Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Mobil Cihazlara Yönelik Olarak Hazırlanan Yeni Bir Dijital Platform: Quibi

Mobil Cihazlara Yönelik Olarak Hazırlanan Yeni Bir Dijital Platform: Quibi

1984-94 yılları arasında Walt Disney Studios başkanlığını yapan, aynı zamanda DreamWorks Animation’ın eski CEO’su Jeffrey Katzenberg ve Silikon Vadisi’nin tanınmış önemli isimlerinden Meg Whitman öncülüğünde kuruluan Quibi, dijitalleşmenin gün geçtikçe önem kazandığı şu dünyada konseptiyle fark yaratan yeni bir platform. Bunu söylememizin sebebi ise Quibi'nin sadece mobil cihazlarda tanımlanan bir uygulama olması. 6 Nisan'da yayın hayatına başlayan Quibi, süresi 10 dakikayı aşmayan kısa bölümler hâlinde izlenebilecek dizi, film, belgesel, reality şov, haber ve spor programlarını izleyicinin beğenisine sunuyor. Bir kahve kuyruğunda, öğle yemeği vaktinde ya da metro yolculuğunuz sırasında izleyebileceğiniz içerikler Quibi sayesinde mobil cihazınızda, bir tık uzağınız altında bulunuyor. Özellikle dizi ve film sürelerinin kısa olmasına alışkın izleyicilerin dikkatini çekebilecek bir platform olan Quibi, konsepti itibariyla bu tarz izleyici profilinin takip edebileceği bir platform. Sadece mobil cihazlarda kullanılmasına rağmen, Amerika ve İngiltere'de ilk haftasında 1.7 milyondan fazla indirilmeye ulaşması da bunun canlı bir örneği.

Jeffrey Katzenberg, Netflix gibi uzun içerik üreten ve farklı cihazlardan izlenebilen platformlardan çok YouTube, TikTok ve Snapchat ile rekabet etmeyi hedeflediklerini söylüyor. Bunu başarıp başarmayacağı merak konusu olan platfotmun genç jenerasyonu etkilemek adına önemli bir adım attığı kesin. Bu doğrultuda Steven Spielberg, Jennifer Lopez, Guillermo del Torro gibi önemli isimlerle anlaşma yapması da hedeflerini gerçekleştirme yolunda önemli girişimler olarak göze çarpıyor.

Açıldığı gün 50 orijinal yapımla yayın hayatına başlayan Quibinin dikkat çekici içerikleri arasında Game of Thrones dizisindeki Sansa Stark rolüyle tanınan Sophie Turner'ın başrolünde yer aldığı Survive, Prison Break’in senaristlerinden Nick Santora’nın senaryosunu yazdığı Most Dangerous Game, komedi türündeki Flipped ve bir cinayetin izini süren When the Street Lights Go On gibi dixiler yer alıyor. Müzik dünyasını konu alan &Music, LeBron James’li I Promise, Reese Witherspoon’un anlatıcısı olduğu Fierce Queens belgeselleri de Quibi’nin seçkisinde dikkat çekiyor.

Ayrıca reality, haber ve spor programlarının da yer aldığı Quibi ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Aposto News