Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Riot Games, VALORANT’ın anti-cheat programı hakkında bir açıklamada bulundu

Riot Games, VALORANT’ın anti-cheat programı hakkında bir açıklamada bulundu

Her çevrim içi oyun, kendine has bir anti-cheat(hile koruması) sistemine sahip. Hilenin önüne geçebilmek ve rekabetçi duyguyu batırmamak için bu bir zorunluluk. Riot Games, hileye karşı en fazla önlem alan şirketlerin başında geliyor. VALORANT için de bu durum değişmedi fakat oyunun anti-cheat programıyla ilgili bir takım endişeler ortaya çıkmıştı.

Peki bu endişelerin nedeni neydi? VALORANT, Vanguard adında bir güvenlik programı kullanıyor. Bu program olmadan hiçbir şekilde oyuna giriş yapamıyorsunuz. Oyunu yüklediğiniz ise otomatik olarak bilgisayarınıza yüklenmiş oluyor. Vanguard’ı diğer anti-cheat programlarından ayıran özelliği ise, işletim sistemi başlar başlamaz arka planda çalışmaya başlıyor oluşu.

Durumun böyle olması, kullanıcıları şüphelendirdi. Vanguard’ın bilgisayara ait bütün dataları, browser şifrelerini ve benzeri şeyleri toplandığı, VALORANT toplulukları tarafından dile getirildi. Hal böyle olunca da insanlar korkmaya başladı. Fakat Riot Games’in açıklaması gecikmedi.

Riot Games, kullanıcı modu anti-cheat programı yerine kernel modu anti-cheat programı kullanmasını, oyunda kullanılabilecek aimbot ve saptanılması zor hileleri daha rahat bir şekilde tespit edebilmek için olduğunu söylüyor.

Yapılan açıklamada Riot, Vanguard’ın herhangi bilgi toplamadığını kesin bir dilde ifade ediyor ve bu sistemi kullanmanın her türlü hilenin önüne geçilmesinde daha yararlı olduğunu savunuyor. Riot tarafının söylediğine göre Vanguard’ın kodlaması Microsoft tarafından onaylanmış.