Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Sony, PlayStation 5’in yeni oyun kumandasını görücüye çıkardı

Sony, PlayStation 5’in yeni oyun kumandasını görücüye çıkardı

Geçtiğimiz her gün PlayStation 5’e bir adım daha yaklaşıyoruz. Yaklaştıkça da cihaz hakkındaki yeni detaylar ortaya çıkıyor. Sony, en çok merak edilen detaylardan biri olan PS5’in Controller’ını görücüye çıkardı. Cihazın dizaynında geçen yıla göre büyük bir değişiklik var.

2020’nin sonlarına doğru çıkması beklenen PS5’in Controller’ındaki en büyük değişiklik, artık DualShock teknolojisinin kullanılmayacak olması. Yıllardır aynı teknolojiyi kullanan Sony, PlayStation’ın yeni sürümünde DualSense Controller’ları kullanacak.

Cihaza baktığınızda gözünüze ilk çarpan değişen tasarım oluyor. PS4’e göre biraz daha uzun ve yukarısı kavisli olan Controller, Xbox One’ın oyun kumandasını andırıyor. Dizayn’ın yanı sıra, oyun kumandasındaki bazı tuşlarda da değişiklik var.

Oyuncuların geri bildirimlerine göre yeni teknolojiyi yapılandırdıklarını belirten Nideaki Nishino, oyun tecrübesini daha iyi yaşatmayı birinci plana aldıklarını ifade etti. Oyun kumandasındaki titreşim, yapılan aksiyonu daha iyi hissetmemizi sağlayacak şekilde tasarlanmış. Aynı zamanda kumandadaki R2 ve L2 butonları, aksiyon esnasındaki gerilimi daha iyi hissettirecek.

Sony yetkilisi, DualShock’un iyi yanlarını alıp, yeni fikirlerle harmanlayıp geliştirdikten sonra DualSense cihazının ortaya çıktığını söylüyor. Kumandadaki bir diğer değişiklik ise artık Share butonunun olmaması. Onun yerine “Create” butonu bulunacak.