Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri PUBG Mobile’ın yükselişi sürüyor

PUBG Mobile’ın yükselişi sürüyor

PUBG Corporation’ın geliştirdiği Tencent Games’in yayınladığı PUBG Mobile, yayınlanan raporlara göre inanılmaz rakamlara ulaştı. Oyun iOS ve Android’de toplam 400 milyon indirilmeyi geçerken günlük oyuncu sayısı da 50.000.000 olarak paylaşıldı ve şunu da ekleyelim bu rakamlara Çin dahil değil!

Oyunun Çin versiyonu, para kazanma modeli konusunda Tencent Çin hükümetiyle anlaşamadığı için Mayıs ayında mağazadan kaldırılmıştı. Tencent bu problem dolayı PUBG Mobile’a yine oldukça benzeyen “Game for Peace” adında yeni bir oyun çıkardı. Oyun ilk ayında tam 70.000.000$ kazandırdı. 

Yatırım bankası China Renaissance’ta çalışan bir analist, Reuters’a Mayıs’ta yaptığı açıklamada PUBG Mobile’ın Çin piyasasından kaldırılmadan önce günlük olarak 70 milyon aktif kullanıcısı olduğunu ve Game for Peace’ten yıllık olarak 1.16 ila 1.45 milyon dolar arasında gelir elde edilmesi beklendiğini söyledi.

Espor alanında da PUBG Mobile somut adımlar atmaya devam ediyor. PUBG Club Open 2019, 2.5 milyon dolarlık ödül havuzuna sahip olacak ve Mayıs ayında imzalanan anlaşma ile turnuvanın isim sponsoru akıllı telefon üreticisi Vivo olacak. Ayrıca oyun, AT&T sponsorlu ESL Mobile Open’da ve PUBG Mobile India serisinde de yer alacak. Tencent’ın Game for Peace için de turnuva hazırlıklarına başladığı söylentiler arasında yer alıyor.

Esports Earnings’e göre oyunun PC versiyonu 2019’da bugüne kadar tam 2.69 milyon dolar ödül dağıttı. Ayrıca 2019 PUBG Global Championship kapsamında 2.000.000$'lık ödül dağıtılacak.

via : esportsobserver