Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Dünyayı Turuncuya Boya!

Dünyayı Turuncuya Boya!

Birleşmiş Milletlerin her yıl 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nden 10 Aralık İnsan Hakları Günü'ne kadar süren uluslararası kampanyası olan Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm Kampanyası bu sene ‘Geride Kimseyi Bırakmama’ çağrısında bulundu! 

Turuncu, UNiTE kampanyasının resmi renklerinden biridir ve küresel savunuculuğu bağlamında, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet barındırmayan daha parlak bir geleceğin simgesi olarak kullanılır.

Bu yılki küresel kampanya teması “Geride Kimseyi Bırakma: Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddeti Sonlandıralım”, UNiTE Kampanyası başta mülteci, göçmen, azınlık, yerli halk ve çatışmadan ve doğal afetlerden etkilenen insanlar dahil olmak üzere en yetersiz hizmet gören ve en ötekileştirilmiş insanlara ulaşırken, UNiTE Kampanyası'nın dünyadaki tüm kadınlar ve kız çocukları için şiddet içermeyen bir dünyaya olan adanmışlığı güçlendirmektedir.

Dahası, kimseyi geride bırakmama, özellikle şiddet tehdidi altındaki ya da şiddet gören ya da geçmişte şiddete maruz kalmış olan kadın ve kız çocukları, en ötekileştirilmiş topluluklara ulaşmaya odaklanan kaynakları, politikaları, taahhütleri ve programları gerektirmektedir. En ötekileşmiş gruplar içindeki kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin geniş etkileri ve sonuçlarına ışık tutarak, UNiTE Kampanyası, farkındalık yaratmayı ve 2030 Gündemi çerçevesinde kapsayıcı ve sürdürülebilir programlar, politikalar ve kaynaklara duyulan ihtiyaca dair küresel bir hareketi başlatmayı amaçlamaktadır.

Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat

Birlemiş Milletler’in “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” kampanyası kapsamında binlerce kadın Türkiye’de kendilerini güvende hissetmedikleri yerleri interaktif harita üzerinde işaretledi. Haritaya göre maalesef Türkiye'de hiçbir yer kadınlar için güvenli değil.

   

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” kampanyasıyla kadınların kamusal alanda kendilerini güvende hissetmedikleri yerleri interaktif harita üzerinde “ateş böceği” ile işaretleyerek birbirlerini uyarmaya çağırdı. 25 Kasım "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü"nde başlayan ve 10 Aralık "İnsan Hakları Günü"ne kadar sürecek olan 16 günlük aktivizm kampanyasının çağrısına uyan binlerce kadın, Türkiye’de kendilerini güvensiz hissettikleri yerleri ateş böcekleriyle aydınlattı.

Kampanyanın amaçları ve nedenleri ise BM tarafından açılan atesbocekleri.info sitede şu şekilde anlatıldı:

Yaşadığın kentte kendini güvende hissediyor musun? Sokakta yürürken seni tedirgin eden şeyler oluyor mu? Sözlü tacizle karşılaşıyor musun? Yanından geçerken omzuna çarpan, aracınla giderken trafikte seni sıkıştıran oluyor mu? Toplu taşımaya binerken kalabalık olmasına dikkat ediyor musun ya da toplu taşımada yalnız kalmaktan kaçınıyor musun? Yürüdüğün sokaklarda yeterli aydınlatma var mı? Yanmayan sokak lambaları, yolunu değiştirmene neden oluyor mu? Zaman zaman bir çukura denk gelip düşme tehlikesi geçiriyor musun? Kaldırımın yüksekliği yüzünden asfaltın kenarından yürümek zorunda kaldığın oluyor mu? Cevabın ‘Evet’ ise, sen de kamusal alanda (sokakta, iş yerinde, eğlence yerlerinde) şiddete maruz bırakılıyorsun. Kamusal alandaki şiddetten en çok kadınlar ve kız çocukları etkileniyor; sokakta yürürken, alışveriş yaparken ve toplu taşımayı kullanırken güvende hissetmiyorlar. Şiddetten arındırılmış bir hayat, kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesi ve eşit bireyler olarak toplumsal hayat içerisinde yer almalarının ön koşullarındandır. Ateş böcekleri birbirlerini korumak, gecenin karanlığında birbirlerini kollamak için bir yanıp bir sönen ışıklarıyla sessiz bir iletişim içindeler. Uzaktan bir yangın yerini anımsatan bu bol ışıklı iletişim onların hayatta kalmasını sağlıyor. Her bir ışık güveni simgeliyor. Bu kusursuz iletişim, şiddet gören kadınlar için neden bir çözüm olmasın? Siz de bir yerlerde kendinizi güvensiz hissediyorsanız oraya bir ateş böceği bırakın, karanlığı aydınlatın.

16 günlük aktivizm

16 gün sürecek olan kampanyanın hedefi kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesi ve ortadan kaldırılması konusunda farkındalık yaratmak. Bu bağlamda kampanya, umudun ve ışığın rengi turuncudan ilham alıyor ve özel sektörü, kamu kurum ve kuruluşlarını, yerel yönetimleri, sivil toplum örgütlerini, “Dünyayı Turuncuya Boya” sloganıyla kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmeye çağırıyor. 16 gün boyunca binalar, parklar ve ikonik yapılar turuncu renkle aydınlanacak.

Flank ailesi olarak ülkemizdeki ve tüm dünyadaki psikolojik ve fiziksel şiddete uğrayan kadınlar için dünyamızı turuncuya boyuyoruz!