Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Fortnite’da 5 KDA nasıl yapılır?

Fortnite’da 5 KDA nasıl yapılır?

Fortnite oynarken kimseyi öldürmeden son ikiye kaldığımız maçlar olur. Bazen de oyunun erken aşamalarında öldürülürüz. İkincisinin olma ihtimali birincisinden daha yüksektir çünkü karşımıza birinin çıkacak olması neredeyse kaçınılmazdır. Peki 1v1 veya 1v2 durumlarında nasıl hayatta kalabiliriz?

Fortnite’ta ustalaşmak da diğer oyunlar gibi bol bol pratik gerektiriyor. Bu pratiği de tekli girdiğimiz maçlarda daha rahat gerçekleştirebiliriz. Çünkü tekli girdiğimiz takdirde 1v2 yerine 1v1 senaryolarla karşılaşmamız daha nadir oluyor. Bu şekilde düellolardan daha rahat çıkabileceğimiz ve de gelişebileceğimiz bir ortam oluşuyor.

Nereye atlamalıyım?

Oyun başlangıcında otobüsten atladıktan sonra binaların tepesini hedeflemek yararımıza olur. Elimizdeki kazmayla çatıyı rahatça kırabiliriz ve loot’a ulaşımımız kolay olur. Oyun başında, 1v1 yeteneklerimize güvenmiyorsak Tilted Towers gibi dolu yerlerdense Moisty Mire tarzı haritanın uzağındaki alanlara iniş yapmak yararımıza olabilir. Eğer birinin yanına düşersek de yapabileceğimiz en iyi şey onu boşverip koşmak ve loot aramaya devam etmek olacaktır.

Silahlar ve Kalkan

PUBG’de olanın aksine Fortnite bize geliştirilebilir silahlar sunmuyor. 5 farklı enderlikle karşımıza çıkan silahlarda en üst seviyede olanları mor ve turuncu renkliler. Onları mavi, yeşil ve gri izliyor. Aşağıdan yukarı gittikçe verdikleri hasar artıyor. Gri-yeşil-mavi-mor-turuncu(efsanevi) şeklinde. Silah ve mühimmat parladığı için uzaktan görmesi de gayet rahat oluyor. Genellikle orta ve uzun menzilli silahlar seçmek yararımıza olur.

Kalkanımızı geliştirmeden çatışma içine girmek istemeyiz. Küçük ve büyük kalkanları eğer önce küçük sonra büyük şeklinde kullanırsan ulaşılabilecek maksimum kalkan seviyesine erişebiliriz. İyileşme içinse bandaj kullanabilir veya doğada bulunan elma ve mantarları yiyebiliriz.

Seslere kulak vermek hayat kurtarabilir!

Kaliteli loot bulmak önemli, peki ya savaş anında ne yapmamız gerekiyor? Öncelikle Fortnite oynarken olmazsa olmazımız kulaklıklar. Etraftaki oyuncuların adımlarını duymak bize her zaman avantaj sağlar, nereden geldiklerini ve ne kadar yakın olduklarını bu şekilde anlayabiliriz.

Silah sesi duyduğunuzda veya bi oyuncu gördüğünüzdeyse yapılacak en akıllı şey onların öte tarafa bakmasını beklemek ve o zaman saldırmak. Eğer bir çatışmaya denk gelirsek de saldırmadan önce diğer savaşanların yaralanmasını beklemek daha iyi olacaktır. Tersi bir açıdan bakacak olursak da eğer bir çatışmadan galip çıkarsak etrafta başka düşman var mı diye kontrol ettiğimizden emin olmamız gerekiyor.

Bina inşası hakkında bilinmesi gerekenler

İnşa etmek savunma veya yükseklik avantajı sağlamak için harika bir yöntem. En temel özellikleri öğrenmek bile bize muhteşem üstünlük sağlıyor. Eğer karşımızda duvar ve rampa inşa eden biri varsa da yapılacak iki şey var. Ya inşa ettiği yapıyı kırmaya çalışıp onu savunmasız bırakmalıyız ya da arkasından dolanarak “flanking” denemeliyiz. Bu şekilde bize karşı sağladığı üstünlüğü yenebiliriz.

Oyuncuların kill rekorları

58 kill ile rekor Atlantis Halien’da. Öldürdüğü oyuncular arasında hem Twitch yayıncıları hem de normal oyuncular bulunuyordu. Bu seviyede üstün performans göstermiş Twitch yayıncılarını izlemek de herkes için öğretici olacaktır.