Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Pubg Mobile ve PC arasındaki temel farklar

Pubg Mobile ve PC arasındaki temel farklar

Pubg Mobile ve PC arasındaki temel farklar

Her ne kadar eski popülerliğinden uzaklaşmış olsa da 2018’e damga vuran Pubg’nin sizler için Mobile ve PC versiyonlarını karşılaştırdık.

Battle Royale oyunları PC’de olduğu kadar mobilde de oldukça seviliyor ve oynanıyor. Bu konuda Pubg Mobile’in tüm rakiplerinden önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şu anda App Store’da “Ücretsiz Oyun” kategorisinde en çok indirilen oyun olarak göze çarpan oyun, hatta kimilerince masa üstü versiyonundan bile daha başarılı bulunuyor. Hadi gelin hep beraber oyunun bu iki platformda farklılaştığı noktaları inceleyelim

Pubg’nin PC versiyonu bugüne kadar birçok sorunla karşımıza çıktı. Bunlardan ilk akla geleni anlık FPS düşüşleri. Başarılı alt yapısı sayesinde Pubg Mobile’da bu problem karşımıza çıkmıyor. Mobil sürümde bir FPS (saniye başına kare) sınırlayıcısı mevcut ve bu değer bundan dolayı telefonunuza bağlı olarak değişmekle beraber ortalama 60 FPS’dir. PC’de ise bu sayı 90-100 arası olarak karşımıza çıkar. Ama eğer BlueStacks kullanıyorsanız hem 87 TL vermekten kurtulursunuz hem de FPS sınırlayıcı ortadan kalkacağı için çok daha akıcı bir oyunun tadını çıkartabilirsiniz. Bilmeyenler için BlueStacks, mobil oyunları bilgisayarınızda daha düşük sistem gereksinimleriyle oynayabilmenizi sağlayan bir platformdur. 

FPS sınırlayıcı, Pubg Mobile’deki tek performans belirleyici kriter değildir. Bu noktada oyunun masa üstü versiyonu daha kaliteli bir görüntüyü bize sunar. Cep telefonunda oyun 480p iken PC’de oyun 720p ve 1080p olarak oynanabilmektedir. Pubg Mobile’de grafiklerle ilgili 5 seçenek karşımıza çıkar. Bunlar Akıcı, Dengeli, HD, HDR ve UltraHD’dir. Kalite arttıkça performans azalacağından dolayı eğer elinizde güçlü bir mobil cihaz bulunmuyorsa Akıcı veya Dengeli grafikleri seçmenizi tavsiye ederiz.

Grafiklerle alakalı bir diğer farlılık ise iç tasarımlardır. Mobilde performansı arttırabilmek adına iç mekanlarda PC’ye göre çok daha az detay vardır. Örnek olarak dolaplar, koltuklar ve televizyonlar mobilde yer almaz.

Bir diğer farklılık ise “bot”lar. PUBG Mobile’da karşınıza birçok bot çıkabilir. Bundan dolayı “bu adam niye öyle sabit duruyor” veya “yine birinci oldum” der dediğinizi duyar gibiyim. Bunun sebebi tabii ki tek başına olmasa da aynı zamanda botlardır. Maalesef mobilde bir takımda, solo ya da ikilide oynasanız bir oyun süresince en az 3-4 bot ile karşılaşırsınız. PC’de ise karşınıza çıkan herkes sizin benim gibi gerçek insanlardır. Bundan dolayı oyunun PC versiyonu bu konuda mobilin bir adım önüne geçmektedir.

İki versiyonunu birbirinden ayıran ve PC versiyonunu daha zor kılan bir diğer özellik ise silahların geri tepmesidir. Mobilde bu konu çok başımızı ağrıtmaz ancak masa üstünde bu çok daha büyük bir sorundur. PUBG Mobile’da çok iyi olsanız PC’de silahları kullanırken işiniz o kadar da kolay olmayacaktır.

Mobil sürümde ayrıca Auto-Aim (otomatik nişan alma) özelliği size oldukça yardım edecektir. Bu özelliğin eklenmesinin nedeni mobil cihazların kontrol şemalarının pratik olmamasıdır. Nişanı rakibinize doğru çevirmeniz bile nişanın direkt olarak rakibinizin üzerine gitmesini sağlar.

Son olarak mobil sürümde sağ üstte yer alan mini haritada ateş eden diğer oyuncuların ne yöne doğru ateş ettiğini ve nereden ateş ettiklerini görebilirsiniz. Bu özelliği doğru kullanmayı başarırsanız rakiplerinizin yerini çok daha kolay tespit edebilir ve çorba parasını çıkartabilirsiniz.