Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İkon olanlar: The Walking Dead

İkon olanlar: The Walking Dead

İkon olanlar oyunlar adıyla, belli bir kategorinin en iyilerini incelediğimiz serimizde bu hafta macera oyunlarına yer verdik. Amnesia The Dark Descent, Heavy Rain, The Vanishing of Ethan Carter, Detroit Become Human ve The Walking Dead olmak üzere 5 oyuna yer verdiğimiz serinin en iyisi hangisi dersiniz? Açıkçası ben Detroit ile The Walking Dead arasında kararsızlık yaşadım. Ancak genel olarak oyuncu kitlelerinin olumlu ve olumsuz eleştirilerine baktığımda ve zombi temalı oyunlara olan hayranlığım işin içine girdiğinde The Walking Dead küçük bir farkla da olsa ağır bastı. O zaman buyurun, en iyi macera oyununa hep birlikte göz atalım.

Hem dizisiyle, hem kitap serisiyle hem de çizgi roman versiyonuyla büyük ses getirmiş yapımlardan biri olan The Walking Dead, oyunuyla da büyük bir kitleye ulaşarak her kategoride başarıya yakalayan nadir yapımlardan biri haline geldi. Zombilerle dolu bir dünyada mücadele verdiğiniz yapımların aslında hepsi bu ana temayı farklı bir açıdan işlemiş. Mesela dizi versiyonu kitaba bağlı kalırken, oyun versiyonu çizgi romana dayanarak geliştirilmiş. Çok da güzel olmuş!  Oyun, 5 bölüm olarak piyasaya sürüldü ve her bir bölümde yenilikler, değişimler görebiliyorsunuz. Yani, "Bu bölüm diğerine çok benziyor, kendini tekrarlıyor, sıkıcılaşmaya başladı." gibi cümleler kurmanıza imkân sunmuyor. Telltale Games, 24 Nisan 2012’de piyasaya sürdüğü oyunun bu kadar büyük bir yankı uyandıracağını öngörmüş müydü dersiniz? Oyunun aldığı 8 ödül, başarılı yapımın kalitesini gözler önüne serer nitelikte.

Öncelikle oyun hakkında şunu söylemek gerekiyor ki oyunda çok fazla diyalog var. Ancak bu diyaloglar, birçok oyunun aksine size yönlendirme ya da bilgilendirme yapmıyor, diyaloglarda yaptığınız seçimler karakterin gelişmesine yardımcı oluyor. Bu şekillenme, oyunun tüm bölümlerinde devam ediyor, bir sonraki bölümde karakteri daha farklı görmüyorsunuz, yine seçimleriniz sayesinde şekillenen kişiyi görüyorsunuz.

Senaryosuyla kendini çok kısa bir sürede sevdirecek olan oyunda, diziyi izlediyseniz ya da kitabı okuduysanız çok tanıdık şeyler de göreceksiniz (mekânlar, karakterler gibi). Teknik anlamda baktığımızda ise etkileyici grafikler, başarılı seslendirmeler ve efektler gibi unsurlar da sizi tatmin edecektir. Oyunu, PlayStation, XBOX, IOS, ANDROID, Ouya, Nintendo Switch MAC OS ve Windows cihazlarda oynayabilirsiniz.