Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri EMEA Masters 2023 Yaz Mevsimi şampiyonu Karmine Corp oldu

EMEA Masters 2023 Yaz Mevsimi şampiyonu Karmine Corp oldu

Sahnede oynanan ilk EMEA Masters finali olma özelliğini taşıyan mücadelede İspanya ve Fransa şampiyonları karşı karşıya geldi, üstün gelen taraf kupayı 4. kez kaldıran Fransız Karmine Corp ekibi oldu. Montpellier’deki finalde bir Türk takımını izleyemesek de bol heyecan ve kaosun hakim olduğu bir seri izledik.

EMEA Masters 2023 Yaz Mevsimi heyecanı, geçtiğimiz hafta sonu LEC ile ortak düzenlenen büyük final etkinliğinde sona erdi. Fransa’nın Montpellier kentinde düzenlenen EMEA Masters finaline kalan takımlar, adeta mekanın sahibi olan Karmine Corp ve İspanya şampiyonu Movistar Riders’tı. 8 Eylül’de oynanan finalin arkasından LEC Sezon Finalleri de aynı sahnede tamamlandı, kupaya uzanan ekip Avrupa League of Legends sahnesinin hakimi G2 Esports oldu.

Büyük finalde kazanan Fransızlar

Buraya şampiyon olarak gelen Karmine Corp ve Movistar Riders ekiplerinin ikisi de gruplarını ikinci sırada tamamladı. Bu sebeple bu turnuvanın Fransa ve İspanya için hayal kırıklığı olabileceğini konuşmaya başladık: üstelik İtalya takımı Macko sürpriz üstüne sürpriz yapıyor ve temsilcimiz DenizBank İstanbul Wildcats de oldukça güçlü gözüküyordu. Ne olduysa oldu, hem Karmine Corp hem de Movistar Riders play-offlar sırasında canavara dönüştüler. KC önce Wildcats’i hemen onun arkasına da Fransız rakibi Team GO’yu mağlup etmeyi başardı ve final biletini aldı. Movistar Riders’ın ise önce güçlü Fransız ekibi BK ROG’u daha sonra da sürpriz ekip Macko’yu mağlup etmesi gerekiyordu.

Finale gelindiğinde 3 kupalı SAKEN’ı ve geleceğin büyük potansiyellerinden görülen 16 yaşındaki Caliste’si ile KC favoriydi. Movistar Riders ise mevsim boyunca şov yapan İspanyol nişancısı Supa’ya ve Polonyalı orta koridor Fresskowy’nin yeteneklerine güvenecekti. İlk iki maç beklendiği gibi geçti, Karmine Corp seriyi 2-0’a getirerek önemli bir avantaj elde etmeyi başardı. League of Legends’ın güzelliği de bu, o seri 3-0 bitecek gibi duruyorsa asla 3-0 bitmez. Movistar Riders 2. maçın ardından ipleri eline aldı, hiç büyük final gibi gözükmeyen bu seriyi yıllarca unutulmayacak bir EMEA Masters serisine çevirdiler.

Tabii o sırada Türk taraftarları da ezeli rakip olarak seçtikleri Fransızları yenebileceklerine inandırdılar.

2 harika performansla seriyi eşitleyen Movistar Riders, 5. maça bu performansını taşıyamadı, Karmine Corp hak ettiği bir kupayı evine götürmeyi başardı. Fransız orta koridor SAKEN da 4. kupayla fotoğrafını çektirdi. Onlara engel olmak isteyeceksek, artık 2024’ü beklemek zorundayız.

TCL için hayal kırıklığı

Katıldığımız her mevsim EMEA Masters şampiyonu olmayı beklemek tabii ki hayal kırıklığını da beraberinde getirecektir, ancak bu kadarını da hiç kimse beklemiyordu. FUT Esports’un ön elemenin güçsüz gözüken ekiplerinden Dsyre Esports’a elenerek başlaması temsilcilerimize vurulan ilk darbe oldu. İkinci darbe ise, NASR Esports’un birbirinden güçlü takımları bir araya toplayan ölüm grubu oldu. NASR’a inancımız son dakikaya kadar sürse de NASR bu zorlu grupta hayatta kalmayı başaramadı. Gerek bireysel performanslar gerekse takım oyunundaki eksiğimiz bir EMEA Masters’da daha play-offlarda tek takımla temsil edilmemize yol açtı.

Grup aşamasını çok iyi geçiren DenizBank İstanbul Wildcats ise kura kurallarından dolayı daha ilk beş maçlık seride Fransa şampiyonu Karmine Corp ile karşılaşmak zorunda kaldı. “Olsun, grupları çok iyi geçirmediler, yeneriz” dedik ama öyle olmadı. KC Wildcats’e fırsat tanımadı, 3-0’lık galibiyeti alarak sezonu beklediğimizden çok daha erken kapatmamıza sebep oldular. Şimdi, kasım ayına kadar düşünecek çok zaman var. Neden böyle oldu, nasıl böyle olmaz?

İlk senemizde EMEA Masters karnemize bir şampiyonluk ve bir çeyrek final yazılmış oldu. Bu başarıların EMEA Masters’daki 2+1 slot hakkımızı korumaya yetip yetmeyeceği de Riot Games konu hakkında açıklama yapana kadar akıllarda kalacak ancak cevap bulamayacağımız bir başka soru. Şimdilik, gözleri Worlds 2023’e çevirecek ve dünyanın en iyi League of Legends takımlarını seyrederek keyif almaya bakacağız.

Yorum ekleyin