Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Profesyonel F1 sürücüsü, sanal yarışta hile yaptı

Profesyonel F1 sürücüsü, sanal yarışta hile yaptı

Pandemi nedeniyle F1 yarışlarının durdurulması, hem izleyicileri hem de profesyonel sürücüleri sanal F1 yarışlarına yöneltti. Karantinanın ilk döneminden itibaren çeşitli organizasyonlar tarafından farklı farklı turnuvalar yapıldı fakat ilk defa böyle bir şey yaşandı. Profesyonel F1 Yarışçısı Daniel Abt, sanal F1 yarışında hile yaptı.

Cumartesi günü Formula E Race at Home Challenge Series kapsamında yapılan yarışta, Daniel Abt de yer alıyordu. Serinin ilk 4 rauntında  sadece 1 puan toplayabilen Abt, bir sonraki yarışında üçüncülüğü elde edince şüphe yarattı.

Yarıştan sonra bir Zoom görüşmesine katılan sürücünün yüzü, mikrofonu tarafından tamamen kapalı durumdaydı ve onun olup olmadığı anlaşılmıyordu bile. Şüphelerin ve yapılan araştırmaların sonucunda, Daniel Abt’in kendi yerine bir profesyonel sim yarışçısını oynattığı ortaya çıktı. Bu gelişmeden sonra Abt, yarışmadan diskalifiye edildi ve €10,000 para cezasına çarptırıldı.

Formula E yarışçısına asıl darbe ise Audi’den geldi. Daniel Abt’in yaptığı hareketin kendi ilkelerine aykırı olduğunu belirten şirket, yarışçı ile yollarını ayırdı. Bu gelişmelerin ardından ise sürücü, taraftarlardan, sürücülerden ve organizasyondan özür dileyen bir mesaj ve video yayımladı.