse tahmin etmemişti. MSI’da Doğu ekiplerine karşı alınan yenilgiler G2’yu yıldırmadı, dominant, harita boyunca kontrolü eline almayı seven ve mekanik anlamda da rakibini yenmeye çalışan G2 oyunu önce Yaz Mevsimi daha sonra da Sezon Finalleri’nde devam etti.

Sezon Finalleri’nde üç maçını da 3-1’lik skorlarla kazanan G2, taraftarlarına güven vererek yoluna devam etti. Seçim yasaklama ekranında eli güçlü, şampiyon havuzu geniş, üç koridorun üçünden de kazanma koşulu oluşturabilen ve bu koşullar etrafında gerçekten neredeyse hatasız bir oyun oynayabilen bir takım görüntüsü veriyorlar. Yenilmez değiller, ama her maçı kazanabilecek bir takım oldukları da ortada.

2023 yılının kazananlarının arasında 113 de var

2023 sezonundan akıllarda birçok not kaldı. Benim bir numaramda Astralis forması giyen genç Türk ormancı 113 var. 113, hedefi ligin alt sıraları gibi gözüken, LEC geçmişi boyunca çok az şey başarabilmiş bir Astralis’e Yaz Mevsimi sırasında Worlds hayalleri kurduran bu “boyundan büyük işler başarmış” ekibin en önemli yapıtaşıydı. Takım arkadaşları gibi onun performansı da mükemmel değildi ve sonuçta başaramadılar ama bu ekip damakta müthiş bir tat bıraktı. 113, önümüzdeki yıl da LEC’de izlemeyi dört gözle beklediğim isimlerden bir tanesi.

Bir diğer kazanan ise kesinlikle Fnatic. Şampiyonluklardan uzak kaldığı yıllar boyunca taraftarıyla arasını da bozan Fnatic, ilk iki mevsim önce Grup Aşaması’na kalmayı başaramadı, sonra ise ilk turda elendi. Oscarinin’in de lige alışmasıyla Yaz Mevsimi’ne fırtına gibi başlayan ekip normal sezonu 2. sırada tamamlayıp bu performansını play-offlara kadar da sürdürünce kendini Worlds potasında buldu, Sezon Finalleri’nde de gerekeni yaptı. Fnatic gibi köklü ve bol taraftarı olan bir takımın başarılı olup taraftarıyla barışması LEC için çok önemli bir not.

2023 yılının en büyük kaybedeni ise kesinlikle Team Vitality. Bir süper takım projesini daha Worlds’e götürmeyi denemek bir kenara yanına bile yaklaşamayan Vitality, artık hedeflerini ve planlamasını revize etmek zorunda olduğunu fark edecektir. Fransız devinin Perkz etrafında kurduğu takımların temel eksikleri en önemli anlarda göze batmaya devam etti ve çığ gibi yuvarlanan başarısızlıklarla Yaz Mevsimi’nde tek bir galibiyet alarak ligin son sırasına demir attılar.

Worlds’de Avrupa’nın şansı ne durumda?

Worlds 2023 için Avrupa’nın şansı kabul etmek gerekir ki gerçekten düşük. 2020 yılından beri uluslararası arenadaki yükselen trendini kaybeden ve gerilemeye başlayan Avrupa (ve genel olarak Batı), MSI 2023’te Güney Kore ve Çin’e karşı tek bir galibiyet bile bulamayarak şampiyonlar bazında yakın olmadığını ortaya koydu. LPL ve LCK 3. ve 4.’lerine karşı nasıl bir performans gösterecekleri çok önemli olmasına rağmen şampiyon G2 Esports haricinde bir takımın da başarılı olması imkansıza yakın bir olasılık olarak göze çarpıyor.

Kuzey Amerika’yı artık zaten konuşmuyoruz, Cloud9’ın her sene yaptığı çılgınlıklardan birini görmek çok güzel olurdu ancak Batı’yı sırtlayacak olan bölge kesinlikle Avrupa. Tarihte uluslararası sorumluluk bilinci en yüksek takım G2 Esports da şampiyon olarak yola çıkıyor. G2’nun bu dominant takımı Çin ve Kore’nin devlerine karşı gelebilir mi? Worlds 2023 için en büyük soru işaretlerinden biri bu olacak.

Dağhan "da1moN" Eryılmaz

Yorum ekleyin