Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı olacak video oyunları

İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı olacak video oyunları

İngilizce, hayatımızın her yerinde karşımıza çıkıyor. Günlük hayatımızda dahi bu kadar fazla karşılaştığımız bir dili, farklı alanlarda da kullanabilmek için geliştirmemiz gerekiyor. Bu çalışmayı yapmanın eğlenceli yolları da var ve oyunlar, bu yolların başında geliyor. Hazır herkesin evde bolca zaman geçirdiği bir dönemde geçiyorken, neden oyunlarla birlikte yabancı dilimizi geliştirmeyelim ki?

Scribblenauts: Unlimited

Scribblenauts: Unlimited, İngilizceyi başlangıç seviyesinde bilenler için çok faydalı bir oyun. Hem okuduğunuz cümleyi anlama hem de kelime bilgisini geliştiren bu oyun, aynı zamanda kelimeleri yazabilme seviyesini de olumlu yönde etkileyecek. Yaklaşık 10 saat süren Scribblenauts’ta, karşımıza çıkan insanların isteklerini ya da ihtiyaç duydukları şeyleri İngilizce kelimeler yazarak karşılıyoruz. Mekanik olarak gayet basit olan bu oyun, tatlı grafikleriyle de size hem güzel vakit geçirtecek hem de yabancı dilinizi geliştirmenize yardımcı olacak.

 

Haimrik

2018 yılında piyasaya çıkan bağımsız yapım Haimrik, farklı hikâye anlatımıyla birlikte size İngilizcenizi geliştirmek için bir fırsat sunuyor. Hikâyesinin neredeyse tamamını geçtiğiniz bölümlerin zemininde yazı ile anlatan oyunda, kelimelerle etkileşime geçerek ilerlemeye çalışıyorsunuz. Çok karışık olmayan cümleleri ama zengin sözcükleriyle birlikte Haimrik, hem başlangıç seviyesindeki hem de orta seviyedekiler için eğitici bir oyun.

 

The Sims Serisi

Neredeyse oyunlarla ilgilenen herkes, öyle ya da böyle bir şekilde Sims dünyasının içine adım atmıştır. Bir yaşam simülasyonu olan The Sims, özellikle kelime öğrenme konusunda sizlere çok yardımcı olacak. Önünüzde bir sözlük, ekranınızda oyunu oynayarak bilmediğiniz kelimeleri öğrenmek ve bunları yaparken Sims’te bir hayat kurmak mümkün.

 

Orwell: Keeping an Eye on You

Ünlü 1984 kitabından uyarlanan Orwell: Keeping an Eye on You, orta ve ileri seviye İngilizce bilenler için ideal. Başlangıç seviyesindekilere ağır gelecek diyalogları ve yazışmaları içeren oyunda, bir topluluğu 24 saat boyunca izlemekle yükümlü bir görevliyiz. Amacımız ise hükümetin hoşlanmadığı işleri yapan insanları tespit edip hapsetmek ya da öldürmek. İnsanların gizli mesajlarını, maillerini okuduğumuz, aralarındaki konuşmaları dinlediğimiz Keeping an Eye on You, değişik teması ve derin İngilizcesiyle aradığınız oyunlardan biri.

 

Civilization Serisi

Strateji oyunları yabancı dili geliştirmek için en önde gelen kaynaklardan birisi. Turn-based mekaniğiyle Civilization serisi de bu kaynağın en başında yer alıyor. Sıfırdan bir medeniyet kurmaya çalıştığımız oyunda, doğru kararları verebilmek, yapmayı düşündüğünüz şeylerin sonucunda neler olabileceğini tahmin etmek için bilgileri tam olarak anlamanız şart. Orta ve ileri seviye İngilizce bilenler için daha uygun olduğunu düşündüğüm Civilization serisi, zaman harcamayı seven başlangıç seviyesindekilere de fazlasıyla yardımcı olacaktır.