Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İlk espor turnuvaları

İlk espor turnuvaları

Türkiye’de diğer ülkelere göre daha geç sistemleşen espor, aslında sandığımız kadar yeni bir kavram değil. Uzun zaman önce, ilk bilgisayar oyunlarının rekabetçi bir sahneye taşınması ve bu rekabet için bir ödül belirlenmesi usulüyle düzenlenen organizasyonlar gerçekleştirildi. Şu anki, profesyonel sahneler, büyük ödül havuzları, oyun çeşitliliği ve oyuncular için profesyonellik kavramları o dönemlerde bulunmasa da espor turnuvaları düzenlendi. Esporun şu anki haline ulaşması için atılan ilk adımlar neymiş, hep birlikte inceleyelim.

İlk espor turnuvası kabul edilen İntergalaktic Spacewar Olimpiyatları, Spacewar oyunu için 19 Ekim 1972 yılında Stanford Üniversitesi kampüsünde düzenlenmiştir. İlk turnuva olması sebebiyle küçük bir turnuvadır. Turnuvanın kazananı için verilecek ödül ise Rolling Stone dergi aboneliği olarak belirlenmiştir.  Turnuvanın kazanan oyuncusu Steward Brand adındaki öğrenci olmuş ve dergi aboneliği ile birlikte ilk espor turnuvası şampiyonu olarak adını tarihe yazdırmıştır. İlk turnuva için kullanılan Spacewar oyunu ise aslında hepimizin az çok bildiği bir oyun. İki kişilik bir oyun olan Spacewar’da uzay boşluğunda geminizi kontrol ediyor ve ekranın ortasındaki yıldızın geminizi yakalamaması için hamleler yapıyorsunuz.

1980 yılında Atari tarafından düzenlenen Space Invaders turnuvası ise 10 bin katılımcısı ile ilk büyük turnuva unvanına sahip oldu. Arcade oyunu olan Space Invaders, teknolojinin yaygınlaşmaya başlamasıyla birçok kişinin severek oynadığı ve ününü uzun süre korumayı başarmış bir oyundur. Taito tarafından geliştirilen ve yayıncılarının başında Atari ve Midway Games’in geldiği Space Invaders’ta amaç karşınızda hareket halinde olan canlıları yok etmektir. Spacewar’a göre günümüzde daha fazla bilinir.

1984 yılına gelindiğinde ABD Ulusal Video Oyun Ekibi kuruldu ve bu ekip Video Game Masters turnuvasını düzenledi. Turnuvada 60 oyun için rekabetçi ortam oluşturuldu ve Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmek turnuvanın asıl hedefi olarak belirlendi. Tüm oyun mücadeleleri aynı anda yapıldı. Turnuva, aynı zamanda sponsor bağlamında gerçekleşen ilk turnuva serisi olma özelliğine de sahipti. North American Video Game Challenge, turnuvanın sponsoruydu.

Bu dönemde yapılan turnuvalar rekabetçi oyunların ününü arttırmış ve televizyon programlarına konsept fikri vermeye başlamıştı. 1982 ile 1984 yılları arasında çekilen TV programı  Starcade bunun en büyük örneğidir. Arcade oyunlar oynayarak yarışma konseptinin seyircilere sunulduğu program 134 bölüm sürmüş ve sunuculuğunu Geoff Edwards yapmıştır.

90’lı yıllara gelindiğinde düzenlenen turnuvalar, esporun şu anki haline evrilmesi anlamında asıl büyük adımlardı. Bilgisayarın her eve girdiği dönemler olan bu yıllarda hem oyunlar hem de oyuncular büyük bir artış göstermiştir. Takvimler 2000 dönemini gösterdiğinde ise artık hepimizin hâkim olduğu oyunlar ve bu oyunların rekabetçi sahnedeki mücadele ortamı mevcuttu. Şu an “gelişme aşamasında” dediğimiz espor, aslında temelleri 45 yıl önce atılmaya başlanan bir ekosistem. Bunlar düşünüldüğünde yeni denmesi normal mi dersiniz?