Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Mobil oyun sevenlere: The Elder Scrolls Blades

Mobil oyun sevenlere: The Elder Scrolls Blades

The Elder Scrolls, Bethesda Game Studios tarafından 1992 yılında piyasaya sürülen bir video oyunudur. Seri olan Elder Scrolls, 5 ana oyundan oluşuyor. Bunlar: The Elder Scrolls Arena, The Elder Scrolls Daggerfall, The Elder Scrolls Morrownd, The Elder Scrolls Oblivion ve The Elder Scrolls Skyrim olarak sıralanıyor. Bunlar dışında ek oyun paketleri de bulunuyor. Oyunun senaryosu, Tamriel adlı bir bölgede geçiyor. Rol yapma oyunu olan Elder Scrolls’ta karakteri, bu karakterin tüm özelliklerini seçerek bu senaryoya uygun hamleler yapma asıl görev durumunda. Detaylı düşünülerek tasarlanmış oyunda, gerçekçilik en çok dikkat çeken nokta oluyor.

Peki, mobil versiyonunda neler oluyor?

Mobil cihazlarda hem hareket hem de kontrol oranı düşünüldüğünde bilgisayarlar veya PlayStaion tercih edilir. Bu sebeple, The Elder Scrolls mobil oyununun, orijinali gibi bir etki yaratması beklenemez. Daha çok bir kasabayı yönetme odaklı olan mobil oyun, başlangıçta oyuncuya alanı tanıtarak ve bilgilendirme yaparak başlıyor. Bahsi geçen kasaba yanmış ve neredeyse yok edilmiş bir alandan ibaret durumda. Yapacağınız seçimlerle kasabadaki yaşamı kontrol ediyorsunuz. İsterseniz evlerini bırakmış olan kişileri bulabilir, yeni yerleşim ve yaşam alanları inşa edebilir ya da  bu şekilde birçok farklı senaryoyu uygulayabilirsiniz. Görevleri tamamladıkça, kazanımlarınız ile kasabayı geliştirmeye başlayabiliyorsunuz. Ayrıca bu görevler tamamlandıkça yeni ekipmanlara da ulaşabilirsiniz.

Oyun içinde farklı modları seçerek oyun deneyimini size en uygun şekilde yaşayabiliyorsunuz. Bu modlara göre kontrol sistemi de değişiyor. Örneğin, landscape modunda oynarken karakteri iki joystick ile kontrol ediyorsunuz.

The Elder Scrolls: Blades için mobil Skyrim diyemeyiz. Ancak yine de bu durumdan oyunun kötü olduğu anlamını çıkarmak yanlış olur. Mobil oyun, elementler, görüntü ve oyun gidişatı ile öne çıkarken ana oyun, her konuda daha detaylı ve daha fazla içeriğe sahip durumda diyebiliriz. Elbette avantajları da var. Mesela, oyundaki her detayı mobil versiyonda görememek sizin için sorun değilse, daha rahat bir oyun istiyorsanız (tek el ile kontrol sağlamak gibi) oyunu çok beğenmeniz muhtemel.