Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Metrodan Açık Dünyaya: Metro Exodus

Metrodan Açık Dünyaya: Metro Exodus

Metro, oldukça mütevazi bir bütçeyle oyun sektörüne giriş yapmış ve gayet iyi bir iş çıkarmıştı. Bugün Metro 2033, Metro: Redux ve Metro: Last Night’ın ardından 2019’un Şubat ayında çıkan son oyun Metro Exodus’u inceleyeceğiz.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki “Metro” serisi Rus yazar Dmitry Glukhovsky’in “Metro” serisinden esinlenilmekte. Konuyu genel olarak ele alırsak dünyada meydana gelen çok büyük bir nükleer savaşın ardından milyarlarca insan ölmüş, hayat durmuş ve hayatta kalan insanlar yerin altına girip metro istasyonunda yaşamaya başlamışlardır. İnsanlar mantar yetiştiriyor, hurdacılık yapıyordu… Serinin ilk üç oyunu tek bir mekanda geçiyordu, ancak serinin 4. oyunuyla beraber açık dünyaya açıldılar.

Ana karakterimiz Artyom, metrolara tıkışıp kalan insanlardan daha fazlasının olduğuna inanıyordu. Bunun için de ekibiyle birlikte dış dünyaya çıktılar. Tabii bu yolculuk esnasında mutant hayvanlar da dahil olmak üzere pek çok şeyle karşılaşıyorsunuz. Öncelikle oyunun dış dünyaya ilk kez açılıyor olması çoğu oyunseveri de tereddüte düşürmüştü. Bu endişelere rağmen yapımcı firma bu işin hakkını gereğiyle vermiş. Çok büyük bir açık dünyaya sahip olmayan oyun, bize ufak ufak mekanlar sunuyor ve ben bunun kesinlikle ilkinden daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

Oyunun bana kalırsa en güzel kısmı silahlarla alakalı olan her şey. Silah mekanikleri beklentilerimin üzerinde. Tarzınıza göre silahlarınızı şekillendirebiliyorsunuz ve her silahın kendine ait bir yapısı da var. Oyundaki diğer güzel detaylardan birisiyse karşınızdakilerden hiçbir farkı olmaması. Can yenileme gibi özellikler mevcut değil ve her bir kurşunun değeri çok fazla. Mermi konusunda asla bolluk çekmiyorsunuz ve kurşunlarınızı çok idareli kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu tip zorluklar oyunu daha iyi bir hayatta kalma oyununa dönüştüren özellikler olarak öne çıkıyor.

Yani genel olarak baktığımızda Metro Exodus iyi bir hayatta kalma oyunu. İyi bir mekanik ve iyi bir hikayeye sahip. Kötü olarak sayabileceğimiz birkaç özellik ise oyunda yan görev olmaması ve karakterimizin hiç konuşmaması. Ama bunlar bu oyundan aldığımız tadı bozmadığı için Metro Exodus kesinlikle denemeye değer.