Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Dünden bugüne LoL Worlds şampiyonları

Dünden bugüne LoL Worlds şampiyonları

League of Legends esporunun tarihinde tam 13 Dünya Şampiyonası düzenlendi ve 9 farklı takım Worlds’ü kazanarak sezonun en iyisi oldu. Şimdi gelin birlikte bu turnuvalara geri dönelim ve şampiyonların kim olduğunu hatırlayalım.

Worlds Season 1 – Fnatic

Günümüzdeki Worlds turnuvalarıyla karşılaştırıldığında “internet kafe” seviyesinde kalacak bir turnuva olan Sezon 1 Dünya Şampiyonası, Kuzey Amerika, Avrupa ve Güneydoğu Asya bölgelerinden katılan 8 takım ile oynandı. 100,000$ değerindeki ödül havuzunun ise yarısını Fnatic evine götürdü. xPeke ve Cyanide’lı efsane kadro, Avrupa tarihinin de tek Worlds başarısına ilk turnuvada imza atmış oldu.

Worlds Season 2 – Taipei Assassins

League of Legends esporu büyüdükçe etki alanı ve Worlds’lere katılan bölgeler de genişliyordu. Ödül havuzu 2,000,000$’a yükselirken Güney Kore, Çin ve Tayvan da ikinci Worlds’e dahil oldu. Güçlü rakiplerini tek tek eleyen TPA hem Worlds kupasını aldı hem de takımın hiçbir oyuncusu aynı seviyeyi koruyamasa da Tayvan bölgesinin yıllarca sürecek etkisini başlatan takım oldu.

Worlds Season 3 – SKT T1

Güney Kore hanedanlığı, 2013 yılında SKT T1 ile başladı. O SKT T1 kadrosu henüz çaylak sayılabilecekken takımdaki her oyuncu yıllarca LoL esporunda önemli yer edindi: Impact, bengi, Piglet, PoohManDu ve tabii ki Faker. SKT Çinli rakibi Royal Club’ı 3-0’la geçerken kimse böylesine bir Güney Kore dominasyonu başlamasını beklemiyordu ancak 2018’e kadar Güney Kore Worlds şampiyonluğunu kimselere bırakmadı.

Worlds 2014 – Samsung White

SKT T1, Worlds şampiyonunun sıradaki turnuvaya katılamaması hastalığına yakalandı, Samsung organizasyonu ise iki takımını birden Worlds’e gönderdi. Bu Worlds’e favori olarak gelen takım ise Samsung White’ın kardeş takımı Samsung Blue’ydu. Deft ve Dade’li SSB çeyrek finalde PawN, imp ve Mata’nın hışmına uğradı. LoL’de karşı ormana takımca girip görüş alma metasını başlatan ve proaktif oyunun ilk öncülerinden Samsung White, finalde Star Horn Royal Club’ı da mağlup ederek mutlu sona ulaştı. O SSW, günümüzde tarihin en dominant Worlds şampiyonlarından biri kabul ediliyor.

Worlds 2015 – SKT T1

SKT geri döndü! Geçtiğimiz yılın aksine iki kardeş takımını birleştirerek daha sorunsuz ve güçlü bir takım kuran SK Telecom T1, MSI 2015’te finalde hayal kırıklığı yaşasa da Worlds’e de Kore şampiyonu olarak geldi ve finale kadar tek bir maç bile kaybetmedi. Peanut’ın KOO Tigers’ını 3-1’le geçen SKT, en yüksek galibiyet oranına sahip şampiyonlardan biri oldu. Tabii hemen SSW ile karşılaştırmalar da başladı.

Worlds 2016 – SKT T1

SKT T1 bu kez üst koridorda MaRin yerine Duke ile gelmiş ve MSI 2016’yı da kazanarak sükse yapmıştı. Fakat Faker ve arkadaşları yolda LCK şampiyonluğunu kaptırarak Grand Slam ihtimallerini yok ettiler. Worlds 2015’e kıyasla bir hayli zorlansalar da RNG’yi 3-1, ROX Tigers ve Samsung Galaxy’yi 3-2 yenerek şampiyon olmayı başardılar. Tahtın sallandığı ise artık apaçık ortadaydı.

Worlds 2017 – Samsung Galaxy

Kadrosuna Huni ve Peanut gibi büyük isimleri transfer eden SKT T1’ın performansı o kadar iyi olmayınca, Worlds 2017’de işler Faker’a kaldı. SKT T1 zorlana zorlana finale çıkarken turnuvanın dark horse’u olarak beklenmeyeni başaran Ruler’lı Samsung Galaxy (daha sonra Gen.G), finalde hanedanlığı paramparça etti, 3-0’lık galibiyetle kupayı evine götürdü. Bu galibiyet yalnızca SKT T1’ın ve Faker’ın düşüşünü değil, Güney Kore dominasyonunun da sonunu simgeliyordu. League of Legends’da oyunun hızı değişiyor, güç dengesi Çin’e doğru kayıyordu.

Worlds 2018 – Invictus Gaming

Çin önce Royal Never Give Up ile 3 senedir alamadığı MSI şampiyonluğunu ele geçirdi. Daha sonra ise sıra Worlds 2018’e geldi. Erken final olarak tabir edilen çeyrek final serisinde Güney Kore’nin süper takımı kt Rolster (Smeb, Deft, Mata) ile Worlds’de iyice etkisini arttıran Invictus Gaming (TheShy, Rookie, JackeyLove) karşı karşıya geldi. iG 3-2’lik galibiyeti alınca Avrupa temsilcisi G2 Esports ve Fnatic’e yol gözüktü, biri yarı final diğeriyse final yapmayı başardı. Invictus Gaming her iki takımı da süpürdü, Çin’in ilk Worlds şampiyonluğunu kazanan kulüp oldu.

Worlds 2019 – FunPlus Phoenix

MSI 2019’da şok bir şekilde Team Liquid’e elenen iG aradan çekildi, G2 Esports Avrupa tarihinin ilk MSI’ını kazandı. Bunun ardından ise yaz mevsiminde Çin’den yeni bir oyun sonu canavarı yükseldi: FPX. Koreli orta koridor Doinb’nin rakipleri terleten “koridor yerine haritayı gezme” stratejisine hiçbir rakibi cevap bulamadı. Çin, bir kez daha Avrupa temsilcisini finalde süpürdü, Worlds 2019’un şampiyonu Doinb’li FPX oldu.

Worlds 2020 – DAMWON Gaming

COVID-19’un gölgesinde gerçekleşen Worlds 2020’de turnuva öncesi ortak bir düşünce vardı: LPL bölge olarak bu turnuvaya çok daha iyi geliyordu ama Güney Kore’nin en iyisi olan, Nuguri, Canyon ve ShowMaker’lı DAMWON turnuvanın en iyi takımıydı. Sonuç da gerçekten beklendiği gibi oldu. LPL takımları diğer bölgeleri alaşağı etti, Güney Kore temsilcileri tatsız bir turnuva geçirdi ama şampiyon inanılmaz bir oyun oynayan, alt koridora adeta ihtiyaç duymayan DWG oldu.

Worlds 2021 – Edward Gaming

Birçoklarına göre en eğlenceli Worlds’lerden biri, başkalarına göre ise kalp krizi sebebi. Worlds 2021, tarihte en fazla beşinci maça uzayan seri izlediğimiz turnuva olabilir. Şampiyon Edward Gaming, final dahil olmak üzere tüm beş maçlık serileri 3-2 skorla kazandı. EDG yıllardır en önemli Çin takımlarından birisiyken hiç Worlds kazanamamıştı – Viper ve Scout bu seriyi sonlandıran beşlinin en önemli yapı taşlarıydı. Turnuvanın asıl ilgi çeken kısmı ise 2020’nin tam tersi olmasıydı: üç Güney Kore takımı yarı final oynadı ama şampiyon Çin’in EDG’si olmuştu. Belki de 2022 için bir mesaj taşıyordu.

Worlds 2022 – DRX

Dünyanın en iyi takımı ilan edilen T1 MSI’ı RNG’ye kaptırınca gözler Worlds’e çevrildi, DRX ise yıllar önce SSG’nin başardığı görevi yeniden başarma işini devraldı. Herkes T1’ın Çin şampiyonunu ezip geçmesini konuşurken ön eleme oynamak zorunda olan, mütevazı kadrolu, Deft’in oynadığı ve yıldızının Zeka olduğu DRX bir şekilde büyük finale geldi. Gen.G ve EDG’yi birer birer eleyen DRX finalde T1’a karşı zorluklar yaşasa da üstün gelen taraf oldu. Mental olarak oyundan kopmamasıyla bilinen T1 hata üstüne hata yaptı, DRX ise seriye sonuna kadar tutundu ve 3-2 kazanarak ilk Worlds kupasını müzesine götürdü. O turnuvadan bize eski takımına ve koridor arkadaşına kaybeden Keria’nın gözyaşları kaldı.

2023 yılının en iyi takımını belirleyecek olan Worlds 2023, ekim ayında başlayacak ve bu yıl yeni formatıyla Güney Kore’de gerçekleşecek.

Yorum ekleyin