Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Michael Jordan ve Drake neden espora yatırım yaptı?

Michael Jordan ve Drake neden espora yatırım yaptı?

Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü rap starı Drake’in 100 Thieves’e, NBA efsanesi Michael Jordan’ın da Team Liquid’e yatırım yaptığının haberini sizlere iletmiştik. Sadece bu iki isim değil, son zamanlar birçok ünlü isim, marka, spor kulübü ve yatırımcı gözünü espora çevirdi ve yüklü miktarda yatırım yapmaya başladı. Peki neden?

Çünkü pazar araştırlarına ve sektörlerin büyüklüklerine baktığımızda müzik endüstrisi 2017’de 17,6 milyar dolar gelir elde ederken ve film endüstrisi 39,9 milyar dolar gelir elde ederken oyun sektörü tam 108,9 milyar dolar gelir üretti.

Yani tek başına oyun endüstrisi, müzik ve film sektörünün toplamından daha fazla gelir üretti. Dolayısıyla bu paralar yatırım fırsatlarının ve potansiyelin nerede olduğunu gösteren bir işaret.

Yatırımcılar için oyun sektörüne sağlam bir şekilde para yatırmak oldukça uzun bir zaman aldı. Bu yüzden birçok başarılı oyun geliştiricisi ve yayıncısı çok iyi çıkışlar yapsa da maddi yetersizliklerden dolayı iflasla karşılaştı. Ancak espor şirketlerinin ve kulüplerinin varlığının ve potansiyelinin artmasıyla birlikte ve aynı zamanda yayıncılık ve sanal eğlence sektörünün de gelişmesiyle bu sektöre yatırım daha güvenli olmaya başladı. Ki buna en basit örnek olarak da Blizzard’ın bizzat düzenlemiş olduğu Overwatch League’i gösterebiliriz.