Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Mobil oyunlarla espor

Mobil oyunlarla espor

Espor sektöründe yer alan oyunlar bilgisayar, Playstation ve Xbox gibi mecraların ardından mobil olarak da yaygınlaşmaya başladı. Oyunların bu denli ulaşılabilir olması sebebiyle oldukça rağbet gören mobil oyunlar da kendi kategorilerinde turnuvalar düzenlemeye ve büyük ödüller vermeye başladı. Pratik ve kolay ulaşılabilir olması sebebiyle espora giriş için ideal olan oyunları sizler için listeledik.

1.Critical Ops

FPS oyunları kategorisinde yer alan Critical Ops, Critical Force Oyun Stüdyosu tarafından piyasaya sürüldü. IOS ve Android için ücretsiz olan oyun, çıktığı günden itibaren çok sevildi ve 10 milyonun üzerinde indirildi. Amerika ve Avrupa’da profesyonel takımlar ESL Mobcruch Cup turnuvalarında yer alarak rekabet ediyorlar.

2.Clash Royale

Büyük rağbet gören Clash of Clans’ın yapımcıları tarafından piyasaya sürülen Clash Royale, hem oyuncular hem de eleştirmenlerden tam not aldı. Ücretsiz olarak oynanabilen oyun 100 milyon indirmeyle yapımcı şirketine 100 milyon dolardan fazla kazandırdı.

3.Mobile Legends

Moonton tarafından 2016’da geliştirilen oyun çıkışından bugüne kadar şirketine 200 milyon dolar kazandırdı. Geçtiğimiz yıl 100.000 dolar ödül havuzuyla espor turnuvasında yer alan Mobile Legends, bu günlerde Asya ülkelerine odaklanmış durumdalar. 2016’dan bugüne kadar 100 milyondan fazla indirme sayısına sahip olan oyun, aksiyon dolu senaryosuyla en iyi mobil espor oyunlarından biri gösteriliyor.

4.Vainglory

Clash Royale gibi ilk mobil espor oyunlarından daha eski olan Vainglory 2015 yılında Super Evil Megacorp tarafından geliştirildi ve bugüne kadar 10 milyondan fazla indirildi.  Espor mobilde kendini göstermesinin ardından Doğu Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da başlayan Vainglory Premiere League, Mobile Gaming League gibi turnuvalarda yer aldı. Özellikle kaliteli müzik ve seslendirmeleriyle öne çıkan oyun 2016 yılında en iyi oyun ödülüne layık görüldü.

5.Honor of Kings

2015 yılında Çin’de piyasaya sürülen oyun 2017 yılında 200 milyon aktif oyuncuya sahipti ve yapımcı şirkete neredeyse 2 milyon dolar kazandırmıştı. Bazı eleştirmene göre espor bünyesinde bulunan oyunlar içinde Honor of Kings zirveye yerleşme potansiyeline en çok sahip olan oyun konumunda.  En iyi oyuncular, King Pro League turnuvasında mücadele ediyorlar.

6.Arena of Valure

2017 yılında Tencent Games tarafından oyunculara sunulan oyun 10 milyondan fazla indirme istatistiği ile başarılı bir mobil espor oyunu oldu.  Sürekli yenilenen karakterleriyle aksiyon dolu bir oyun olan Arena of Valure ödüllü bir 2017 yılında aldığı en iyi oyun ödülüyle kendini kanıtladı.

7.Summoners War

Strateji oyunu olan Summoners War, Güney Kore şirketi olan Com2uS tarafından geliştirildi. Kısa sürede dünya çapında 90 milyon indirme istatistiğine ulaşan oyun 2018 Dünya Şampiyonası’nda 110.000 dolar ödül havuzu ile mücadelelerde yerini aldı.

8.Paramanya

Türkiye’nin ilk mobil espor oyunu olarak önemli bir yere sahip olan Paramanya Netmarble Emea tarafından 2015 yılında piyasaya sürüldü. Günümüze kadar 5 milyondan fazla indirilen oyun Türkiye’de ve dünyada para ödüllü turnuvalarda da yer alıyor.

9.Hearthstone

En popüler espor mobil oyunlarından biri olan Hearthstone,  Blizzard tarafından 2014 yılında piyasaya sürülen oyun kart oyunları kategorisinde yer almaktadır. Bugüne kadar 10 milyondan fazla indirilmeye ulaşan oyun içerdiği fantastik öğelerle görsellik açısından oyuncular tarafından oldukça etkileyici bulunmaktadır.

10.Espor mobilde en popüler oyun şüphesiz PUBG (PlayerUnknown’s Battlegrounds)’dir. Bilgisayarların ardından mobil cihazlara da ücretsiz olarak sunulan oyun 2018’de Tencent Games tarafından piyasaya sürülmüştür. 1 yıl gibi kısa bir sürede 100 milyondan fazla indirme sayısına ulaşan oyun, PUBG Mobile Star Challenge turnuvasında ödül havuzunun 600.000 dolar gibi büyük bir miktar olarak belirlemişti.