Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri EMEA Masters 2023 Yaz Mevsimi başladı!

EMEA Masters 2023 Yaz Mevsimi başladı!

EMEA Masters 2023 Yaz Mevsimi’nde ilk iki gün sona erdi, ana turnuvada mücadele eden temsilcilerimizin ilk rakipleri hakkında fikir edinme şansını bulduk. Birlikte şimdiye kadar neler olduğunu ve turnuvanın kalanından neler beklememiz gerektiğine göz atalım.

Ön Eleme Aşaması

Şampiyonluk Ligi, ilk EMEA Masters senesinde ikinci kez Ön Eleme Aşaması’na takıldı. İddialı kadrosu bekleneni vermeyen ancak sezon sonu vites yükselterek ligimizi üçüncü sırada tamamlayan FUT Esports, grubundan ikna edici bir performansla 6-0’la çıksa da üç maçlık seride İtalyan temsilcisi Dsyre Esports’a takıldı.

En önemli rakiplerimizden Fransa’nın ön eleme takımı Team GO kolayca ana turnuvaya yükselirken Kaori, Tempt ve Asper gibi yıldızlara sahip FUT’un ön elemede takılması taraftarlar için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Öte yandan galip gelen Dsyre Esports kadrosunda iki Türk genç yetenek Rhilech ve Aetinoth bulunmakta.

DenizBank İstanbul Wildcats

Ligimizin şampiyonu ve son EM şampiyonu IW, birinci torbadan girdiği kurada oldukça avantajlı bir gruba yerleşti. Seviyesi diğer akredite liglere kıyasla düşük olan Ultraliga şampiyonu Orbit Anonymo, ön eleme aşamasında sürpriz bir performans gösteren Portekizli GTZ Esports ve İspanya ikinci BISONS ECLUB, Wildcats’e rakip olmaya uzak takımlar.

İlk gün de bu şekilde geçti: IW bu üç takıma karşı da galibiyeti almayı başardı. Sürpriz performansını sürdüren GTZ Esports’a karşı IW devrilmedi ancak 0-3 bitiren BISONS başta olmak üzere kalan iki takım oldukça dezavantajlı durumdalar. Play-offlar öncesi güçlü rakiplerimizden bazılarının gruplarda takılma ihtimali kesinlikle Türkiye için pozitif bir durum olacak.

NASR Esports

Wildcats’in aksine NASR, objektif olarak çekebileceği en zor kurayı çekti. 4. torbadan Team GO’nun gelebilmesi için mümkün olan her şey oldu, İspanya şampiyonu Movistar Riders ve Prime League ikincisi UOL Sexy Edition, NASR’ın rakipleri oldu. Kadroları açısından şahsi favorim olan Team GO, ilk gün 2-1 başlayarak beklentilerimin karşılığını verdi.

Fakat NASR için asıl sıkıntı burada başladı: Team GO Riders karşısında kaybedip NASR UOL karşısında oldukça yakın geçen mücadeleyi kazanamayınca grupta güç dengesi çok yakın seviyede konumlandı. Bir takımın grubu ezip geçmesi durumunda ise NASR’ın ikinci olma şansı çok daha yüksek olacaktı. Yine de hiçbir takım mükemmel performans göstermediğinden ikinci gün kaosu NASR’a play-off kapısını açabilir.

Kalan gruplar

En önemli rakibimiz, üç kez EMEA Masters ve Fransa şampiyonu Karmine Corp çekebileceği en uygun kurayı çekti. İtalya şampiyonu Macko Esports, Kuzey Avrupa şampiyonu Nativz ve Yunanistan şampiyonu Anorthosis Famagusta, torbalarının en zayıf takımları. KC yine de ilk gün geçtiğimiz mevsim FUT’u gruplarda eleyen Macko karşısında bir maç kaybetmeyi başardı. Bu yenilgiyle gruptan çıkma şanslarının düşeceğini tahmin etmiyorum.

Diğer grupta ise Almanya şampiyonu SK Gaming Prime mücadele ediyor. Fransa ikincisi BK Rog Esports ilk günü lider tamamlasa da kalan takımların Dsyre Esports ve AliorBank Team olduğu bu grupta en çok çekindiğim rakip hala SK Prime. Kadro kalitelerini geçtiğimiz EM’de IW karşısında görmüştük, umuyorum ki bir sürpriz yaşanır ve grup aşamasında takılırlar.

Takımlarımız önümüzdeki iki gün gruptan çıkmak için mücadele verecekler ve play-offlar önümüzdeki hafta içerisinde oynanacak. Montpellier yolunda iki takımımıza da önlerinde ciddi engeller olmasına rağmen güvenim tam!

Yorum ekleyin