Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İkon olanlar: Macera oyunları

İkon olanlar: Macera oyunları

İkon olan oyunlar serisinde bu hafta, macera dolu oyunların en iyi 5 tanesinin hangileri olduğunu anlattık. Macera oyunlarından beklediğiniz tüm şeyleri size sunan, sürükleyici hikayeleriyle vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız oyunlar oynamak istiyorsanız, listedeki oyunlardan hangisinin size uygun olduğunu seçebilirsiniz.

Amnesia – The Dark Descent

Sadece macera oyunu olmanın yanı sıra hem korku hem de gizem içeren Amnesia – The Dark Descent 8 Eylül 2010 tarihinde Frictional Games tarafından piyasaya sürüldü. Oyun senaryosu, karanlık bir şatoda başlıyor. Hafızasını kaybetmiş bir adamın ana karakter olduğu oyunda hiçbir silah ya da silah olarak kullanılabilecek doğaüstü güçler bulunmuyor. Özellikle ses efektleri ile gerilim dolu anlar yaratılan oyunda gizemli olaylarla karşılaşıyorsunuz. Birinci bakış açısıyla oynanan bir oyun olması oyunda gerilmeniz için en büyük etken oluyor. Tabii, seslerin etkisini göz ardı etmek büyük haksızlık olur. Ana karakterimiz Daniel’in ayak seslerinden tutun da bir ses duyduğu zaman nefesinin değişimine kadar her şeyi çok net duyabiliyorsunuz. Tatmin edici oyunlar arasına girmeyi başarmış oyun hakkında ipucu vermek istemiyorum bu yüzden “Eğer gerilim dolu bir macera oyunu oynamak istiyorsanız kesinlikle göz atmanız gereken bir seçeneğiniz var.” diyerek diğer oyuna geçiyorum.

Heavy Rain

18 Şubat 2010 tarihinde Quantic Dream tarafından piyasaya sürülen Heavy Rain, adeta sinema ve oyunun bir araya getirilmiş hali. Gerçekçi grafikleri, senaryosu ve efektleri ile teknik anlamda fazlasıyla tatmin edici olan oyun, tamamen seçimlerinize bağlı bir senaryoya sahip. Herhangi bir durumda yapmayı seçtiğiniz şey, bütün senaryoyu değiştirebiliyor. Bu da oyunu tahmin edilemez bir hale getiriyor. Oyunun başlangıcında bir ailenin hayatına ve çocuklardan biri olan Jason’ın ölümüne tanık oluyoruz. Oyunda 4 karakteri kontrol edebiliyorsunuz. Bunlar; ajan, dedektif, senaryonun başından beri tanıdığımız Jason’ın babası Ethan ve fotoğrafçı. Hangisini kontrol ederseniz edin amacınız aynı: Jason’ı öldüren kişiyi bulmak.

The Vanishing of Ethan Carter

25 Eylül 2014 tarihinde The Astronauts tarafından piyasaya sürülen oyun, Oyun yenilikleri dalıyla BAFTA ödülü almış bir yapım. Oyunda doğaüstü güçleri bulunan bir karakteri kontrol ediyorsunuz. Kaybolan Ethan Carter’ı bulmak için bu güçlerini kullanan ve senaryo boyunca ilerleyen bir karakter bu. İlk bakışta bölüm atlamak için bulmaca çözdüren oyunlara benzetenler olmuş. Anca, hiç klasik bulmaca oyunlarına benzemiyor. Mükemmel denebilecek görselleri, keşfetme odaklı senaryosu ile cinayetleri çözmeye çalıştığınız oyunda önce gizemli şeyleri görebilmeniz gerekiyor. Tekrara düşmeyen senaryosu da sizin sıkılmanıza olanak vermiyor.

Detroit Become Human

Interaktif bir macera oyunu olan Detroit Become Human, 25 Mayıs 2018 tarihinde Quantic Dream tarafından piyasaya sürüldü. Listenin diğer oyunlarına göre daha kısa bir süredir hayatımızda olmasına rağmen büyük bir kitleye ulaştı. Quantic Dream, diğer yapımlarıyla da oyun hikâyesine ne kadar önem verdiğini ve bu anlamdaki başarısını kanıtlamış bir şirket olarak çok seviliyor. Yakın gelecek zamanın konu alındığını oyunda, Android adındaki yapay zekalar ve gelişmiş teknolojiyle karşılaşıyoruz. Senaryo tam anlamıyla başladıktan kontrol ettiğimiz karakterler Android kitlesi oluyor. Biraz distopik bir dünya oyunu oynuyormuş hissi verdiği de bir gerçek. Ancak, bu sadece karmaşık dünya düzeni sebebiyle böyle hissettiriyor. Yapay zekalar, tam anlamıyla kişileştirilmiş özelliklere sahip. Mesela, kontrol ettiğimiz yapay zekalardan biri dedektif, Kara ile düşünsel bir empati kurmak mümkün ve Markus da distopik olmaktan çok çok uzak bir karakter. Seçimleriniz, oyunu o kadar etkiliyor ki bir başkasının oyununu gördüğünüzde aynı oyun olup olmadığınız sorgulayabilirsiniz. Kısacası seçimler yapayım, macera dolu olsun ama monotonlaşmasın diyorsanız, düşünmeden oynamaya başlayın.

The Walking Dead

Listenin son oyunu The Walking Dead, kitabıyla, çizgi romanıyla ve dizi versiyonuyla herkesin bir şekilde aşina olduğu bir yapım. Oyunu, 24 Nisan 2012 tarihinde Telltale Games tarafından piyasaya sürüldü. Birçok ödül almış olan oyun, çizgi roman versiyonuna dayanarak geliştirilmiş ve bölümler halinde 5 kısımdan oluşuyor. Her bölümü birbirinden daha farklı ve yenilikçi olan oyun, hem büyük bir kitleye sahip hem de çok seviliyor. Zombilerle dolu bir evrende kaliteli bir macera deneyimi yaşatan oyunu, kesinlikle oynamalısınız.