Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Oyun dünyasının kalbinde kadın oyuncuların yükselişi

Oyun dünyasının kalbinde kadın oyuncuların yükselişi

Dünyada oyun oynama dinamikleri her geçen gün artıyor. Genç, yetişkin ya da kadın, erkek fark etmeden her geçen gün bu sektöre yeni isimler katılıyor. Konu hakkında yeni yapılan araştırmalara göre, Asya'da video oyunalrı oynayan kadın sayısı erkek rakiplerine göre daha hızlı bir artış gösteriyor. 

Oyun yayıncılığı ve profesyonel müsabakalarda kadın sayısı artıyor 

Kadınların oyun yayıncılığı alanına giriş yapmasıyla profesyonel müsabakalarda da boy göstermeye başladığını görüyoruz. Hatta yakın zaman önce Sims 4'ün TV dizisi şeklinde oynanacağı bir yarışma da yayımlanacak burada kadın oyuncuların sayı olarak daha fazla olduğunu görüyoruz. 

Kadınlar oyun alanında Asya'da önemli sayıda artış gösterdi. Asya bölgesi, dünyadaki toplam oyun gelirinin yüzde 48'ini oluşturan video oyunlarının küresel başkenti olarak kabul ediliyor. Özellikle Çin, Hindistan ve Japonya gibi oyunun kalbinin attığı pazarlarda sayıları sürekli artıyor.

Google verilerine göre, kadın oyuncular geçen yıla oranla yüzde 19 oranında arttı. Konu hakkında araştırma yapan Niko Partners ve Google'a göre, 2019 için kadın oyuncu sayısı 1.33 milyar küresel oyun nüfusunun yüzde 38'ine ulaştı.  

Oranlara bakıldığında Çinde yüzde 45 oranında kadın oyuncu varken, Güney Kore ve Japonya'da yüzde 40 civarında oluyor. 

Asya'da, kadın oyunculardan oluşan tüm takımlar ve ligler, Güneydoğu Asya'daki takımlar için etkinlikler düzenleyen Kadın Esports Ligi de dahil olmak üzere dünya sahnesinde önemli bir etki yaratıyor.

Kadın oyuncuların yükselişini görüyor olsak da erkek oyuncular ve yayıncılar tarafından da bazı baskılara maruz kalabiliyorlar. Yine de kadın oyuncular her geçen gün sektörde adlarını duyurmaya devam ediyor.