Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Resident Evil: Oyun ve Film Arasındaki Farklar

Resident Evil: Oyun ve Film Arasındaki Farklar

Resident Evil, sinema dünyasında başrolünde Milla Jovovich'in yer aldığı 2002 yapımı aynı isimli filmle hatırlanır ama teknoloji dünyasında kitleleri peşinden sürükleyen bir video oyunu olarak bilinir. Oyunun filme uyarlanmış olması, Resident Evil'in adını duyurmuş ve bu konuda bir farkındalık kazandırmıştır, aynı zamanda video oyununa yani kaynak materyale olan ilginin artmasına da neden olmuştur. Tabii ki oyun, filme aynı şekilde uyarlanmadı. Sinema estetiğini yakalamak adına filmde, oyunla ilgili bazı değişiklikler yapıldı.Gelin film ve oyun arasındaki farklara yakından bakalım.

Resident Evil filmleri, oyundan çok farklı bir şekilde sinemaya uyarlanmıştı. Örnek verecek olursak; Umbrella Corporation isimli bir şirketin yaydığı bir virüs sonucunda insanları zombiye dönüştüren bir dünyada hayatta kalmaya çalışan, dünyayı zombilerden temizlemek için kanının son damlasına kadar mücadele eden ve bu süreçte başına gelmedik kalmayan filmdeki Alice karakteri, sanılanın aksine oyunlarda yoktur.

Oyunda tek başına gördüğümüz zombiler, insanlar için bir tehlike oluştururken; filmde böyle bir durum yoktur. Tek başına dolaşan zombiler, filmlerde çok az tehdit oluşturuyor. Silahlar onları kolayca ekarte edebiliyor, bu yüzden kalabalık bir hâlde dolaşan zombiler daha çok tehlike arz ediyor. Korku açısından olaya bakacak olursak; video oyunlarının bu konuda daha iyi bir dikiş tutturduğunu söyleyebiliriz. İlk film haricinde, Resident Evil filmlerinde korkudan çok dijital efektlere sırtını yaslamış aksiyon sahneleri mevcuttur. İlk film gerilim yaratma anlamında başarılı bir örnek olarak görülürken, sonraki filmlerde izleyici olarak korku sahneleri yerine aksiyon sahneleri seyderiz. Dijital efektler sayesinde Alice karakteri, karşısına çıkan bütün olumsuzlara rağmen kendi bildiği doğrudan şaşmayarak her şeyle mücadele ediyor, biz de aksiyon sahnelerinin yardımıyla Alice karakterinin canla başla verdiği mücadeleyi görüyoruz.

Özüne baktığımızda yapılan değişikliklerle beraber oyun serisinden farklı bir şekilde uyarlanmış bir film serisiyle karşı karşıyayız. Sizce hangi versiyon daha iyi? Oyun serisi mi yoksa oyundan uyarlanan filmler mi? Bu konudaki görüşlerinizi bekliyoruz.