Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Şampiyonluk Ligi’nde play-off heyecanı: Dark Passage vs. Fenerbahçe Espor

Şampiyonluk Ligi’nde play-off heyecanı: Dark Passage vs. Fenerbahçe Espor

Şampiyonluk Ligi’nde 2022 Yaz Mevsimi’nin 9 haftalık lig aşamasının sonuna geldik ve bugünden itibaren play-off’a kendini atmayı başarabilmiş 6 takım, ŞL kupasını kaldırıp Worlds 2022’de bölgemizi temsil eden takım olmak için kıyasıya mücadele edecek.

Çeyrek finalde bizi bekleyen ilk karşılaşma ise lig aşamasını 3. sırada bitiren Dark Passage ile play-off’a son haftanın son maçında Galakticos’un Dark Passage’a karşı Nexus önünde yaptıkları savaşta kaybedip yenilmesinin ardından kıl payı girebilmiş olan Fenerbahçe Espor’un epik eşleşmesi.

Takımlar buraya nasıl geldiler?

Lig aşamasındaki performanslar baz alındığında aslında çoğu kişi bu çeyrek final karşılaşmasının 3-0 ya da 3-1 skor ile tartışmasız Dark Passage üstünlüğüyle sonuçlanacağını düşünüyor. E, haksız da sayılmazlar. Geçen mevsim Akademi takımlarından yükselttikleri genç nişancı Scorth’un, izleyicilerin ağzında hoş bir tat bırakan performansını bu mevsim de sürdürmesi ve özellikle ormancıları Typhoon’un takımın ana sürükleyicisi konumuna geçecek kadar iyi oynaması Dark Passage’ı gerçekten korkulur bir takım haline getirdi ve bu takım lig aşamasını 3. sırada bitirebilmeyi başardı. Takımda beklentileri aşan tek isimler de onlar sayılmazlar. Daha önce vasat altı Koreli takımlarda oynayan TaNa ve geçen mevsim AUR’da çaylak olduğunu belli eden performansıyla Jool’un pek de yüksek olmayan beklentileri aşması aslında toplu olarak OG DP taraftarlarının formalarının tozunu silkelemesine sebep oldu.

Diğer tarafta ise 0-6 gibi korkunç bir başlangıcın ardından çoğu taraftarın mevsim için ümidini kestiği ve bazılarının 3 mevsim üst üste play-off’a giremeyeceklerini kabullendiği Fenerbahçe Espor var. Takım, geçen mevsimki başarısızlıklarının ardından yeniden yapılanmaya gitmiş ve stillnumb hariç her oyuncu ile yollarını ayırarak yerlerine yeni oyuncular getirmişti. 0-6’lık başlangıçla sonuçlanacak sürecin öncesinde kadrosuna FB Akademi’den 3 oyuncu (Naak Nako, Ruep, Carry) yükselten Fenerbahçe Espor, orta koridorda 3 mevsimdir takımda bulunan stillnumb ve ormanda da daha önce de FB forması giyen veteran Koreli SeongHwan’a yer vermişti. Böyle bakınca aslında FB’nin kadrosuna “yetenekli çaylakları veteranların tecrübesiyle geliştirelim, play-off yaparsak da ne güzel olur” şeklinde yaklaşıldığını düşünebiliriz. Ama takımın adı Fenerbahçe ve son kazanılan kupa 2 yıl önce olunca, işler öyle gitmiyor. 

Takım, ligin 3. haftasının sonuna geldiğimizde hala galibiyet yüzü görememişti ve önceki mevsimlerde de zamanında yapılmamış değişiklikler yüzünden eleştirilen FB yönetimi, LCK gibi dünyanın en prestijli iki liginden birinde forma giymiş ve hiç de fena olmayan bir performans göstermiş nişancı BAO’yu birdenbire takıma getirince sarı-lacivertli ekip için her şey değişti. Fenerbahçe, BAO’nun gelişiyle sonraki 3 maçı üst üste kazanarak ligin ilk yarısını 3-6 skor ve yükselen bir ivmeyle kapattı. Ardından gelen 9 maçta da ligi darmaduman eden ekip herkesi şaşırttı ve Fenerbahçe’yi tekrardan ligin en tepesine çıkardı… dersem yalan söylemiş olurum çünkü ekip sonraki 6 maçta sadece 1 galibiyet bulabildi ve tekrardan işler sıkışınca ligi 3 galibiyetle bitirmeyi başardı. Mevsim onlar için istedikleri gibi gitmese de geldiği andan itibaren BAO, takımın tartışılmaz taşıyıcısı oldu ve gösterdiği performansla da FB taraftarının gözdesi olmayı başardı.

Karşılaşmanın hikayesi

Takımların buraya kadar serüvenlerini incelediğimize göre sıra, bu iki takımın birbirine karşı olan tarihine geldi.

Son mevsimlerde beklenildiği kadar rekabetçi olamayan Fenerbahçe’nin bu düşüşü, DP’ye karşı olan karşılaşmalarına da yansımış durumda. Toplamda 33 kere karşı karşıya gelen takımlardan Fenerbahçe, bunların 19’unu kazanıp üstünlüğü elinde bulundursa da takımların karşılaştığı son 10 maçtan sadece 2’sinden galibiyetle ayrılabildi. Bu 33 karşılaşmanın sadece lig aşamasında olduğunu söylemekte de fayda var zira bu iki takım cumartesi günü ilk defa bir play-off eşleşmesinde karşı karşıya gelecekler.

Karşılaşmanın takımlar için bir başka önemi ise kesinlikle kupa hasreti. Şampiyonluk Ligi’nin ilk dönemlerinde ligin açık ara en dominant organizasyonu Dark Passage olsa da Beyaz Kaplanlar’ın son kazandığı kupa tam olarak 6 sene öncesine ait. DP’nin son mevsimlerine baktığımızda play-off yaptığı son 5 mevsimin 3’ünde çeyrek finalde 2’sinde ise yarı finalde elendiğini görüyoruz. Diğer taraftan Fenerbahçe, DP’ye nazaran çok daha yakın zamanda kupa kaldırmış olsa da Fenerbahçe taraftarları için 2 yılın oldukça uzun bir süre olduğunu ve takımın 2 mevsimdir play-off bile yapamadığını göz önünde bulundurunca taraftarların kupaya DP’den daha az aç olmadığı ortada. 

Yorum ekleyin