Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Şampiyonluk Ligi’nde play-off heyecanı: Galatasaray Espor vs Papara SuperMassive Blaze

Şampiyonluk Ligi’nde play-off heyecanı: Galatasaray Espor vs Papara SuperMassive Blaze

Şampiyonluk Ligi’nde play-off heyecanı devam ediyor! Cumartesi günü oynanan ve Fenerbahçe’nin galibiyetiyle sonuçlanan FB vs DP karşılaşmasının ardından bugün oynanacak olan Papara SuperMassive Blaze vs Galatasaray Espor çeyrek final serisiyle yarı finale yükselecek olan 2. takım belirlenecek.

Takımlar mevsime nasıl başladı?

Şampiyonluk Ligi’nin 2016’dan sonraki en başarılı organizasyonu olan SuperMassive ile başka bir Türk espor organizasyonu olan Blaze Esports’un birleşiminden oluşan SuperMassive Blaze, 3. mevsimine girdiğinde herkesin zaten ne kadar yetenekli olduğunu bildiği Juuzou’yu ormandan tekrar eski rolüne, üst koridora almış; önceki mevsim 5 Ronin’de iyi işler başaran Kireas ve Andariel’i de getirerek Türk çekirdeğini tamamlamış ve çaylak orta koridor Pout ile destek Pop’un da gelişiyle kadro tamamlanmıştı.

Galatasaray Espor ise mevsime daha bilindik bir kadroyla başladı. Geçtiğimiz TBF tarihinin ilk kupasını kaldıran Galatasaray, şampiyon kadrosundan sadece orta koridor ve nişancısı farklı olarak mevsime giriş yapmıştı. Ksaez ve Focus ile yola başlayan Galatasaray Espor, Crazy-Mojito ve Zergsting üçlüsüyle 3. mevsiminde bu 3 mevsimdeki en kötü lig aşaması skoruyla play-off’lara kendini atabildi.

Dönüm noktası

3-5 gibi gerçekten kötü bir skorla 4. haftayı kapatan Galatasaray Espor, onlardan bir maç daha fazla kazanıp 4-4 skorla sıralamalarda daha üstte olan SuperMassive Blaze ile aslında kimsenin öngörmediği ve örneğinin Şampiyonluk Ligi’nde çok da görülmediği “oyuncu takasına” başvurmuştu. Nişancı rolündeki oyuncularını takas eden takımlardan GS, mevsime Andariel ile; SMB ise Focus ile devam etti. Takımların 4. haftadaki tek değişikliği ise bu değildi. İki takım da orta koridor oyuncularında da değişikliğe gitmiş ve SMB eski oyuncusu Ksaez’i renklerine tekrardan bağlarken GS ise FireRain transferine imza atmıştı. 4. haftanın ardından lige 1 hafta ara verilmesinden ve toplamda 2 hafta resmi maç oynanmamasından dolayı takımlar bu değişiklikleri rahatça yapabilmiş ve yeni transferleriyle uyum yakalayabilecekleri daha fazla zamana sahip olabilmişti.

Bu değişikliklerden sonra ise ne mi oldu dersiniz? İki takım da sonraki 5 haftayı 6 galibiyet ve 4 mağlubiyetle geçirerek kendilerine başladıklarından daha iyi bir sırada buldular. Galatasaray Espor bu haftayı daha iyi geçiren taraf diyebiliriz aslında çünkü takım son haftaya 6 galibiyet serisiyle girmiş ama son hafta galibiyet bulamamıştı. Bu bakımdan ise mevsimi daha iyi şekilde kapatan takımın SuperMassive Blaze olduğunu söyleyebiliriz. Son haftaya girmeden önce çıktığı son 6 maçın 4’ünden mağlup ayrılan takım son haftayı 2 galibiyetle kapatmış olsa da son maçlarının 5 Ronin olduğunu söylemekte de fayda var.

Tarihsel olarak SMB vs GS eşleşmesi

Bu iki takımın arasındaki tarihsel mücadelede ise aslında eskiden mutlak bir galip vardı: SuperMassive Blaze. SuperMassive Esports döneminde karşılaştıkları 15 maçın 13’ünden mutlu ayrılan taraf SUP’tu fakat yeniden yapılanmadan sonra yapılan 6 maçtan iki takım da 3 galibiyetle ayrılmış. Play-offlarda ise daha önceden sadece 1 kere karşı karşıya gelen iki ekipten SuperMassive, seriyi 3-0 kazanan taraf olmuş.

Karşılaşmanın takımlar için önemi

Yeniden yapılanmadan önce her mevsim play-off gören ve finaller için ciddi bir aday olan Papara SuperMassive Blaze’in imajını düzeltmesi için oldukça önemli bir karşılaşma olacak bu çeyrek final eşleşmesi. Diğer tarafta ise lig aşamasında daha derli toplu bir takım gibi gözüken ve daha uyumlu oynayan Galatasaray Espor, 2 yıl üst üste TBF yapıp Galatasaray isminin artık her mevsim finaller için rekabetçi bir organizasyon olacağını kanıtlamak istiyorsa zorlu rakibine karşı bu sınavı başarıyla geçmeli.

Galatasaray Espor’un lig aşamasında daha iyi gözüken taraf olduğunu söylesem de aslında buna pek takılmayın çünkü dün play-offlara son sıradan güç bela giren Fenerbahçe Espor’un Dark Passage’a karşı yaptıklarını hepimiz çok iyi gördük sanıyorum.

Yorum ekleyin